Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
19 вересня 2011 р. № 2-а- 5616/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чалого І,С.,
при секретарі судового засідання Елоян Ж.Г.,
за участю представників сторін:
позивача - Часник А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області до Сахновщинського комунального дочірнього водопровідно-каналізаційного підприємства ХКГВКП "Водоканал" про надання дозволу на погашення податкового боргу
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій з урахуванням уточнень просить суд надати дозвіл на погашення податкового боргу відповідача у сумі 240043,67 грн. за рахунок готівки.
В судовому засіданні представник позивача надав аналогічні позовній заяві пояснення, позов підтримав в повному обсязі та просив суд позовні вимоги задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судовою повісткою з поштовими повідомленнями, яка направлялась за юридичною адресою відповідача.
Згідно із ст. 35 КАС України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Відповідач відзив на позов не надав, правом участі в судовому засіданні не скористався.
Суд вважає, що не з'явлення відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
При розгляді матеріалів справи судом було встановлено, що Сахновщинське комунальне дочірнє водопровідно-каналізаційне підприємство ХКГВКП "Водоканал" , зареєстровано Сахновщинською районною державною адміністрацією Харківської області 20.04.2000 р. як юридична особа.
Відповідно до статуту Сахновщинське комунальне дочірнє водопровідно-каналізаційне підприємство ХКГВКП "Водоканал" є дочірнім підприємством Харківського комунального водопровідно-каналізаційного підприємства "Водоканал" та набуває всіх прав юридичної особи з дня його державної реєстрації.
Також, підприємство перебуває на обліку у Сахновщинському відділенні Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області з 28.04.2000 р. за № 2038.
Суд зазначає, що 01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України “Про систему оподаткування” втратили чинність.
Проте, у зв'язку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податку виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закону України “Про систему оподаткування”, які були чинні на момент виникнення даних правовідносин.
Згідно з п. 1.2 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” Красноградська міжрайонна державна податкова інспекція у Харківській області здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) та забезпечує правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків.
Відповідно до Закону України «Про систему оподаткування»від 18.02.1997 р., № 77/97-ВР платники податків, зборів (обов'язкових платежів) зобов'язанні сплачувати належні суми податків та зборів у встановлені законом терміни і це зобов'язання припиняється їх сплатою.
Згідно з п.4.1.1 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року, № 2181-ІІІ платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
На підставі п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, вказаного в наданій їм податковій декларації, на протязі десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.4.1.4. ст. 4 Закону №2181-ІІІ, для надання податкової декларації. В п.п. 5.4.1, п. 5.4 ст.5 вказаного Закону зазначається, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені ст. 5, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Як свідчать матеріали справи, платник податків надав до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області декларації з податку на додану вартість та декларації з податку на прибуток підприємства. У встановлений Законом строк для погашення податкового зобов'язання, підприємство не сплатило узгоджену суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість та з податку на прибуток підприємства у розмірах, визначених в поданих деклараціях.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про систему оподаткування» контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
Згідно з п.п.1, 2 ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року за №509-ХІІ зі змінами та доповненнями, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділення, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ, а також мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензування відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлення порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
Матеріалами справи підтверджено, що працівниками Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області були проведені перевірки Сахновщинського комунального дочірнього водопровідно-каналізаційного підприємства ХКГВКП "Водоканал" та складенні акти перевірок.
На підставі висновків актів були складені податкові повідомлення-рішення, а саме:
- № 0000741500 від 02.09.2009 р. про визначення податкового зобов'язання в розмірі 1419,72 грн.;
- № 0000911500 від 02.11.2009 р. про визначення податкового зобов'язання в розмірі 4570,88 грн.;
- №00001211500 від 25.12.2010 р. про визначення податкового зобов'язання в розмірі 4666,95 грн.;
- №0000121500 від 25.02.2010 р. про визначення податкового зобов'язання в розмірі 2776,08 грн. ;
- № 0000401500 від 18.05.2010 р про визначення податкового зобов'язання в розмірі 1776,71 грн. ;
- №0000901500 від 07.07.2010 р про визначення податкового зобов'язання в розмірі 410,39 грн. ;
- №0000122300 від 06.09.2010 р про визначення податкового зобов'язання в розмірі 49935,0 грн. ;
- № 0000122300 від 06.09.2010 р про визначення податкового зобов'язання в розмірі 24968,00 грн.;
- №00001371500 від 06.12.2010 р про визначення податкового зобов'язання в розмірі 54,79 грн. ;
- №00001371500 від 06.12.2010 р про визначення податкового зобов'язання в розмірі 170,0 грн. ;
- №0000091500/0 від 05.04.2011 про визначення податкового зобов'язання в розмірі 240,82 грн. ;
- № 0000421500 від 16.06.2009 р. про визначення податкового зобов'язання в розмірі 170,00 грн.;
- № 0000581500 від 11.08.2009 р. про визначення податкового зобов'язання в розмірі 7613,25 грн. ;
- №0000581500 від 11.08.2009 р. про визначення податкового зобов'язання в розмірі 380,66 грн. ;
- №0000781500 від 11.09.2009 р про визначення податкового зобов'язання в розмірі 170,00 грн. ;
- №0001121500 від 04.12.2009 р. про визначення податкового зобов'язання в розмірі 170,00 грн. ;
- №0000621500 від 20.05.2010 р. про визначення податкового зобов'язання в розмірі 170,00 грн. ;
- №0000811500 від 18.06.2010 р. про визначення податкового зобов'язання в розмірі 17,00 грн. ;
- №0001041500 від 26.08.2010 р. про визначення податкового зобов'язання в розмірі 170,00 грн. ;
- № 0000112300 від 06.09.2010 р. про визначення податкового зобов'язання в розмірі 6421,0 грн. ;
- № 0000112300 від 06.09.2010 р. про визначення податкового зобов'язання в розмірі 7168,00 грн. ;
- № 0000111500/0 від 05.04.2011 р. про визначення податкового зобов'язання в розмірі 104,4 грн.
Вищезазначені податкові повідомлення -рішення є узгодженими.
Згідно з п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення.
Відповідно до п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.
Відповідно до пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 р. у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем до відповідача були надіслані перша податкова вимога та направлена друга податкова вимога.
Вказані вимоги були отримані відповідачем.
На підставі п.5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 р. узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п. 129.1.1.п.129.1ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
Станом на час розгляду справи в суді відповідач має податковий борг перед бюджетом у сумі 240043,67 грн., в т.ч. основний платіж - 176178,22 грн., штрафні санкції - 49519,61 грн., залишок несплаченої пені - 14345,84 грн., що також підтверджується витягом з облікової картки платника податків.
Відповідно до п. 95.1 та п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Пунктом 95.4 ст.95 ПК України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
На час розгляду справи вказана сума податкового боргу у розмірі 240043,67 грн. не сплачена, доказів самостійної сплати зазначеної заборгованості відповідачем до суду не надано.
Таким чином, сума боргу відповідача підлягає погашенню шляхом стягнення коштів за рахунок готівки.
На підставі вищезазначеного суд вважає позов законним і обґрунтованим, та таким що підлягає задоволенню.
Відповідно ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області до Сахновщинського комунального дочірнього водопровідно-каналізаційного підприємства ХКГВКП "Водоканал" про надання дозволу на погашення податкового боргу - задовольнити в повному обсязі.
Надати дозвіл на погашення податкового боргу Сахновщинського комунального дочірнього водопровідно-каналізаційного підприємства ХКГВКП "Водоканал" (64501, Харківська область, Сахновщинський район, смт. Сахновщина, вул. Шевченка, 10, код 22626467) у сумі 240043,67 грн. за рахунок готівки.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 20 вересня 2011 року.
Суддя І.С.Чалий