Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
"06" вересня 2011 р. № 2а- 7464/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Піскун В.О.,
при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,
за участі:
представника позивача - Лещенко Н.О.,
представника відповідача - Оганезова О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Міська рекламно-інформаційна система" про стягнення коштів , -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 11875,00 грн., та пеню за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій в сумі 217,16 грн., всього 12092,16 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно зі звітом відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік середньооблікова кількість штатних працівників у 2010 році становила 8 осіб, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів - 1 особу, а також кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених, відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 0 осіб. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів визначено у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2010 році для відповідача становив 1 особу, що визначено в розрахунку суми боргу. На законодавчому рівні імперативно визначено єдиний для всіх роботодавців норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів та порядок його обчислення. Позивач вважає, що відповідачем не виконано норматив робочих місць з працевлаштування інвалідів кількості 1 особи (графа 03 - графа 02 Звіту =1-0=1). Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2010 рік становила 23750 грн. (графа 05 звіту). Сума адміністративно - господарських санкцій становить 11875 грн. ( 1 (кількість робочих місць, не зайнятих інвалідами) х 11875 грн. (половина середньорічної заробітної плати штатного працівника за 2010 рік, якщо на підприємстві працює від 8 до 15 осіб). Згідно з розрахунком станом на 15.04.2011 року сума адміністративно - господарських санкцій відповідачем не сплачена та складає 11875 грн. Останнім днем сплати адміністративно - господарських санкцій в розмірі 11875 грн. є 15 квітня 2011 року. Сума пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 16.04.2011 року по 15.06.2011 року (61 день), виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України становить 217,16 грн. (розрахунковий розмір пені 7,75% х 120% : 100 : 365 = 0,03%; сума пені (11875 грн. (сума несплачених адміністративно - господарських санкцій) х 0,03% (розрахунковий розмір пені) х 61 (кількість днів несплати санкцій) = 217,16 грн.). Таким чином, позивач зазначив, що всього сума боргу відповідача становить 12092,16 грн., у тому числі адміністративно-господарські санкції у розмірі 11875 грн., пеня у розмірі 217,16 грн. Позивач, посилаючись на факти, викладені в позовній заяві, просив суд позов задовольнити у повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримав та просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував та просив суд відмовити у його задоволені. Представник відповідача пояснив, що ТОВ "Міська рекламно-інформаційна система" вжито усіх необхідних заходів для недопущення господарського правопорушення з питань працевлаштування інвалідів на підприємстві відповідача в 2010 році. Відповідачем до органів центру зайнятості були своєчасно подані Звіти про наявність у відповідача вакансій інвалідів станом на 01.10.2010 та на 01.01.2011 року.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Відповідно до форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2010 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу Товариства з обмеженою відповідальністю "Міська рекламно-інформаційна система" становила 8 осіб.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70 затверджено порядок подання підприємствам, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування (далі - Порядок). Відповідно до цього Порядку звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, в яких вони зареєстровані, за формою №10-ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 року № 42.
Згідно ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” на підприємстві відповідача у 2010 році норматив для працевлаштування інвалідів складав 1 робоче місце.
Як вбачається із даних, наданих відповідачем у звіті, середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 0 осіб.
Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарської санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Згідно ст. 18-1 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. № 803-XII підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Відповідно до листа Харківського міського центру зайнятості від 15.07.2011 року № 10474 проінформовано, що до Харківського МЦЗ ТОВ "Міська рекламно-інформаційна система" дійсно надавались звіти за формою 3-ПН (звіт про наявність вакансій) з позначкою для інвалідів на посаду менеджер (управитель) з реклами, яка була в стані "актуальна" з 28.10.2010 року по 31.12.2010 року. На ТОВ "Міська рекламно-інформаційна система" було здійснено направлення 1 особи, відмов з боку підприємства у працевлаштуванні за результатом направлення центру зайнятості не було.
Листом Харківського міського центру зайнятості від 18.08.2011 року № 12210 було повідомлено, що ТОВ "Міська рекламно-інформаційна система" протягом 2010 року форму № 3 "Звіт про наявність вакансій" із зазначенням в гр. 15 потреби в працівниках за категорією громадян за шифром 11-інваліди до Харківського міського центру зайнятості надало 28.10.2010 року станом на 01.10.2010 року.
Таким чином, відповідач не виконав обов'язок щодо своєчасного щомісячного інформування державної служби зайнятості про готовність прийняти інвалідів на певну посаду.
Враховуючи те, що кожна особа повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що відповідач не надав до суду доказів, які спростовують вимоги адміністративного позову.
За таких обставин, суд знаходить позов обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд -
Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Міська рекламно-інформаційна система" про стягнення коштів - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Міська рекламно-інформаційна система" (юридична адреса: 61058, м. Харків, вул. Данилевського, 22, під. 7, код ЄДРПОУ 31343590, МФО 380548, р/р 26003000671201 в АТ "АСТРА БАНК") на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., к. 16, код ЄДРПОУ 14070760, одержувач: р/р 31219230700003, МФО 851011, код одержувача: 24134567, УДК у Дзержинському районі м. Харкова) адміністративно - господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 11875 грн., та пеню за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій в сумі 217,16 грн., всього 12092.16 грн. (дванадцять тисяч дев'яноста дві) грн. 16 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 09.09.2011 року.
Суддя Піскун В.О.