Ухвала від 08.09.2011 по справі 20927/10

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" вересня 2011 р.Справа № 2а-684/10/0470

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Католікяна М.О.,

суддів Коршуна А.О. Панченко О.М. ,

при секретарі Піддубній А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпропетровськ апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства Заводу «Дніпропластмас»на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 травня 2010 року, ухвалену в адміністративній справі за позовом Закритого акціонерного товариства Заводу «Дніпропластмас»до Управління Пенсійного фонду України в Новомосковському районі Дніпропетровській області про визнання дій незаконними,

УСТАНОВИЛА:

13 січня 2010 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новомосковському районі Дніпропетровській області про визнання дій незаконними. Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що чинним законодавством передбачено відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на підставі списків осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Такі списки вперше було затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 р. № 162. Між тим, відповідач неправомірно пред'являє позивачу до відшкодування витрати на виплату та доставку пільгової пенсії, сплаченої ОСОБА_1, оскільки за основу береться робота, яку працівник виконував до 11.03.1994 р. Крім того, довідка, яка уточнює особливий характер роботи або умов праці, необхідна для призначення пільгової пенсії, підприємство видавало своїм працівникам для підтвердження факту їх роботи повний день, а не для відшкодування витрат відповідача на виплату та доставку пільгових пенсій. Викладені обставини явилися причиною звернення позивача до суду з позовом про визнання дій відповідача з включення стажу ОСОБА_1 за період до 11.03.1994 р. при здійсненні розрахунків відповідних витрат незаконними (а.с.а.с. 4 -8).

17 травня 2010 року судом було ухвалено постанову, якою суд відмовив у задоволенні позову. Постанова суду вмотивована тим, що відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій передбачено нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення»та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», отже позов є необґрунтованим (а.с.а.с. 95, 96).

16 червня 2010 року позивач, не погодившись з ухваленою постановою, звернувся до суду з апеляційною скаргою. У скарзі позивач зазначив, що оспорювана постанова підлягає скасуванню через порушення судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи. Так, відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списками №№ 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що діяли до прийняття урядом постанови № 162 від 11.03.1994 р., законодавством не передбачено. Підприємством не отримувались розрахунки сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На думку позивача, застосування інших списків, крім прийнятих урядом України суперечить статті 58 Конституції України, відповідно до якої закон зворотної сили не має. Відповідач безпідставно та незаконно врахував при обчисленні сум, які належать до відшкодування підприємством, стаж роботи ОСОБА_1 за період до 11.03.1994 р., що призвело до незаконного завищення грошових сум, що підлягають відшкодуванню Пенсійному фонду України. Крім того, пунктом 2 розділу 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено лише внесення до Пенсійного фонду України підприємствами та організаціями з коштів, призначених на оплату праці, плати, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Позивач в апеляційній скарзі просить постанову суду першої інстанції скасувати і задовольнити позов (а.с.а.с. 102 -108).

У судовому засіданні представник позивача підтримала апеляційну скаргу.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про поштове відправлення; до початку судового засідання не надав документи, які підтверджують поважність причин неявки, та не заявив клопотання про відкладення розгляду справи. У справі є достатньо доказів для її вирішення, що у сукупності із вказаною вище обставиною дає судові підстави для застосування положень частини 4 статті 196 КАС України.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду у межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, колегія суддів доходить висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції було встановлено та знайшло своє підтвердження у суді апеляційної інстанції, що відповідач направив позивачеві розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії, призначеної відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині пенсії, призначеної за статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»на 2009 рік працівнику ОСОБА_1, яка працювала на ЗАТ Завод «Дніпропластмас»на посаді, що дає право на отримання пенсії на пільгових умовах.

У розрахунку фактичних витрат вказано повний стаж роботи на підприємстві, який надає право на отримання пільгової пенсії ОСОБА_1, у тому числі стаж роботи до 11.03.1994 р. Відповідно до стажу роботи розраховано розмір пенсії, витрати із сплати якої пред'явлено позивачу для відшкодування.

Приведені вище спірні правовідносини врегульовано Законом України від 09.07.2003 р. № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», Постановою Верховної Ради України від 12.09.1991 р. № 1545-ХХІІ «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР»(далі -Постанова), Порядком застосування списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при розрахуванні стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383 (далі -Порядок), Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 (далі -Інструкція).

В силу пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. Для уникнення погіршення становища майбутніх пенсіонерів, та враховуючи, те що не запроваджені професійні та корпоративні фонди, пенсії в перехідний період повинні бути призначені за нормами цього Закону і при виконанні положень Закону № 1788-ХІІ. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за Списком № 1 визначений в абзаці 6 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, відповідно до якого підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 % з наступним збільшенням її щороку на 10 % до 100 % розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Отже, у підприємств, які мають шкідливі умови праці за Списком № 1, виникає обов'язок по відшкодуванню достроково призначених пільгових пенсій та витрат на їх доставку з дня набрання чинності закону, а саме з 01.01.2004 р. і до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього закону.

Закон № 1788-ХІІ набрав чинності 01.01.1992 р., і саме на його умовах та з цієї дати і розпочалось призначення пільгових пенсій.

Особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно до статті 100 Закону № 1788-ХІІ, пенсії призначаються за нормами цього Закону, виходячи з вимог до віку та стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до статті 100 Закону № 1788-ХІІ особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 -14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Законодавством установлено порядок для відшкодування пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б», «з»статті 13 Закону № 1788-ХІІ.

Порядок відшкодування Пенсійному фонду України витрат на виплату та доставку пенсій регулюються пунктом 6 Інструкції.

Постановою встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови що вони не суперечать Конституції України.

Згідно з пунктом 3 Порядку до пенсії за віком на пільгових умовах застосовуються списки, які діяли на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується увесь період роботи на відповідних посадах або по професіям незалежно від дати внесення цієї посади у списки.

Таким чином, аналіз приведених норм свідчить про те, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо необґрунтованості заявлених у справі вимог.

З'ясувавши у достатньо повному обсязі права та обов'язки сторін, обставини справи, перевіривши доводи сторін і давши їм правову оцінку, суд першої інстанції ухвалив постанову, яка відповідає вимогам закону. Висновки суду достатньо обґрунтовані, підтверджені наявними у матеріалах справи письмовими доказами та не спростовуються доводами апеляційної скарги.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства Заводу «Дніпропластмас»залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 травня 2010 року, ухвалену в адміністративній справі за позовом Закритого акціонерного товариства Заводу «Дніпропластмас»до Управління Пенсійного фонду України в Новомосковському районі Дніпропетровській області про визнання дій незаконними, залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України у порядку та строк, визначені статтею 212 КАС України.

Повний текст ухвали виготовлено 08 вересня 2011 року.

Головуючий суддя М.О. Католікян

Суддя А.О. Коршун

Суддя О.М. Панченко