Харківський окружний адміністративний суд
08 вересня 2011 р. Справа № 2-а- 8674/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., при секретарі судового засідання Бондаренко Ю.В.,
за участі сторін:
представника позивача - Ковальової Ю.В.,
представника відповідача - Борисенко В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Донецька залізниця" до Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління про визнання недійсною постанови, -
Позивач, Державне підприємство "Донецька залізниця", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління, в якому просить суд визнати нечинною постанову Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління №99510012 від 14.06.2011 року про порушення, пов'язане із здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень та накладання штрафу на Державне підприємство "Донецька залізниця" у розмірі 8500,00 грн. Посилаючись на факти викладені в позовній заяві, позивач просить задовольнити позов в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову з підстав викладених в письмових запереченнях, які приєднані до матеріалів справи.
Заслухавши думку представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що співробітниками відповідача 26.05.2011 року о 14 годині 05 хвилин, під час здійснення прикордонного контролю потягу №337 - сполученням "Москва-Донецьк" у вагоні №6 було виявлено особу без громадянства - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який з метою в'їзду на територію України, на паспортний контроль пред'явив посвідку на проживання особи без громадянства РФ серії 80 №0090818, видану 19.04.2011 року, в якій відсутня українська в'їзна віза.
За виявленим фактом перевезення пасажира без необхідних документів для в'їзду до держави прямування, посадовою особою відповідача було складено протокол №99510012 про правопорушення перевізником - Державним підприємством "Донецька залізниця" міжнародних пасажирських перевезень.
14.06.2011 року т.в.о. начальника Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління було розглянуто справу про правопорушення передбачене ч.1 ст.1 Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень" та винесено постанову №99510012 від про порушення, пов'язане із здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень та накладання штрафу на Державне підприємство "Донецька залізниця" у розмірі 8500,00 грн.
Перевіривши, оскаржувану постанову, на відповідність ч.3 ст.2 КАС України, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.12 ч.1 ст.1 Закону України "Про прикордонний контроль", паспортний документ - виданий уповноваженими державними органами України чи іншої держави або статутними організаціями ООН документ, що підтверджує громадянство, посвідчує особу пред'явника, дає право на в'їзд або виїзд з держави і визнаний Україною.
Як вбачається з письмових пояснень від 26.05.11 року провідників №6 потягу №337 сполученням "Москва-Донецьк" ОСОБА_1 та ОСОБА_2, під час посадки до вагону пасажир ОСОБА_3 разом з квитком на місце №21 подав документ у розгорнутому вигляді та будь-якої інформації про необхідність мати будь які інші документи або візи не повідомив.
Статтями 25 та 28 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" встановлено, що іноземці та особи без громадянства можуть в'їжджати в Україну за дійсними паспортними документами. При цьому іноземці та особи без громадянства повинні одержати у встановленому порядку в'їзну візу, якщо інше не передбачено законодавством України. Правила в'їзду в Україну іноземців та осіб без громадянства, їх виїзду з України і транзитного Проїзду через її територію встановлюються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.1995 року №1074 затверджені Правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію, згідно п.11 яких - іноземці та особи без громадянства повинні одержати у встановленому порядку в'їзну візу, якщо інше не передбачено законодавством України.
Суд зазначає, що іншого порядку в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію, законодавством України не передбачено.
Таким чином, документ, який був пред'явлений провідникам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 особою без громадянства ОСОБА_3 без наявності відповідної візи не дає права на в'їзд та пересування територією України, тобто ОСОБА_3 під час посадки до потягу не мав документів необхідних для в'їзду до країни прямування.
Згідно ст.22-1 Закону України "Про залізничний транспорт", перевізник при перевезенні пасажира у міжнародному залізничному сполученні, зобов'язаний до початку перевезення перевірити наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, держав за маршрутом слідування, та відмовити у перевезенні пасажиру, який на його вимогу не пред'явив необхідні документи.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень", підприємства (їх об'єднання), установи, організації, фізичні особи - підприємці, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення (далі - перевізники), за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажира через державний кордон України без необхідних документів, несуть відповідальність у вигляді штрафу від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожного такого пасажира, але не більше двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за одне перевезення.
Згідно ч.1 ст.2 Закону України "Про прикордонний контроль", прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.
Таким чином, із врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги необґрунтовані та у їх задоволенні необхідно відмовити, оскільки в судовому засіданні встановлено, що відповідач діяв в межах наданих йому повноважень та на підставі діючого законодавства..
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 9, 71, 94, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Донецька залізниця" до Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління про визнання недійсною постанови - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова в повному обсязі виготовлена 14 вересня 2011 року.
Суддя Котеньов О.Г.