Постанова від 07.09.2011 по справі 2а-2209/11/2770

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА

Іменем України

07.09.11 місто Севастополь Справа №2а-2209/11/2770

Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:

головуючого судді - Прохорчук О.В.;

секретар судового засідання -Фімушкіна О.П.,

за участю представників:

позивача -ОСОБА_1, довіреність № 216 від 12.04.2010,

відповідача -ОСОБА_4, довіреність б/н від 06.07.2011,

третьої особи -ОСОБА_2, довіреність № 1 від 28.01.2011,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Севастопольської квартирно-експлуатаційної частини морської Міністерства оборони України, третя особа -начальник Севастопольського гарнізону, про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про зобов'язання Севастопольської квартирно-експлуатаційної частини морської Міністерства оборони України прийняти рішення про забезпечення його жилим приміщенням для постійного користування згідно з нормами діючого законодавства України.

Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем наказу Міністра оборони України № 577 від 06.10.2006, статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», статті 47 Конституції України, статті 46 Житлового кодексу України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 18.07.2011 відкрито провадження у справі. Іншою ухвалою суду від 18.07.2011 закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою від 09.08.2011 до участі у справі залучено начальника Севастопольського гарнізону в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

У судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, вважає, що розподіл житла позивачеві порушуватиме права військовослужбовців, які мають право на житло та перебувають на квартирному обліку попереду позивача.

Представник третьої особи надав письмові пояснення на позов, які просив врахувати під час прийняття рішення у справі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є пенсіонером Міністерства оборони України, звільнений зі Збройних Сил України в запас у 2002 році за станом здоров'я.

Згідно з довідкою Квартирно-експлуатаційної частини морської № 9/12-2524 від 02.08.2011 ОСОБА_3 перебуває на квартирному обліку у військовій частині А0225 з 03.02.1995 за № 256 складом сім'ї - 2 особи, а також у списках осіб, які мають право на позачергове отримання жилих приміщень, з 25.10.2002 за № 13.

Як вбачається з відповіді військової частини А0262 № 154/13/452 від 26.08.2004 на звернення позивача від 11.08.2004, за повідомленням голови житлової комісії Севастопольського гарнізону, ОСОБА_3 перебуває у загальній черзі на одержання житла складом сім'ї - 2 особи з 03.03.1995 (порядковий № 298) та у черзі на позачергове отримання житла з 25.10.2002 (порядковий № 45).

На звернення позивача від 11.06.2011 Севастопольська квартирно-експлуатаційна частина морська Міністерства оборони України надала відповідь № 9/12-1738 від 20.06.2011 про те, що ОСОБА_3 знаходиться на квартирному обліку при військовій частині А0225 у Севастопольському гарнізоні у загальній черзі з 03.02.1995 за № 257 зі складом сім'ї - 2 особи, у списках на позачергове отримання житла -з 25.10.2002 за № 13.

Порядок забезпечення жилими приміщеннями осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, військовослужбовців-жінок регулюється житловим законодавством, Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1081 та Інструкцією про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженою наказом Міністра оборони України № 577 від 06.10.2006, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.10.2006 за № 1171/13045.

Статтею 46 Житлового кодексу Української РСР (у редакції на час постановки позивача на квартирний облік) встановлено, що поза чергою жиле приміщення може надаватися також в інших випадках, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.

Громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку.

Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 1 Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей»забезпечення житлом осіб, які звільнилися з військової служби і потребують поліпшення житлових умов, провадиться відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідно до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства.

Особам, звільненим з військової служби і визнаним інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання обов'язків військової служби, або захворювання, одержаного під час проходження військової служби, жилі приміщення в населених пунктах, обраних ними для проживання з урахуванням встановленого порядку, надаються позачергово за рахунок військових формувань або органів виконавчої влади, в яких вони перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

Відповідно до пункту 1 Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.

Норми цього Порядку кореспондуються з нормами Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень.

Так, згідно з підпунктом 1.1 пункту 1 Інструкція про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень (далі - Інструкція) визначає організацію забезпечення та надання житлових приміщень військовослужбовцям - особам офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил України, у тому числі які проходять військову службу у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини), що належать до сфери управління Міністерства оборони України, у його структурних підрозділах, а також особам, звільненим в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей, включаючи членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли, пропали безвісти під час проходження військової служби, які перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов (далі - члени їх сімей).

Підпунктом 1.5 пункту 1 зазначеної Інструкції визначено, що забезпечення за рахунок Міністерства оборони України військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту на будівництво (купівлю) житла у встановленому порядку.

Підпунктом 1.7 пункту 1 Інструкції встановлено, що усі житлові приміщення для постійного проживання, які надходять до гарнізону для забезпечення військовослужбовців, розподіляються згідно з гарнізонною чергою, виходячи з часу перебування військовослужбовців на квартирному обліку за рішенням квартирно-експлуатаційного органу, погодженим з гарнізонною житловою комісією, житловою комісією військової частини та затвердженим начальником гарнізону.

Згідно з підпунктом 1.9 пункту 1 Інструкції усі питання, пов'язані із наданням та забезпеченням житловою площею військовослужбовців, вирішуються за місцем проходження ними служби, перебування на обліку або в судовому порядку.

Відповідно до підпунктів 4.1, 4.2, 4.4, 4.5 пункту 4 Інструкції військовослужбовці забезпечуються житловими приміщеннями для постійного проживання згідно з чергою, яка визначається часом зарахування на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов (включення до Списків осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень (додаток 5) або Списків осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень (додаток 6)).

У квартирно-експлуатаційному органі на підставі Книг обліку складаються узагальнені списки осіб, які користуються правом першочергового та позачергового одержання житлових приміщень у межах гарнізону за датою зарахування на облік, а також за датою отримання пільг.

Правом позачергового одержання житлових приміщень користуються особи: житло яких унаслідок стихійного лиха стало непридатним для проживання; незаконно засуджені та згодом реабілітовані, за неможливості повернення їм раніше займаного житлового приміщення; які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до 1 та 2 категорій; військовослужбовці, зазначені в абзаці першому пункту 3.10 Інструкції.

Правом позачергового одержання житлових приміщень користуються особи, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Військовослужбовці забезпечуються житловими приміщеннями для постійного проживання за рішенням квартирно-експлуатаційного органу, погодженим з гарнізонною житловою комісією, житловою комісією військової частини.

Згідно з підпунктом 7.2 пункту 7 Інструкції 7.2 керівник та відповідні посадові особи квартирно-експлуатаційного органу несуть персональну відповідальність за організацію контролю та правильність ведення в гарнізоні обліку військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов, а також дотримання законності під час розподілу житлових приміщень.

Таким чином, з аналізу вказаних норм вбачається, що саме квартирно-експлуатаційним органом приймається рішення щодо розподілення усіх житлових приміщень для постійного проживання, які надходять до гарнізону для забезпечення військовослужбовців, згідно з гарнізонною чергою.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме - списку осіб по Севастопольському гарнізону, які були забезпечені житлом в період жовтень 2006 року -серпень 2011 року, постійним житлом були забезпечені у тому числі військовослужбовці, які постановлені на квартирний облік пізніше ОСОБА_3, який знаходиться у загальній черзі з 1995 року, у черзі на позачергове отримання житла з 2002 року.

Також, на звернення позивача від 24.06.2011 відповідач 04.07.2011 за вихідним № 9/12-1879 повідомив про те, що у період з 2002 року по теперішній час забезпечені житловою площею були 213 військовослужбовців запасу, тоді як станом на 20.06.2011 ОСОБА_3 знаходився у черзі на позачергове отримання житла за № 13.

Надати пояснення щодо підстав саме такого розподілу житла представник відповідача у судовому засіданні не зміг.

Як визначено положеннями частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Отже, з наведеного випливає, що позивач може обрати будь-який спосіб захисту свого порушеного права, який не заборонено законом, а суд повинен захистити таке право, якщо буде встановлено його порушення.

Суд звертає увагу, що позивач не вважає доцільним визнавати дії або бездіяльність відповідача у справі щодо розподілу йому житла протиправними та не просить суд прийняти рішення про надання йому житла відповідачем без врахування черги.

Враховуючи беззаперечне право позивача на одержання житла відповідно до норм діючого законодавства України та обов'язок відповідача прийняти рішення про забезпечення ОСОБА_3 житлом, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Севастопольську квартирно-експлуатаційну частину морську Міністерства оборони України прийняти рішення про забезпечення ОСОБА_3 житловим приміщенням для постійного користування відповідно до норм діючого законодавства України.

3. Повернути з Державного бюджету України ОСОБА_3 (99046, АДРЕСА_1, інших реквізитів у матеріалах справи немає) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн. (три гривні сорок копійок).

Постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

СуддяО.В. Прохорчук

Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 12 вересня 2011 року.