Копія
Справа № 2270/4061/11
18 квітня 2011 рокум. Хмельницький
09 год. 50 хв.
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Фелонюк Д.Л. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення 6,00 грн., -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить у відповідності до вимог Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 6,00 грн., з яких 2,00 грн. - сума порушення та 4,00 грн. штраф в дохід державного бюджету, визначених згідно рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 07.02.2010 року №028.
На адресу відповідача була направлена копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданими до неї документами, які повернулись до суду з відміткою Укрпошти від 03.04.2011 р. "за зазначеною адресою не проживає".
Відповідно до ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового повідомлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв"язку і сукупності суддя вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
ОСОБА_1 зареєстрована як суб"єкт підприємницької діяльності - фізична особа 05.06.2001 року виконавчим комітетом Хмельницької міської ради, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи- підприємця серії НОМЕР_2.
05.02.2011 р. працівниками державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області, на підставі посвідчення від 05.02.2011 року №0155, відповідно до вимог ст.13 Закону України "Про ціни і ціноутворення", постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року №1819 "Питання Державної інспекції з контролю за цінами" та доручення державної інспекції з контролю за цінами від 03.02.2011р. №200/5 - 24/478, проведено позапланову перевірку господарської одиниці СПД ОСОБА_1 - магазин "Злагода", який розташований за адресою АДРЕСА_1, щодо дотримання вимог нормативних актів, прийнятих на виконання постанови КМУ від 25.12.96 року №1548 та розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 15.08.2008 №431/2008-р.. За результатами перевірки позивачем складено акт від 05.02.2011 року №79, відповідно до висновків акту, перевіркою встановлено необґрунтоване одержання виручки в період з 03.02.2011 року по 04.02.2011 року внаслідок завищення граничних рівнів торгівельних надбавок на крупу гречану, чим порушено вимоги п.1 розпорядження Хмельницької облдержадміністрації від 15.08.2008 року №431/2008-р. "Про запровадження державного регулювання ціноутворення на окремі продовольчі товари", так, наприклад закуплено крупу гречану на продуктовому ринку ДСЦ "Дубово" по оптово-відпускній ціні 15 грн. за 1 кг. в кількості 5 кг.. СПД ОСОБА_1 була сформована роздрібна ціна в сумі 16,90 грн. з рівнем торгівельної надбавки 17%, тоді як з урахуванням 10-ти відсоткової торгівельної надбавки, яка затверджена вищезазначеним розпорядженням, слід було сформувати роздрібну ціну 16,50 грн.. Сума необгрунтованої виручки склала 2,00 грн.. Всього за період з 03.02.2011 р. по 04.02.2011 р. СПД ОСОБА_1 отримано необгрунтовано отриманої виручки в сумі 2,00 грн.. Акт перевірки підписаний відповідачем без зауважень та заперечень.
На підставі акту перевірки від 05.02.2011 р. №79, у відповідності до Інструкції "Про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами" затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01р. №289/519, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.01р. №1047/6238 державною інспекцією з контролю за цінами в Хмельницькій області прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №028 від 07.02.2011р., яким встановлено, що СПД ОСОБА_1 було порушено вимоги п.1 розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 15.08.08р. №431/2008-р "Про запровадження державного регулювання ціноутворення на окремі продовольчі товари", а саме установлено необгрунтовано отриману виручку в період з 03.02.2011 року по 04.02.2011 року внаслідок завищення граничних рівнів торговельних надбавок на крупу гречану та вирішено вилучити у дохід державного бюджету 2,00 грн. та стягнути штраф у сумі 4,00 грн..
Дане рішення в добровільному порядку відповідачем не виконано, а направлена позивачем на адресу відповідача претензія від 07.02.2011 р. №0264 з вимогою сплатити суму порушення в розмірі 2,00 грн. та штраф в розмірі 4,00 грн. залишена без задоволення.
Згідно ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до ст.7 Закону України "Про ціни та ціноутворення" (далі - Закон) вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів. При цьому ст.8 державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксових цін і тарифів, урядом України можуть вводитись інші методи державного регулювання цін і тарифів.
Положеннями ст.4 Закону передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує в республіці державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій, електроенергетики, централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Відповідно до п.12 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996р. №1548 (із змінами і доповненнями) "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів рад щодо регулювання цін (тарифів) Рада міністрів Автономної Республіки Крим, області, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації мають право регулювати (встановлюють) граничні торгівельні надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на борошно, хліб і хлібобулочні вироби, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину і м"ясо птиці, ковбаси варені, молоко, сир, масло тваринне та олію.
Головою Хмельницької облдержадміністрації 15.08.2008р. прийнято розпорядження №431/2008-р "Про запровадження державного регулювання ціноутворення на окремі продовольчі товари", яким визначено граничні торгівельні надбавки на окремі продовольчі товари.
Частиною 2 ст.6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999р. №586 встановлено, що розпорядження голів місцевих державних адміністрацій є обов"язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами і громадянами.
Відповідно до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.00р. №1819 урядовим органом державного управління, який діє у системі Мінекономіки і підпорядковується останньому, основними завданнями якого є організація та здійснення контрольно - наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів - є Державна інспекція з контролю за цінами.
Держінспекція у відповідності до п.11. Положення має територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. За змістом абзацу 3 п.4 Положення Держінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Відповідно до п.5 Положення Держінспекція, зокрема, має право проводити відповідно до законодавства перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників, що відображаються у розрахункових документах незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів); знайомитися з установчими документами та свідоцтвом про державну реєстрацію; перевіряти у посадових осіб, відповідальних за формування, встановлення та застосування цін (тарифів), документи, що посвідчують особу; проводити перевірку достовірності даних, наведених у документах з питань порядку формування, встановлення та застосування державних фіксованих та регульованих цін.
Прийняття рішень про застосування економічних або фінансових (штрафних) санкцій за фактами порушення державної дисципліни цін, згідно Інструкції "Про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001р. №298/519 (зареєстровано в Міністерстві Юстиції України 18.12.2001р. №1047/6238) (далі - Інструкція) покладено на Держінспекцію та відповідні державні інспекції з контролю за цінами в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.
Відповідно до Інструкції (п.1.6) необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб"єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.
У разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення її без відповіді орган державного контролю за цінами в 30-денний термін подає позов до суду про примусове стягнення суми економічних санкцій разом з третім примірником рішення.
Судом враховується, що відповідач доказів, які б спростовували встановлені позивачем факти порушень, не подав, рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін відповідачем в добровільному порядку не виконано, у визначеному законом порядку не оскаржувалось та не скасовано, акт перевірки підписано відповідачем без зауважень та заперечень. Доказів про сплату заборгованості суду не подано.
За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Згідно ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 104, 158-163, 183-2, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України , суд -
Адміністративний позов державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення 6,00 грн. задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, і.н. НОМЕР_1) суму порушення 2,00 грн. (дві гривні), штраф в сумі 4,00 грн. (чотири гривні) в дохід державного бюджету - код 21081100, р/р 31119106700002 в УДК у Хмельницькій області, МФО 815013, код 23565225, одержувач - УДК у м.Хмельницькому.
Постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя/підпис/
"Згідно з оригіналом" СуддяД.Л. Фелонюк