Справа № 2а- 5829/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд
25 серпня 2011 р. м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бідонька А.В,
при секретарі судового засідання Загребельному В.І.
за участю:
- позивача - ОСОБА_1,
- представника відповідача - Пелих С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова про скасування податкового повідомлення-рішення -,
Позивач, ФОП ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова, в якому просить суд визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова від 17.11.2010 року № 0064731701/0, № 0064741701/0.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 17.11.2010р. у приміщенні ДПІ в Дзержинському районі м. Харкова головним державним податковим інспектором відділу адміністрування податків з фізичних осіб Тимошенко Л.Б. було складено акт про виявлені порушення податкового законодавства №011969/1701/НОМЕР_1, який позивачем було підписано із запереченнями. В акті встановлені факти несвоєчасної сплати єдиного податку з фізичних осіб в періоді 2007 -2009 р.р. Позивачем отримано податкове повідомлення-рішення №0064731701/0 від 17.11.2010р. про застосування штрафу у розмірі 209,48 грн. та податкове повідомлення-рішення №0064741701/0 від 17.11.2010р. на суму 40,67 грн., які прийняті на підставі Акту. Зазначені податкові повідомлення-рішення, на думку ФОП ОСОБА_1, прийняті незаконно та підлягають скасуванню, оскільки ним не було порушено строки сплати єдиного податку з фізичних осіб в періоді 2007 -2009 р.р.
Відповідач проти позову заперечував. Зазначив, що відповідно до статті 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. За результатами розгляду матеріалів перевірки ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова були прийняті податкові повідомлення - рішення від 17.11.10 № 0064741701/0 та № 3064731701/0 про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов'язань з єдиного податку відповідно у розмірі 209,48 грн. (10 % узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої із затримкою до 30 календарних днів) та 40,67 грн. (20 % узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої із затримкою від 31 до 90 календарних днів включно). На думку відповідача, оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними, винесеними на підставі чинного законодавства України та не підлягають скасуванню.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити. Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, представника відповідача, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
Позивач, ФОП ОСОБА_1, відповідно до копії свідоцтва про державну реєстрацію № 237407, зареєстрований як фізична особа-підприємець (а.с. 9), перебуває на обліку у ДПІ у у Дзержинському районі м. Харкова, згідно Свідоцтва про сплату єдиного податку від 07.02.2007 р. № НОМЕР_2 є платником єдиного податку (а.с.10).
17 листопада 2010 року ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова проведено невиїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питання порушення податкового законодавства.
За наслідками перевірки складено Акт від 17.11.2010 року № 011969/1701/НОМЕР_1, яким встановлено несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов'язань по Єдиному податку на підприємницьку діяльність з фізичних осіб протягом граничних строків (а.с. 28-30).
18.11.2010р. заперечення щодо акту були подані до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова листом за вих. №2 від 18.11.2010 р.(а.с. 35-36).
ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова зазначені заперечення були розглянуті та надано відповідь заявнику від 23.11.2010 р. № 26389/10/17-137 (а.с. 37-39).
На підставі акту від 17.11.2010 року № 011969/1701/НОМЕР_1 ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова податкові повідомлення - рішення від 17.11.2010 р. № 0064731701/0 (а.с. 33) та № 0064741701/0 (а.с. 34) про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов'язань з єдиного податку відповідно у розмірі 209,48 грн. (10 % узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої із затримкою до 30 календарних днів) та 40,67 грн. (20 % узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої із затримкою від 31 до 90 календарних днів включно).
Рішенням ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова від 13.12.2010 р. № 27970/10/25-007, прийнятим за результатами розгляду первинної скарги ФОП ОСОБА_1 від 25.11.10 № 3 (вх. ДПІ від 25.11.10 № 43971/10), податкові повідомлення - рішення, що оскаржувались, були залишені без змін (а.с. 44-48).
Рішенням ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова від 11.02.2011 р. № 174/М/25-203, прийнятим за результатами розгляду повторної скарги ФОП ОСОБА_1 від 17.12.2010 р. зазначена скарга залишена без задоволення (а.с. 53-57).
За результатами розгляду повторної скарги ДПА у Харківській області прийнято рішення за №174/М/25-203 від 11.02.2011р., відповідно до якого скарга позивача залишена без задоволення. Рішенням ДПА України від 29.04.2011р. №4500/М/25-0215 третя скарга ФОП ОСОБА_1 залишена без задоволення (а.с. 62-64).
При вирішенні даного спору суд бере до уваги наступне.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(тут і далі нормативно-правові акти в редакції, чинній на момент виникнення відповідних правовідносин), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: 1) здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); 11) застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством, а також стягувати до державного бюджету суми заборгованості суб'єктів господарювання за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені у порядку, передбаченому Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість вказаних висновків відповідача і винесених на підставі такого висновку спірних правових актів індивідуальної дії на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(тут і далі нормативно-правові акти в редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин), платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Згідно статті 2 Указу Президента України від 03.07.98 № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
У відповідності до Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29.10.99 № 599, у разі щомісячної сплати єдиного податку, його сплата здійснюється не пізніше 20-го числа місяця, наступного за тим, в якому здійснювалась попередня сплата єдиного податку (лист ДПА України від 07.03.07 № 1092/М/17-0415).
Для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає до податкового органу письмову заяву, таким чином він погоджується на сплату єдиного податку на відповідний вид діяльності у сумі, встановленій місцевою радою.
В заяві про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності позивачем зазначено, що йому відомі положення Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку суб'єктом малого підприємництва -фізичною особою, граничний щомісячний термін сплати єдиного податку та сума єдиного податку, належна до щомісячної сплати.
У відповідності до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Із врахуванням встановлених обставин, суд вважає, що податкові повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова від 17.11.2010 року № 0064731701/0, № 0064741701/0 відповідають вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, а позовні вимоги позивача щодо визнання недійсним вказаних рішень є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, сплачений судовий збір позивачу не повертається.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 30.08.11 р.
Суддя Бідонько А.В.