"15" вересня 2011 р. м. Київ К/9991/45074/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Васильченко Н.В., Калашнікової О.В., Конюшка К.В., Леонтович К.Г., Черпіцької Л.Т.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим на постанову Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 26 червня 2009 року та постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2010 року у справі № 2а-627/09/0108 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в м. Керч Автономній Республіці Крим про визнання дій незаконними, стягнення недоплаченої суми пенсії та зобов'язання виплатити пенсії, -
У квітні 2009 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в м. Керч Автономній Республіці Крим, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим недоплачену додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок аварії на ЧАЕС за період 01.04.2008 р. по 31.03.2009 р. у розмірі 2287,95 грн., недоплату підвищення до пенсії як інваліду війни 3 групи у розмірі 10914,9 грн., а усього по обох видах 13202,9 грн. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим призначити з 01.04.2009 р. підвищення пенсії, як учаснику бойових дій у розмірі 200% мінімальної пенсії за віком, призначити з 01.04.2009 р. додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю внаслідок аварії на ЧАЕС в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Справа № К/9991/45074/11 Доповідач: Леонтович К.Г.
Постановою Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 26 червня 2009 року, зміненою постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2010 року позовні вимоги задоволені частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з травня 2008 року по березень 2009 року в сумі 1888,60 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач віднесений до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом 3 групи.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” він звернувся до відповідача з заявою про нарахування державної та додаткової пенсій у розмірах, встановлених зазначеною нормою Закону, на що Управління Пенсійного фонду України відмовило в перерахунку призначених пенсій з огляду на відсутність підстав такого перерахунку та правомірність визначення розміру пенсії.
Стаття 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам ІІІ групи -50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 вказаного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Статтею 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до даної категорії. Частина 4 статті 54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по ІI групі інвалідності -6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.
Зокрема, у рішенні Конституційного Суду України № 8-рп/2005 від 11.10.2005 р. зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом 12 пункту 28 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 107-УІ від 28.12.2007 р., визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Суди попередніх інстанцій вірно виходили з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване чи звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523. Ця Постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України № 796. Пунктом 2 Постанови від 3 січня 2002 року № 1 “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, всупереч положень статей 50, 54 Закону № 796 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при вирішенні цього спору, колегія суддів доходить висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями, наведеними вище, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини 3 статті 28 Закону № 1058-ІV не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Позовні вимоги за квітень 2008 року не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем спірна пенсія в цей період виплачувалась у встановленому Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 107-УІ від 28.12.2007 р. розмірі, який був визначений неконституційним лише 22.05.2008 р.
Суди вірно зазначили про відмову в задоволенні вимог щодо стягнення з відповідача недоплати у розмірі 200% мінімальної пенсії за віком, що передбачене ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Відповідно до ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (прийнятий Верховною Радою України 5 жовтня 2005 року) була замінена редакція ст. 13 Закону, яка передбачає, що інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: інвалідам І групи -у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи -40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III -30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Судами встановлено, що підвищення у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, нараховується та виплачується позивачу.
Враховуючи викладене, суди попередніх інстанцій дійшли до вірного висновку про неправомірність дій управління Пенсійного фонду України щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії частково.
Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесено законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст.220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим -відхилити.
Постанову Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 26 червня 2009 року, змінену постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2010 року, та постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України з підстав передбачених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.Г. Леонтович