Постанова від 13.09.2011 по справі 2270/10084/11

Копія

Справа № 2270/10084/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2011 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.

при секретарі Заїці О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення та охорони здоров'я Хмельницької міської ради до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови ВП № 25316712 від 10.05.2011 року, -

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення та охорони здоров'я Хмельницької міської ради звернулося з позовом до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області, про зобов'язання державного виконавця Секрету О.М. скасувати винесену ним постанову про накладення штрафу (ВП №25316712) від 10.05.2011 року на управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради без визнання його дій неправомірними.

Виходячи за межі позовних вимог, суд вважає, що правильним способом захисту прав та законних інтересів позивача є звернення з позовом про скасування постанови про накладення штрафу (ВП №25316712) від 10.05.2011 року.

У позові, позивач зазначив, що 10.05.2011 року головним державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Хмельницькій області винесено постанову про накладення штрафу за невиконання рішення суду за виконавчим листом № 2а-6696, виданим 10.12.2010 року Хмельницьким міськрайонним судом про зобов'язання УПСЗН Хмельницької міської ради провести нарахування та виплату ОСОБА_3 невиплаченої щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2009-2010 роки у відповідності до ч.4 ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням проведених виплат.

Виплата щорічної допомоги на оздоровлення здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам, тому управління праці та соціального захисту населення не має власного резерву для виплати коштів на дані потреби і не являється їх основним розпорядником.

Вказані кошти не передбачені затвердженим кошторисом на 2011 рік та на даний час на реєстраційному рахунку відсутні, а УПСЗН при використанні коштів Державного бюджету керуються виключно нормами чинного законодавства.

Дану постанову про накладення штрафу позивач вважає незаконною та просить її скасувати.

Представник позивача в судове засідання не з'явися, надіслав суду письмову заяву, згідно якої просить розгляд справи проводити у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча судом був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, письмових клопотань про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності сторін.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що 10.12.2010 року Хмельницьким міськрайонним судом винесено рішення в справі за №2а-6696, яким зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради провести нарахування та виплату ОСОБА_3 невиплаченої щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2009-2010 роки у відповідності до ч.4 ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням проведених виплат.

25.03.2011 року відповідачем направлено вимогу на адресу позивача та зобов'язано виконати рішення суду у спосіб та порядок у встановлений строк. У встановлений строк рішення суду не виконано.

Зазначене рішення суду не було виконано, тому підрозділом примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області 10.05.2011 року винесено постанову №25316712 про накладення штрафу в подвійному розмірі, а саме 1360 грн. 00 коп., як на боржника-юридичну особу.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, ч.1 ст.9 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради звернулося до Головного управління праці та соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації з проханням надати роз'яснення щодо виконання рішення суду та виділити додаткові кошти.

В листі №128/20/112-11 від 19.04.2011 року Головне управління праці та соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації вказує на те, що застосування до боржника штрафних санкцій можливо лише у разі встановлення невиконання саме законних вимог державного виконавця. Поважність причин невиконання Головним управлінням постанови суду за виконавчим листом є відсутність прийняття Урядом відповідних рішень та нормативно-правових актів, які стосуються соціальних гарантій, необхідних для даних виплат, а також належного додаткового фінансового забезпечення, тому постанова державного виконавця про застосування санкції у вигляді штрафу за невиконання вимог ст.89 Закону України "Про виконавче провадження" є незаконною.

У відповідності до ч.1 та ч.2 ст.75 Закону України "Про виконавче провадження" після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Згідно ч.1 ст.89 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Аналізуючи викладені вище норми Закону, суд прийшов до висновку, що штрафні санкції, передбачені в ч.1 ст.89 Закону України «Про виконавче провадження», застосовуються лише у випадку невиконання рішення суду без поважних причин, перелік яких законом не визначений.

Частиною 2 статті 95 Конституції України передбачено, що видатки держави на загальносуспільні потреби, в тому числі перерахунку щорічної грошової допомоги на оздоровлення у відповідності до ч.4 ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом про Державний бюджет України.

У відповідності до п.8 ст.7 Бюджетного Кодексу України бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями, а відповідно до ст.23 цього кодексу будь-які платежі можна здійснювати лише за наявності відповідного призначення.

За змістом ч.2 ст.23 Бюджетного кодексу України бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п.5 ст.51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть на себе зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань.

Елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками. Таким чином, вина позивача у невиконанні виконавчого листа № 2а-6696 може бути наявна лише в тому випадку, коли існувала об'єктивна можливість щодо здійснення виплат.

З матеріалів справи вбачається, що причиною невиконання позивачем постанов суду слугувала відсутність бюджетних коштів, передбачених для виконання рішень суду та відповідного спеціального рахунку.

Відповідачем не доведено вину позивача у невиконанні постанови суду.

У відповідності до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З врахуванням необхідності повного захисту прав Управління праці та соціального захисту населення та охорони здоров'я Хмельницької міської ради по даній справі , суд виходить за межі позовних вимог, оскільки вважає, що правильним способом захисту прав та законних інтересів позивача є скасування постанови про накладення штрафу (ВП №25316712) від 10.05.2011 року, а не зобов'язання державного виконавця Секрету О.М. скасувати винесену ним постанову .

Керуючись ст.ст. 158-163,181,186,254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради задовольнити.

Скасувати постанову підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області про накладення штрафу ВП №25316712 від 10.05.2011 року.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Суддя/підпис/О.П. Шевчук

"Згідно з оригіналом" СуддяО.П. Шевчук