Постанова від 15.09.2011 по справі 7725/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2011 р. № 2-а- 7725/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Заічко О.В.

за участю секретаря судового засідання - Басовій Н.М.

за участю сторін:

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 - т.в.о. начальника філії Куп"янське ДЕП

до Інспектора ОДР взводу ДПС м.д.м. Чугуїв Шаповалова С.В.

про скасування вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 - т.в.о. начальника філії Куп"янське ДЕП, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду, з адміністративним позовом до Інспектора ОДР взводу ДПС м.д.м. Чугуїв Шаповалова С.В., в якому просить суд скасувати вимогу державної автомобільної інспекції в особі ІОДР взводу ДПС м.д.м. Чугуїв капітана міліції Шаповалова С.В. № 24 від. 17.06.2011р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно вимоги Державної автомобільної інспекції № 24 від 17.06.2011р., позивач як т.в.о. начальника філії «Куп'янське ДЕП» повинен ліквідувати колійність на а.д. «Чугуїв -Мілове» км 43 - км 44.

Філія "Куп"янське ДЕП" не є юридичною особою, а є структурним підрозділом Дочірнього підприємства ДП «Харківський облавтодор». Останнє є господарським товариством, що спеціалізується на наданні послуг у галузі дорожнього господарства.

У відповідності до частини 4 статті 95 Цивільного кодексу України керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності.

Позивач зазначає, що як т.в.о. начальника філії «Куп'янське ДЕП» взагалі не наділений будь-якими повноваженнями виступати від імені ДП «Харківський облавтодор» в особі філії, отже не наділений повноваженнями виконувати оспорювану вимогу.

Дочірнє підприємство "Харківський облавтодор" в особі філіі "Куп"янське ДЕП" є самостійним господарський суб"єктом, яке на підставі господарських договорів надає оплатні послуги щодо будівництва, ремонту автомобільних доріг.

Тобто зазначені послуги можуть бути виконані ДП "Харківський облавтодор" лише за наявності відповідного господарського договору зі Службою автомобільних доріг в Харківській області, яка повинна сплатити грошові кошти за виконані роботи.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач, який є суб”єктом владних повноважень, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання не прибув, не повідомивши про причину неприбуття, не надавши заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечення на адміністративний позов.

Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 128 КАСУ.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що 17.06.2011р. Державною автомобільною інспекцією в особі ІОДР взводу ДПС м.д.м. Чугуїва капітаном міліції Шаповаловим С.В. винесена вимога № 24 на ім"я т.в.о. начальника філії "Куп"янське ДЕП" ОСОБА_1 про ліквідацію колійності на 43-44 км. автошляху Чугуїв-Мілове.

ОСОБА_1 працює на посаді т.в.о. начальника філії "Куп"янське ДЕП" Дочірнього підприємства "Харківський облавтодор".

Відповідно до положення № 226 від 08.09.2009р. філія "Куп"янське ДЕП" не є юридичною особою, а є структурним підрозділом Дочірнього підприємства ДП "Харківський облавтодор" яке є господарським товариством, що спеціалізується на наданні послуг у галузі дорожнього господарства.

Дочірнє підприємство "Харківський облавтодор" в особі філії "Куп"янське ДЕП" є самостійним господарський суб"єктом, яке на підставі господарських договорів надає оплатні послуги щодо будівництва, ремонту автомобільних доріг.

Тобто зазначені послуги можуть бути виконані ДП "Харківський облавтодор" лише за наявності відповідного господарського договору зі Службою автомобільних доріг в Харківській області, яка повинна сплатити грошові кошти за виконані роботи.

Слід зазначити, що ДП "Харківський облавтодор" не є монополістом, а тому Служба автомобільних доріг в Харківській області на власний розсуд може укласти договір на ремонт автодороги з будь-якою іншою підрядною дорожно - будівельною організацією.

Як встановлено приписами ст. 19 Конституції України відповідач - суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст. 10 Закону України «Про автомобільні дороги» державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України.

Згідно пунктів 5, 6,9, 10 статті 11 зазначеного Закону основними обов'язками цього органу є забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів з нормативними технічними характеристиками і навантаженнями; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами і нормами; забезпечення технічного нагляду за станом автомобільних доріг, виявлення аварійно-небезпечних місць (ділянок) та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод на автомобільних дорогах і здійснення заходів щодо їх ліквідації.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про автомобільні дороги" орган державного управління автомобільними дорогами загального користування відповідає за стан автомобільних доріг загального користування відповідно до діючих норм та фінансування.

Постановою КМ України від 6 серпня 2003 р. №1221 "Деякі питання управління дорожнім комплексом" на служби автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях і м. Севастополі покладені функцій замовника виконання робіт з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування.

Отже, належною особою, яка забов"язана виконувати вимоги ДАІ є служба автомобільних доріг в Харківській області.

У відповідності до частини 1 статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Філія "Куп"янське ДЕП" не має жодного відношення до Служби автомобільних доріг в Харківській області, і вимоги ДАІ, щодо покладання обов'язку ліквідації колійності, не можна вважати законною вимогою посадовою особи ДАІ.

Відповідно п.п. 5 п. 21 ст. 11 Закону України «Про міліцію» міліції для виконання покладених на неї обов'язків надається право вимагати від фізичних та юридичних осіб усунення порушень правил утримання та експлуатації автомобільних доріг, вулиць і залізничних переїздів, у встановленому порядку видавати приписи на усунення виявлених порушень, обмежувати або забороняти проведення ремонтно-будівельних робіт та здійснення інших заходів на автомобільних дорогах, вулицях і залізничних переїздах, якщо при цьому не додержуються вимоги щодо забезпечення громадської безпеки і безпеки дорожнього руху та його учасників.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Тобто особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Проте доказів правомірності, законності та обґрунтованості відповідачем своїх дій до суду не надано.

При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 71, 128, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - т.в.о. начальника філії Куп"янське ДЕП до Інспектора ОДР взводу ДПС м.д.м. Чугуїв Шаповалова С.В. про скасування вимоги - задовольнити в повному обсязі.

Скасувати вимогу Державної автомобільної інспекції в особі ІОДР взводу ДПС м.д.м. Чугуїв капітана міліції Шаповалова С.В. № 24 від 17.06.2011р.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 20 вересня 2011 року.

Суддя Заічко О.В.