Постанова від 06.07.2011 по справі 2а/2370/4580/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2011 року Справа № 2а/2370/4580/2011

06.07.11

17 год. 30 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

при секретарі -Чемерин І.В.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача -ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Черкаси адміністративну справу за позовом регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області до відкритого акціонерного товариства «Торговий дім «Драбівагропостач»про стягнення фінансових санкцій у сумі 6800 грн., -

ВСТАНОВИВ:

03.06.2011р. регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з відкритого акціонерного товариства «Торговий дім «Драбівагропостач»фінансові санкції у сумі 6 800 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ті обставини, що при проведенні перевірки відповідача було виявлено порушення вимог статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995р. № 481/95-ВР, що відображено в акті перевірки № 0080/32-1/00908550 від 02.03.2011р. На підставі акта перевірки позивачем винесено рішення № 230542-2302-0025 від 12.03.2011р. про застосування до відповідача фінансових санкцій у сумі 6800 грн. Враховуючи те, що сума штрафних (фінансових) санкцій відповідачем на сплачена, позивач просить стягнути зазначені кошти в судовому порядку.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечення зазначив, що працівниками податкового органу при проведенні перевірки допущено порушення пункту 80.2. та пункту 86.5. Податкового кодексу України, яке полягало у ненаданні документу, на підставі якого проводиться перевірка, та складанні акту перевірки не за місцем її проведення. В направленнях на перевірку підстави перевірки не вказані. Відносно самого порушення зазначив, що ВАТ «Торговий Дім «Драбівагрпостач»здійснює діяльність з продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів згідно Статуту підприємства, зареєстрованого в Державному реєстрі 18.01.2008р. номер запису 10021050002000347, яким передбачено, що одним із видів діяльності є торгівля алкогольних напоїв та діяльність торгових організацій їдалень, кафе, тобто підприємств громадського харчування, згідно ліцензії № 266178 серії АГ має право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Крім цього, за результатами розгляду його скарги позивач направив на адресу відповідача лист, який не відповідає формі рішенню про результати розгляду скарги, передбаченій Податковим кодексом України, відтак вважає рішення про застосування штрафних санкцій неузгодженим. З огляду на зазначене вважає рішення від 12.03.2011р. № 230542-2302-0025 про застосування фінансових санкцій у сумі 6 800 грн. за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці необґрунтованим. В задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши подані документи, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо та достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відкрите акціонерне товариство «Торговий дім «Драбівагропостач»зареєстроване як юридична особа з 20.09.1996р. Драбівською районною державною адміністрацією Черкаської області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 098221, ідентифікаційний номер 00908550.

Згідно ліцензії серії АГ № 266178 відповідачу надано право на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями вітчизняного та імпортного виробництва в період з 27.04.2010р. по 26.04.2011р. в магазині, що знаходиться за адресою: Черкаська область, Драбівський район, с. Білоусівка, вул. Леніна, 65.

Посадовими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Черкаській області проведена позапланова виїзна перевірка з питань додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, за результатами якої складено акт №0080/32 -1/00908550 від 02.03.2011р.

Відповідно до пункту 13 акта при проведенні перевірки господарської одиниці відповідача встановлено, що продавцем магазину ОСОБА_3 було продано 100 грамів горілки «Графська особлива»в одноразовий посуд по 50 грам за ціною 2 гривні за порцію, загальна сума становить 4 гривні.

Факт продажу також підтверджується копією фінансового чека та не заперечується відповідачем.

На підставі акту перевірки позивачем прийнято рішення №230542 -2302 -0025 від 12.03.2011р. про застосування до відповідача фінансових санкцій у сумі 6 800 грн. , згідно з пунктами 2 та 3 якого відповідач був зобов'язаний сплатити штраф у встановленому законом порядку та у 3-денний строк після сплати повідомити про це позивача.

Дане рішення отримано відповідачем 18.03.2010р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

24.03.2011р. ВАТ «Торговий дім «Драбівагропостач»направив до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України за №37,38

Листом від 11.04.2011р. за №2103/32-0417 Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у задоволенні скарги було відмовлено.

Як пояснив у судовому засіданні представник відповідача, він не сплатив штраф у сумі 6 800 грн. у добровільному порядку, оскільки вважає рішення про застосування фінансових санкцій від 12.03.2011р. незаконним та неузгодженим.

Оцінюючи встановлені у судовому засіданні фактичні обставини справи, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995р. № 481/95-BP (далі по тексту -Закон № 481).

Статтею 1 Закону № 481 передбачено, що роздрібна торгівля - це діяльність з продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.

Статтею 16 Закону №481 передбачено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Указом Президента України «Про посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» від 11.07.2001р. № 510/2001 на Державну податкову адміністрацію України покладено забезпечення реалізації державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснення міжгалузевої координації у цій сфері.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору" від 07.08.2001р. № 940 постановлено утворити у складі Державної податкової адміністрації Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів (далі - Департамент) як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи, у складі державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі - регіональні управління Департаменту з правами юридичної особи та їх територіальні підрозділи.

Таким чином, контролюючим органом за здійсненням роздрібної торгівлі спиртними напоями є податкові органи в особі Департаменту та його регіональних управлінь.

Відповідно до ст. 15 - 3 Закону №481 продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.

За порушення вимог ст. 15-3 Закону №481 до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у сумі 6800 грн.; рішення про стягнення штрафів приймаються органами державної податкової служби та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України; у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду; дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм цього Закону, можуть бути оскаржені в місячний термін у судовому порядку.

Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів», визначений Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003р. №790.

Пунктами 6 та 8 вказаного Порядку визначено, що рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономіки), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Держспоживстандарту у межах їх компетенції, визначеної законодавством, за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Згідно з пунктом 10 вказаного Порядку у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.

З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 якого контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити грошове зобов'язання у випадку, коли згідно з податковим чи іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошовим зобов'язанням платника податків є сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Таким чином, з 01.01.2011р. правовідносини щодо порядку застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи, регулюються нормами Податкового кодексу України.

Пунктом 113.3 Податкового кодексу України передбачено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 116.1 статті 116 Податкового кодексу України визначено, що у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення-рішення.

Згідно з підпунктом 14.1.157 пункту 14.1 Податкового кодексу України податковим повідомленням-рішенням є письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010р. №985, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.12.2010р. за № 1440/18735, затверджено Порядок направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, згідно з пунктом 2.2 якого при застосуванні штрафної (фінансової) санкції (штрафу) за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, складається податкове повідомлення-рішення за формою згідно з додатком 10 про застосування (форма "С").

З наданого до суду рішення про застосування фінансових санкцій від 12.03.2011р. вбачається, що воно прийнято за формою, передбаченою Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003р. №790, відтак, є таким, що не відповідає вимогам наказу ДПА України №985 від 22.12.2010р.

Частиною 1 статті 71 передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 статті 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення, або які мають інше значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення.

Частиною 4 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин виникає спір.

Позивач не надав податкового повідомлення-рішення форми «С»про застосування штрафних (фінансових) санкцій, тому суд вважає позов таким, що заявлений без достатніх підстав, тому не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 86, 159, 162, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у порядку письмового провадження - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текс постанови виготовлено 29 липня 2011 року.

Суддя А.В. Руденко