05 серпня 2011 року Справа № 2а/2370/5939/2011
05.08.11
10 год. 50 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі Ільченко С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури»про стягнення штрафу,
встановив:
Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернулося до суду з адміністративним позовом про стягнення з відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури»штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів в сумі 85000,00грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що до відповідача за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме: невиконання розпорядження уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку -начальника Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, відповідною постановою було накладено санкцію у вигляді штрафу в розмірі 85000,00грн.
Зазначену постанову відповідач отримав та у встановленому законодавством порядку штраф не сплатив, а тому він підлягає стягненню в судовому порядку.
Сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, однак у судове засідання не з'явились. Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Відповідач суду не повідомив причини повторної неявки у судове засідання.
Неприбуття в судове засідання представників сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи і відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України розгляд справи у таких випадках не відкладається, а справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних матеріалів справи.
Частиною 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Спеціальним законом який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР (далі по тексту -Закон №448/96-ВР).
Відповідно до статті 1 Закону №448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Частиною 1 статті 5 Закону №448/96-ВР передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно частин 1, 2 статті 6 Закону №448/96-ВР Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 10 статті 8 Закону №448/96-ВР Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Згідно частини 1 статті 9 Закону №448/96-ВР уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: Голова та члени Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; начальники відповідних територіальних органів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; працівники центрального апарату - за письмовим дорученням Голови або членів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; працівники відповідних територіальних органів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - за письмовим дорученням начальника відповідного територіального органу Комісії.
Як вбачається з матеріалів справи 27 січня 2011 року начальником Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, як уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, прийнято розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №25-ЧК, згідно якого зобов'язано відкрите акціонерне товариство «Черкаський завод телеграфної апаратури» у термін до 01 квітня 2011 року усунути порушення вимог законодавства та письмово проінформувати уповноважену особу про виконання розпорядження (а.с.7)
Відповідачем вимоги розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 27 січня 2011 року №25-ЧК виконані не були.
Керуючись пунктом 1 розділу ІІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року №2272, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за №120/14811 (далі -Правила), начальником Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнята постанова від 21 квітня 2011 року №01-724 про розгляд справи про порушення на ринку цінних паперів (а.с.5).
В постанові зазначено про те, що керівнику або уповноваженому представнику відповідача необхідно з'явитися для підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень 29 квітня 2011року об 11 год. 00 хв. в Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Постанова надіслана відповідачу 29 квітня 2011року згідно списку згрупованих поштових відправлень (а.с.11)
29 квітня 2011 року начальником Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі пункту 8 розділу IV Правил складено акт №40-ЧК про правопорушення на ринку цінних паперів, а також постанова №01-751 про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, в якій зазначено про те, що розгляд справи відбудеться 06 травня 2011 року о 10 год. 30 хв. (а.с.8).
В подальшому 06 травня 2011 року начальником Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнята постанова №66-ЧК, згідно якої за вчинене правопорушення на ринку цінних паперів -невиконання розпорядження уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, накладено на відкрите акціонерне товариство «Черкаський завод телеграфної апаратури”»штраф в розмірі 85000,00грн. Постанова була надіслана відповідачу 06 травня 2011року згідно списку згрупованих поштових відправлень (а.с.12).
Відповідно до пункту 14 статті 8 та пункту 8 статті 11 Закону №448/96-ВР Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 11 Закону №448/96-ВР передбачено, що рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. Таке ж положення міститься в розділі XV Правил, згідно якого постанова за справою про правопорушення, а також рішення Комісії за скаргою на постанову можуть бути оскаржені до суду в порядку і строки, установлені законодавством.
Беручи до уваги те, що відповідач у встановлені законодавством строки штраф не сплатив та не оскаржив постанову про його накладення в установленному законом порядку, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 41, 86, 94, 159, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури»про стягнення штрафу -задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури»(18000, м. Черкаси, вул. Одеська, 8, ідентифікаційний код - 14310069) в дохід бюджету через Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 225, ідентифікаційний код - 22803076) штраф в розмірі 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень 00 копійок
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Ю. Гриньковська
постанова складена в повному обсязі 09.08.2011р.