Копія
Справа № 2270/9926/11
06 вересня 2011 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.
при секретарі Заїці О.В.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що 17 березня 2011 року рішенням №01-25/173 Славутської районної державної адміністрації йому було відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність в межах норм безоплатної приватизації земельної ділянки в розмірі 2 га для ведення особистого селянського фермерського господарства на за межами населених пунктів в адміністративних межах Великоскнитської сільської ради. Вказане рішення позивач вважає неправомірним, а тому просить визнати неправомірною відмову Славутської районної державної адміністрації в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та зобов'язати Славутську районну державну адміністрацію надати дозвіл на розроблення проекту щодо відведення у власність для ведення особистого селянського фермерського господарства, а якщо на день прийняття рішення в межах Великоскнитської сільської ради землі запасу відсутні, то за межами населених пунктів в адміністративних межах Полянської сільської ради Славутського району.
Позивач у судове засідання не з'явився, хоча про час, дату та місце судового розгляду повідомлений належним чином. На адресу суду 01.09.2011 року надійшло клопотання, у якому позивач просить проводити судове засіданні без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, а також просить у разі відсутності земель запасу, які можуть бути надані для ведення особистого селянського господарства на території Великоскнитської сільської ради зобов'язати Славутську РДА надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів в адміністративних межах Полянської сільської ради.
Відповідач в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. На адресу суду 05.09.2011 року відповідачем подано заперечення на позов та клопотання про проведення судового розгляду за відсутності представника Славутської районної державної адміністрації
Оскільки сторони заявили клопотання про розгляд справи в їх відсутності, судовий розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі ч.4 ст.122 КАС України.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково із наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту "а" та "г" ч.1 ст.17 Земельного кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом та підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок.
Судом встановлено, що 17 лютого 2011 року позивач звернувся до голови Славутської районної державної адміністрації із заявою щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність в межах норм безоплатної приватизації земельної ділянки площею 2,00 га за рахунок земель державної власності, які знаходяться на території Великоснитської сільської ради за межами населеного пункту з земель запасу для ведення особистого селянського господарства.
Так, відповідно до п. "а" ч.3 ст.22 Земельного кодексу України, землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Пункт "б" ч. 2 ст. 121 Земельного кодексу України вказує, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в розмірі для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Згідно вимог ч.2 ст. 19 Конституції України, Славутська районна державна адміністрація, як орган державної влади зобов'язана діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При Славутській районній державній адміністрації як дорадчий орган голови адміністрації створена робоча група з перевірки додержання вимог законодавства, реалізації державної політики у сфері регулювання земельних відносин, використання та охорони земель.
Відповідно до ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
17 березня 2011 року відбулося засідання робочої групи Славутської районної адміністрації з перевірки додержання вимог законодавства, реалізації державної політики у сфері регулювання земельних відносин, використання та охорони земель. На даному засіданні вивчалась заява та подані матеріали про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність в межах норм безоплатної приватизації земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_3, якого запрошували для участі в засіданні. На засіданні робочої групи позивач повинен був довести свою спроможність працювати на отриманій земельній ділянці, обробляти її ефективно. Однак, ОСОБА_3 не з'явився на засідання робочої групи. Листом від 17.03.2011 року ОСОБА_3 повідомили про те, що за результатами засідання та прийнятого нею рішення, позивачу було відмовлено у наданні дозволу на розробку документації щодо відведення у власність в межах норм безоплатної приватизації земельної ділянки в розмірі 2 га для ведення особистого селянського фермерського господарства в зв'язку з відсутністю заявника.
Так, згідно ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України, рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно матеріалів позову та доданих доказів, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено підстави для задоволення позову в частині визнання неправомірною відмови Славутської районної державної адміністрації в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та зобов'язання Славутської районної державної адміністрації надати дозвіл на розроблення проекту щодо відведення у власність для ведення особистого селянського фермерського господарства на території Великоскнитської сільської ради, а тому позов підлягає частковому задоволенню, а саме: в частині надання можливості позивачу звернутися повторно до Славутської районної державної адміністрації з належно обґрунтованим клопотанням щодо надання земельної ділянки в іншому місці.
Керуючись Земельним кодексом України, ст.ст.158 - 163,186,254 КАС України суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_4 задовольнити частково.
Зобов'язати Славутську районну державну адміністрацію розглянути питання стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Полянської сільської ради.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя/підпис/О.П. Шевчук
"Згідно з оригіналом" СуддяО.П. Шевчук