Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
05 вересня 2011 р. № 2-а- 11069/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко О.В. при секретарі судового засідання Кузьменко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекціії у Дзержинському районі м. Харкова
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2
про стягнення податкового боргу ,
Позивач, Державна податкова інспекція у Дзержинському районі м. Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 та просить суд стягнути податковий борг у сумі 1000,00 грн. з ФОП ОСОБА_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1).
В обґрунтування позову позивач зазначив, що ФОП ОСОБА_2 занесено до Державного реєстру фізичних осіб з 25.04.2007 року та взяте на облік в ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова з 30.05.2008 року (35856). 15.06.2010 року ФОП ОСОБА_2 подав заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2010 рік ( вид діяльності: торгівля за ставкою єдиного податку у розмірі 200 грн. на місяць). Сума податкового боргу відповідача, що виникла за платежами по єдиному податку складає 1000,00 грн.
У зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання у встановлені Законом строки, ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова в порядку ст.6 Закону України №2181-111 від 21.12.2000р. направила ФОП ОСОБА_2 першу податкову вимогу на суму 200,00 грн. № 1/3196 від 23.07.2010р. та другу податкову вимогу на суму 400,00 грн. №2/3962 від 25.08.2010 про сплату податкового боргу. У зв'язку з неможливістю вручення, дану податкову вимогу було розміщено на дошці оголошень у зв'язку з неможливістю вручення. Також було складено акт від 23.07.2010 року про неможливість вручення податкової вимоги. Оскільки сума податкового боргу ФОП ОСОБА_2 у розмірі 1000,00 грн. не сплачена, ДПІ звернулась з даним позовом до суду.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав суду клопотання в якому просив розглядати справу в порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не з'явився про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином про, що в матеріалах справи міститься поштове повідомлення про вручення судової повістки.
Оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а завданням адміністративного судочинства України згідно з ч.1 ст.2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і неухильне дотримання судом вимог даної норм процесуального закону є обов'язковим в кожній адміністративній справі, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів:
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" № 746/99, суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29.10.1991 року № 599 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.11.1999 року за № 752/4045 передбачає, що відповідно до Указу, суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом календарного року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за календарний рік не перевищує 500 тис. гривень, мають право обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку за встановленою формою.
Підставою для видачі свідоцтва є подання суб'єктом підприємницької діяльності-фізичною особою письмової заяви та платіжного документа про сплату (перерахування) єдиного податку за період не менше ніж календарний місяць. Заява має бути подана не пізніше ніж за 15 днів до початку кварталу, з якого він обирає спосіб оподаткування доходів за єдиним податком за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів, термін сплати яких настав на дату подання заяви.
Судом встановлено, що відповідач Фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 занесено до Державного реєстру фізичних осіб з 25.04.2007 року та взяте на облік в ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова з 30.05.2008 року (35856).
Відповідно до Заяви від 17.03.2007 про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, поданої до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова, Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 скористався наданим йому правом.
Відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємства» від 28 червня 1999 року:
Суб'єкти малого підприємства - фізичні особи мають право самостійно обирати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.
Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємства - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Суб'єкти малого підприємства несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати єдиного податку згідно із законодавством України.
Новостворені та зареєстровані в установленому порядку суб'єкти малого підприємства, які подали до державної податкової служби за місцем їх реєстрації заяву на право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, вважаються суб"єктами спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності з того кварталу, в якому проведено їх державна реєстрація.
За інформацією ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова сума податкового боргу відповідача, що виникла за платежами по єдиному податку склала 1000,00 грн.
На підставі п.1,2 ст.10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції покладені обов'язки щодо здійснення контролю за дотриманням законодавства про податки, інші платежі та забезпечення правильності обчислення та своєчасності надходження цих податків.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про державну податкову службу" одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильного обчислення повнотою та своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно Указу Президента України № 727/98 від 3 липня 1998 року про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва, суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Частиною 2 ст.5 вищевказаного Указу суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
Строки добровільної сплати податкових зобов'язань відповідно до ч.2 п.5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вийшли, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкових зобов'язань, не призвели до їх погашення.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про систему оподаткування" платниками податків і зборів є юридичні та фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" одним із обов'язків платників податків є обов'язок сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.
На виконання п.6.2.3 статті 6 Закону України №2181-111 від 21 грудня 2000 р. «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
ФОП ОСОБА_2 були виставлені перша та друга податкові вимоги (перша податкова вимога від 23.07.2010 року №1/3196, друга податкова вимога від 25.08.2011 року №2/3962) на загальну суму податкового боргу платника податків за узгодженими податковими зобов'язаннями у розмірі 1000,00 грн.
У зв'язку з неможливістю вручення податкових вимог Відповідачу поштою з причини відсутності останнього за вказаною адресою, були складені акти про причини неможливості вручення податкової вимоги, а саме: акт №1/3196 від 23.07.2010 року, акт №3962 від 25.08.2010 року.
Податкові вимоги розміщувались на дошці податкових оголошень.
Заступником начальника ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було прийнято рішення № 1671 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Відповідно до абз.2 ч. 5 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
На теперішній час відповідач заборгованість по єдиному податку на підприємницьку діяльність з фізичних осіб не сплатив і він становить 1000,0 грн.
Беручи до уваги наведене, суд вважає позовні вимоги ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу у розмірі 1000,0 грн., документально та нормативно обґрунтовані, та такі, що підлягають задоволенню.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст.4, 8, 17, 50, 86, 94, 161-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 код НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1) на користь ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова податковий борг у сумі 1000,00 грн.
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. З , ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
< Текст > < Сума задоволення > < Текст >
Суддя О.В. Панченко