25 липня 2011 року Справа № 2а/2370/4579/2011
25.07.11
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді -Грицаєнко О.Л.,
при секретарі -Кириченко Н.В.,
за участю представників: позивача -ОСОБА_1 (за довіреністю), відповідача -Борисенка О.М. (за посадою), розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Черкаській області до товариства з додатковою відповідальністю «Торговий дім «Драбівагропостач»про стягнення фінансових санкцій,
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Черкаській області звернулось до суду з позовом, в якому просило стягнути з відкритого акціонерного товариства «Торговий дім «Драбівагропостач» 6800 грн. фінансових санкцій.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 02.03.2011 р. посадовими особами регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Черкаській області здійснено перевірку магазину, в якому здійснює господарську діяльність відповідач, щодо дотримання вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»та інших нормативно - правових актів, які регулюють обіг алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Перевіркою встановлено факт продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці, що є порушенням Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», оскільки заклад відповідача не має статусу підприємства громадського харчування, ресторанного господарства тощо.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач заперечував проти задоволення позову та зазначав, що перевірка проводилась із порушенням вимог Податкового кодексу України.
Вислухавши доводи представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відкрите акціонерне товариство «Торговий дім «Драбівагропостач» зареєстроване 20.09.1996 року Драбівською районною державною адміністрацією Черкаської області, ідентифікаційний код 00908550.
Судом встановлено, що відповідач, який на момент перевірки був зареєстрований як відкрите акціонерне товариство здійснив перереєстрацію та зареєстрований як товариство з додатковою відповідальністю «Торговий дім «Драбівагропостач», що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 15.06.2011 року. Судом взято до уваги, що відповідач змінив організаційну форму та зареєстрований як товариство з додатковою відповідальністю «Торговий дім «Драбівагропостач».
02 березня 2011 року посадовими особами регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Черкаській області здійснено перевірку магазину, розташованого за адресою: Черкаська область, Драбівський район, с. Кантакузівка, вул. Леніна, в якому здійснює господарську діяльність відповідач, щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, за результатами якої складено акт перевірки №0079/32-1/00908550 від 02.03.2011 року.
Перевіркою встановлено факт продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці, що є порушенням Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», оскільки заклад відповідача не має статусу підприємства громадського харчування, ресторанного господарства тощо.
Перевірка проводилась відповідно до наказу від 02.03.2011 року № 64 (а.с.100) згідно направлення № 30 від 02.03.2011 року на проведення фактичної перевірки з 02.03.2011 року по 12.03.2011 року (а.с. 101).
Акт перевірки №0079/32-1/00908550 від 02.03.2011 р. уповноваженим представником відповідача не підписано. Посадовими особами регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Черкаській області складено акт відмови від підписання та акт відмови від отримання акта перевірки від 02.03.2011 р. (а.с. 17, 18).
Перевіркою встановлено факт продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці, а саме: продавцем продано 100 грам горілки «Графська особлива»ТОВ «Золотоніський ЛГЗ «Златогор», міцністю 40 % об. спирту, в посуд по 50 гр. за ціною 2 грн., на загальну суму 4 грн. для споживання на місці.
Факт здійснення продажу вказаних алкогольних напоїв підтверджується фіскальним чеком № 3740 від 02.03.2011 року (а.с. 7), а також письмовими поясненнями продавця магазину -ОСОБА_3 (а.с. 8).
На підставі акта перевірки рішенням про застосування фінансових санкцій від 12.03.2011 року № 230541-2302-0024 за порушення вимог ст. 15-3 Закону України«Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР, на підставі ст. 17 Закону України № 481/95-ВР, до відповідача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу на загальну суму 6800 грн. Вказане рішення отримане відповідачем 18.03.2011 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 21).
Спеціальним Законом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995 р. №481/95-ВР.
Відповідно до статті 15-3 даного Закону, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Стаття 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»передбачає, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
За порушення вимог статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6800 грн.
Відповідно до п. 1.5 «Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства», затверджених наказом Міністерства економіки та питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 р. № 219, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 20.08.2002 р. № 80/6968 (далі - Правила) заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс). Вибір типу закладу (підприємства) ресторанного господарства та класу ресторану або бару здійснюється суб'єктом господарської діяльності самостійно з урахуванням вимог законодавства України. Суб'єкти підприємницької діяльності у сфері ресторанного господарства для заняття торговельною діяльністю можуть мати також дрібнороздрібну торговельну мережу.
Відповідно до пункту 1.6 Правил відкриття закладу (підприємства) ресторанного господарства узгоджується з органами місцевого самоврядування, установами державної санітарно-епідеміологічної служби в установленому законодавством порядку.
Судом з'ясовано, що відповідач не має статусу суб'єкта господарювання громадського харчування. Так, згідно листа Драбівської районної санітарно-епідеміологічної станції від 05.07.2011 року № 03/3-851 (а.с. 102) ВАТ «Торговий дім «Драбівагропостач»в період з 01.01.2010 року по 02.03.2011 року із заявою про розміщення об'єкту ресторанного господарства в с. Кантакузівка по вул. Леніна не звертався.
Відповідач не надав суду доказів надання йому дозволу на розміщення об'єкту ресторанного господарства (громадського харчування).
Крім того, згідно виданої відповідачу ліцензії серії АГ № 266180 на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, ліцензія дійсна з 27.04.2010 року по 26.04.2011 року, адреса місця торгівлі -Черкаська область, Драбівський район, с. Кантакузівка, вул. Леніна, назва місця торгівлі -магазин.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідач не має статусу суб'єкту господарювання громадського харчування, а тому застосування позивачем фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 6800 грн. за порушення статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»є правомірним, викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Суд відхиляє посилання відповідача на те, що акт перевірки від 02.03.2011 р. №0079/32-1/00908550 та рішення про застосування фінансових санкцій від 12.03.2011 р. не відповідають вимогам чинного законодавства, а саме - вимогам Податкового кодексу України.
При винесенні рішення про застосування фінансових санкцій позивач керувався положеннями Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»та оформив рішення про застосування фінансових санкцій відповідно до вимог, викладених у постанові Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 р. N 790 «Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», яка є чинною та підлягала застосуванню до спірних правовідносин.
Крім того, суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що рішення про стягнення фінансових санкцій може прийматись лише виключно на підставах, у порядку та строки, визначені Податковим кодексом України.
Згідно ст. 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Статтею 111 Податкового кодексу України передбачено, що за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності:
111.1.1. фінансова;
111.1.2. адміністративна;
111.1.3. кримінальна.
111.2. Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.
Відповідно до п.п. 113.1, 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум грошових зобов'язань. Суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки та збори. Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
За таких обставин, суд приходить до висновку про стягнення з відповідача фінансових санкцій згідно рішення про застосування фінансових санкцій від 12.03.2011 року № 230541-2302-0024, яке не скасоване в адміністративному порядку та є чинним.
Суд вважає необгрунтованим посилання відповідача на те, що у порушення вимог ст. 56.8 Податкового кодексу України при адміністративному оскарженні рішення про застосування фінансових санкцій не прийнято вмотивоване рішення та не надіслано його протягом 20 календарних днів.
Так, щодо скарги відповідача від 10.03.2011 р. № 25 (а.с. 61), то предметом скарги є порушення працівниками позивача вимог законодавства щодо здійснення перевірки, тобто ця скарга не є скаргою на рішення контролюючого органу та до неї не застосовуються положення ст. 56 Податкового кодексу України. Суд звертає увагу на те, що обгрунтовану відповідь на вказану скаргу надано своєчасно, а саме 12.03.2011 р. (а.с. 64).
24.03.2011 року відповідач оскаржив рішення про застосування фінансових санкцій від 12.03.2011 року № 230541-2302-0024. Обгрунтовану відповідь про розгляд скарги надано 11.04.2011 року, тобто в межах 20-денного строку.
Суд з'ясував, що рішення про застосування фінансових санкцій від 12.03.2011 року № 230541-2302-0024 не скасовано, до суду вказане рішення не оскаржувалось. Разом з тим, відповідачем сума штрафних (фінансових) санкцій не сплачена, доказів сплати до судді не надходило. Тому, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Згідно з ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 159-163 КАС України,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з додатковою відповідальністю «Торговий дім «Драбівагропостач» (19842, Черкаська область, Драбівський район, с. Драбове-Барятинське, вул. Гоголя, 17, ідентифікаційний код 00908550) на користь Державного бюджету України через регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Черкаській області (18008, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131) фінансові санкції в сумі 6800 (шість тисяч вісімсот) гривень 00 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.Л. Грицаєнко