Копія
Справа № 2270/5878/11
07 червня 2011 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л.
при секретарі Буяновській М.С.
за участі:представника позивача - ОСОБА_3 за довіреністю від 19.01.2011р. №23-02/247
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Хмельницького міського центру зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до закритого акціонерного товариства "Хмельницька кондитерська фабрика "Кондфіл" третя особа на стороні відповідача арбітражний керуючий Череватий Любомир Богданович про стягнення 3016,31 грн., -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 КАС України.
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з ЗАТ "Хмельницька кондитерська фабрика "Кондфіл" на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Хмельницького міського центру зайнятості поточну заборгованість в сумі 3016,31 грн.. Вказує на те, що ухвалою господарського суду Хмельницької області від 15.11.2010р. було затверджено реєстр вимог кредиторів ЗАТ "Хмельницька кондитерська фабрика "Кондфіл", вимоги Хмельницького міського центру зайнятості становлять 21532,63 грн. (друга черга). Згідно розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2010 рік заборгованість відповідача зросла на 3016 грн. 31 коп.. Станом на 01.01.2011 року сума страхових внесків, строк яких не настав складає 24548,94 грн.. Зазначає, що наявність поточної заборгованості призводить до зростання боргу і створює дефіцит коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, чим порушує інтереси держави.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні, обґрунтовуючи наданими в матеріали справи доказами.
Відповідач, третя особа в судове засідання не з'явились, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи у судовому засіданні. Ухвала про відкриття провадження у справі та призначення справи до судового розгляду разом із повісткою, копією позовної заяви з додатками, направлені та отримані відповідачем 13.05.2011р. відповідно до поштового повідомлення, третьою особою 16.05.2011 року відповідно до поштового повідомлення, повістки про відкладення розгляду справи направлені та отримані відповідачем 20.05.2011 року, відповідно до поштового повідомлення, третьою особою 30.05.2011 року відповідно до поштового повідомлення.
Згідно ч.2 ст.128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які не прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Тому, для уникнення зловживання правом з боку відповідача, суд вважає за необхідне вирішити дану справу по суті відповідно до ч. 6 ст. 71 КАС України на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Закрите акціонерне товариство "Хмельницька кондитерська фабрика "Кондфіл" зареєстроване в Хмельницькому міському центрі зайнятості як платник страхових внесків за №222382044, і згідно ч.2 ст.35 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” зобов'язане своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття у розмірах передбачених Законом України “Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування” від 11.02.01 року №2113 - ІІІ.
Судом встановлено, що ухвалою господарського суду Хмельницької області від 14.06.2010 року у справі №4/86-Б10 порушено справу про банкрутство щодо боржника ЗАТ "ХКФ "Кондфіл". Розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Череватого Л.Б.. Ухвалою суду у справі №4/86-Б10 від 15.11.2010 року затверджено реєстр вимог кредиторів, серед яких Хмельницький міський центр зайнятості з вимогою 21532,63 грн. (друга черга). Ухвалою від 12.04.2011 року припинено процедуру розпорядження майном боржника та введено процедуру санації закритого акціонерного товариства "Хмельницька кондитерська фабрика "Кондфіл" терміном на 1 рік.
Судом встановлено, що відповідно до розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2010 рік, сума страхових внесків строк сплати яких не настав становить 24548,94 грн.. Відповідно до ухвали господарського суду Хмельницької області від 15.11.2010р. затверджено реєстр вимог кредиторів ЗАТ "Хмельницька кондитерська фабрика "Кондфіл", в тому числі Хмельницького міського центру зайнятості в розмірі 21532,63 грн..
Тобто поточна заборгованість відповідача по страхових внесках становить 3061,31 грн., яка в добровільному порядку відповідачем не сплачена, тому позивачем подано позов до суду.
Згідно ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до Закону України “Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 14.01.98р. та п.1 ст.1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” (далі - Закон), загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від них обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
З аналізу положень ст.12 Закону та п.п.7.1-7.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 16.01.2001 р. № 30/5221) вбачається, що центри зайнятості здійснюють контроль за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою перерахування та надходження страхових внесків, інших платежів до Фонду, а також за цільовим і правильним витрачанням його коштів.
Як встановлено абз.11 ч.2 ст.19 Закону України „Про зайнятість населення”, державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ i організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.
Відповідно до ст.ст. 16, 35 Закону відповідач, як роботодавець, є платником страхових внесків по державному соціальному страхуванню на випадок безробіття і зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття у розмірах, передбачених Законом України від 11.02.2001р. №2213-ІІІ “Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування”.
Відповідно до п.3 ст.17 Закону роботодавці та застраховані особи сплачують страхові внески один раз на місяць в день одержання роботодавцями в установах банків коштів на оплату праці.
Відповідно до положень ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон) кредитор - юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство та вимоги яких не забезпечені заставою майна боржника. До конкурсних кредиторів відносяться також кредитори, вимоги яких до боржника виникли внаслідок правонаступництва за умови виникнення таких вимог до порушення провадження у справі про банкрутство. Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.
Виходячи із системного аналізу положень даного Закону випливає, що поточні вимоги є пріоритетними перед конкурсними та у випадку їх несплати боржником кредитори вправі звернутися до суду з відповідним позовом, крім того задоволення поточних вимог не може бути обмежено судом у справі про банкрутство.
Судом враховується, що відповідач, як роботодавець, є платником внесків до Фонду загальнообов'язкового Державного соціального страхування України на випадок безробіття, а згідно п.2 ст.35 цього Закону, роботодавець, як страхувальник, зобов'язаний своєчасно та повністю сплачувати в установленому порядку страхові внески.
Судом зважається на те, що позивачем подано необхідні докази на підтвердження заявленої до стягнення заборгованості, зокрема реєстр вимог кредиторів ЗАТ "Хмельницька кондитерська фабрика "Кондфіл", затверджений ухвалою господарського суду Хмельницької області від 15.11.2010 року по справі №4/86-Б-10, розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2010 рік, доказів про сплату заборгованості суду не подано.
За таких обставин, дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд дійшов висновку, що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Хмельницького міського центру зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття задовольнити.
Стягнути з закритого акціонерного товариства "Хмельницька кондитерська фабрика "Кондфіл" (м.Хмельницький, вул.Шевченка 69, код ЄДРПОУ 0000382289) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Хмельницького міського центру зайнятості (м.Хмельницький, вул. Пилипчука 17/1 на рр 37172301900002 ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 14169903, код платежу 50040100) поточну заборгованість по страхових внесках в сумі 3016,31 грн. (три тисячі шістнадцять гривень 31 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Повний текст постанови виготовлено 10 червня 2011 року
Суддя/підпис/
"Згідно з оригіналом" СуддяД.Л. Фелонюк