Постанова від 30.08.2011 по справі 9036/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

30 серпня 2011 р. № 2-а- 9036/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волкова Л.М., при секретарі судового засідання Добровольська М.С.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1, діє за дорученням від 09.06.2011р.

представника відповідача - ОСОБА_2, діє за дорученням від 18.10.2010р.

розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Тех-Агроремпоставка"

до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова

про скасування наказу та визнання дій неправомірними,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій після уточнення позовних вимог, прийнятих судом, просив суд скасувати Наказ від 16.06.2011р. за № 682 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Тех-Агроремпоставка», винесений ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова, визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Тех-Агроремпоставка" з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.01.2010р. по 31.12.2010р. та дотримання податкового законодавства щодо правомірності формування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість за період з 01.01.2010р. по 30.11.2010р. за результатами якої було складено Акт перевірки за № 1459/23-03-05/36457279 від 30.06.2011.

В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, в обґрунтування яких зазначив наступне. 16.06.2011р. ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова було видано наказ за № 682 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Тех-Агроремпоставка». На підставі наказу була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка, за результатами якої був складено Акт № 1459/23-03-05/36457279 від 30.06.2011р. Наказ про проведення перевірки був винесений з порушенням вимог ст.ст. 77, 78 Податкового кодексу України, з огляду на що підлягає скасуванню, а перевірка у зв'язку з цим є протиправною.

Представник відповідача - Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував з наступних підстав. ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова дотримано процедуру здійснення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Тех-Агроремпоставка", а саме: наказ № 682 від 16.06.2011р. відповідає вимогам чинного законодавства, всі дії відповідача під час проведення перевірки були вчинені в межах податкового законодавства України.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Тех-Агроремпоставка" є юридичною особою, яка зареєстрована Виконкомом Харківської міської ради, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію (а.с. 95) та перебуває на податковому обліку в ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова, що підтверджується копією довідки від 22.07.2009р. № 222 (а.с. 98).

Судом встановлено, що Начальником ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова, був виданий наказ № 682 від 16.06.2011р. «Про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "Тех-Агроремпоставка" (а.с. 23).

ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова була проведена документальна невиїзна позапланова перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Тех-Агроремпоставка" з питань дотримання виїиог податкового законодавства за період з 01.01.2010р. по 31.12.2010р. та дотримання податкового законодавства щодо правомірності формування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість за період з 01.01.2010р. по 30.11.2010р., за результатами якої був складений Акт перевірки № 1459/23-03-05/36457279 від 30.06.2011р. (а.с. 36-92).

Суд, оцінюючи рішення суб'єкта владних повноважень з огляду на приписи ч. 3 ст. 2 КАС України, приходить до наступного.

Згідно із п 20.1.4. Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому цим Кодексом.

Порядок проведення документальних позапланових перевірок визначений ст. 78 Податкового кодексу України, у відповідності до якої такі перевірки можуть проводитися лише за наявності визначених в цій статті обставин.

Підпунктом 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України передбачено, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється в разі, коли за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Аналізуючи положення наведеної норми матеріального права в кореспонденції з приписами ст.ст. 42, 73 Податкового кодексу України, суд доходить висновку, що рішення про проведення документальної позапланової виїзної перевірки може бути прийнято податковим органом лише в разі одночасної наявності таких умов: 1) належного складення податковим органом і направлення адресу платника податків обов'язкового письмового запиту; 2) фактичного отримання платником податків такого запиту, тобто вручення запиту під підпис посадовій (службовій) особі платника податків або уповноваженому представнику платника податків чи повернення до податкового органу поштового повідомлення про вручення такого запиту платнику податків; 3) минування строку в 10 робочих днів від дня отримання платником податків письмового запиту податкового органу; 4) ненадання платником податків до податкового органу письмових пояснень та документальних підтверджень по суті отриманого запиту.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 42 та ст. 73 Податкового кодексу України обов'язок платника податків щодо надання письмових пояснень та документального підтвердження виникає лише в разі фактичного отримання належно складеного податковим органом запиту, а саме: у письмовій формі, відповідним чином підписаного та завіреного печаткою відповідного податкового органу.

З оглянутого в судовому засіданні оскаржуваного наказу про призначення перевірки, пояснень представника відповідача, судом встановлено, що фактичною підставою для призначення спірної перевірки було ненадання платником податків пояснень та їх документального підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Судом встановлено, що запит ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова вих. № 5504/10-03-13 від 28.05.2011р. був направлений відповідачем позивачу засобами кур'єрської доставки (а.с. 27-34). Відповідно до оформленої кур'єром накладної, вказаний запит не був отриманий позивачем.

Суд зазначає, що правила листування з платником податків врегульовані ст. 42 Податкового кодексу України. Так, відповідно до п. 42.2 ст. 42 ПКУ документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.

Судом встановлено, що відповідач рекомендованого листа з повідомленням про вручення з приводу надання пояснень та їх документального підтвердження у відповідності до норм Закону України «Про поштовий зв'язок»,. Правил надання послуг поштового зв'язку (затверджено постановою КМУ від 05.03.2009р. № 270), наказу Державного комітету зв'язку та інформатизації України від І2.07.2002р. № 139 «Про затвердження спеціалізованих форм бланків, книг, ярликів, що застосовуються у поштовому зв'язку, та технічних умов щодо їх виготовлення» на адресу позивача не надсилав.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 86 КАС України); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 86 КАС України); суд оцінює належність. Допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 86 КАС України).

Дослідивши зібрані по справі докази за правилами наведеної норми процесуального закону, суд відзначає, що суб'єктом владних повноважень подано до суду доказ складання на ім'я Директора ТОВ "Тех-Агроремпоставка" листа за вих. № 5504/10-03-13 від 28.05.2011р. (а.с. 27-34), але доказів його направлення на адресу платника податків поштою з повідомленням про вручення запиту про надання пояснень та їх документального підтвердження до суду не надано.

Отже лист ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова № 5504/10-03-13 від 28.05.2011р. є неналежним доказом в розумінні ст. 70 КАС України, а тому суд приходить до висновку, що у спірних правовідносинах обов'язковий письмовий запит податковим органом не складався, на адресу платника податків такий запит не надсилався, що свідчить про недотримання податковим органом при прийнятті рішення щодо призначення спірної перевірки вимог п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.

Відповідачем не дотримано право позивача бути обізнаним про проведення перевірки, та присутнім при її проведенні (п.п. 17.1.6 ст. 17 Податкового кодексу України).

Таким чином відповідач провів документальну невиїзну перевірку позивача при відсутності підстав для її проведення, без належного витребування та дослідження документів позивача, та відповідно склав акт цієї перевірки.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Оцінивши докази по справі, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах рішення про проведення перевірки було прийнято суб'єктом владних повноважень за відсутності передбачених законом підстав, а саме: за відсутності дотримання вимог Податкового кодексу України в частині направлення письмового запиту на адресу платника податків поштою з повідомленням про вручення, за відсутності факту отримання платником податків письмового запиту, за відсутності факту минування 10 робочих днів з дня отримання запиту. За таких обставин, спірний наказ не відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, а відтак, підлягає скасуванню. Дії Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Тех-Агроремпоставка" за результатами якої було складено Акт № 1459/23-03-05/36457279 від 30.06.2011р. підлягають визнанню судом протиправними, оскільки така перевірка була проведена на підставі наказу, який суперечить вимогам діючого законодавства.

Крім того, суд під час розгляду справи керується положеннями ч. 1 ст. 244-2 КАС України. Так, у постанові Верховного Суду України від 24.12.2006р. у справі Господарського суду Вінницької області № 9/175-04 за позовом АКБ «Мрія» до ДПІ у м. Вінниця про визнання неправомірною позапланової комплексної перевірки, зазначено, що право податкової інспекції на проведення перевірки підлягає законодавчим обмеженням та реалізується з дотриманням порядку, встановленого законом. Суд може захистити право платника податку в разі проведення перевірки за відсутності для цього належних юридичних підстав та з порушенням правил, процедури, встановлених законом. Наявність негативних наслідків такої перевірки для можливості судового захисту законом не вимагається. Право на судовий захист пов'язане із самою протиправністю дій. Суд, установивши порушення вимог законодавства, має захистити права та охоронювані законом інтереси, самостійно обравши спосіб, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, коли ці порушення ще не припинені (статті 7, 8, 11, ч. 4 ст. 112, ст. 162); спосіб захисту порушеного права може залежати від того, припинене порушення чи ні - при встановленні факту продовження протиправної поведінки суб'єкта владних повноважень на момент вирішення спору належним способом захисту права може бути зобов'язання відповідача припинити протиправні дії, а при припиненні порушення суд може задовольнити вимогу про встановлення відсутності компетенції (повноважень) у суб'єкта владних повноважень, зокрема на вчинені дії, чи про визнання дій протиправними.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 43, 78, 79 Податкового кодексу України, ст.ст. 11, 12, 51, 71, 72, 94, 155, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч.ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1, ст. 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Тех-Агроремпоставка" до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова про скасування наказу та визнання дій неправомірними - задовольнити в повному обсязі.

2. Скасувати Наказ від 16.06.11 за № 9682 “Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ “Тех-Агроремпоставка”, винесений ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова.

3. Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Тех-Агроремпоставка” (код за ЄДРПОУ 36457279) з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.01.10 по 31.12.10 та дотримання податкового законодавства щодо правомірності формування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість за період з 01.01.10 по 30.11.10 за результатами якої було складено акт перевірки за № 1459/23-03-05/36457279 від 30.06.2011.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Тех-Агроремпоставка" (ідентифікаційний номер 36457279, місцезнаходження: вул. Архангельська, 6, м. Харків, 61019) витрати по сплаті судового збору в розмірі 3.40 (три грн. 40 коп.) грн.

5. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

6. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 02 вересня 2011 року.

Суддя Волкова Л.М.