73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"19" серпня 2011 р. Справа № 2-а-3144/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняк С.О.;
секретар: Осташевський Е.Є., < Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
першого заступника прокурора Херсонської області
до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області, третя особа на стороні позивача ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що гр-н ОСОБА_1 звернувся до прокуратури Херсонської області зі скаргою на постанову начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Херсонській області № 122546 від 08.02.2011 за порушення абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», якою до нього застосовані фінансові санкції в сумі 1700 гривень. Заступник прокурора Херсонської області звернувся до відповідача з протестом про скасування оскаржуваної постанови, який останній не задовольнив.
Просить суд визнати протиправною та скасувати постанову начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті про застосування фінансових санкцій № 122546 від 08.02.2011 року.
У судовому засіданні представник позивача наполягала на задоволенні позовних вимог, позов просила задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, у задоволені позовних вимог просив відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
Згідно свідоцтва про сплату єдиного податку від 01.01.2011 ОСОБА_2 є фізичною особою - підприємцем одним з видів діяльності ЯКОГО є здавання в оренду автомобілів.
Відповідно до довіреності № 663 від 04.05.2005, посвідченої нотаріально, ОСОБА_1 передав автотранспортний засіб громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3. ОСОБА_4 та уповноважив їх представляти інтереси в органах Державтоінспекції або в будь - яких установах, підприємствах, організаціях незалежно від підпорядкування та форм власності з усіх без винятку питань, а також інші документи, які мають значення для вирішення справи
На підставі договору оренди транспортного засобу від 10.09.2010 та акту прийому - передачі від тієї ж дати ОСОБА_2 передав в строкове платне користування гр. ОСОБА_5 вище вказаний транспортний засіб.
Згідно з актом № 006137 від 12.01.2011 державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції у Київській області проведено перевірку транспортного засобу марки Lanos», номерний знак НОМЕР_1, який належить гр. ОСОБА_1 та яким встановлено, що водій ОСОБА_5 надавав транспортні послуги з перевезення пасажирів на таксі без оформлення документів, наявність яких передбачено ст. 39 Закону (дорожній лист та ліцензійна картка). Водій ОСОБА_5 від підписання акту та надання пояснень відмовився.
Постановою начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Херсонській області № 122546 від 08.02.2011 за порушення абз. З ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції в сумі 1700 гривень.
08.04.2011 начальнику територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Херсонській області спрямовано протест прокуратури Херсонської області за № 08/1 - 4607 - 11.
Відповідно до листа заступника начальника Головної державної інспекції на автомобільному транспорті від 28.04.2011 № 41/4 - 9 - 264 -11-ф, який надійшов до прокуратури області 24.05.2011, зазначений протест прокуратури Херсонської області залишено без задоволення.
Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Враховуючи викладене, штраф, який застосовується до автомобільних перевізників на підставі статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»є адміністративно-господарською санкцією у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України.
Відповідно до статей 217, 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Таким чином, умовою настання відповідальності є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність. Одніми з елементів правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками.
Як встановлено судом, власник автомобіля ОСОБА_1 надав довіреній особі ОСОБА_2 повноваження стосовно власного автомобіля, у тому числі і на оренду. ОСОБА_2, вже як орендодавець, передав в строкове платне користування гр. ОСОБА_5 вище вказаний транспортний засіб. ОСОБА_5 використовував автомобіль, як таксі.
Відповідач не надав доказів того, що умислом ОСОБА_1 охоплювалиcь дії ОСОБА_5 по використанню автомобіля, як таксі, без ліцензійної картки. Тобто, відповідач не надав доказів вини ОСОБА_1, без якої неможлива господарсько-правова відповідальність.
Дослідивши докази у справі відповідно до вимог ч.3 ст.2 КАСУ, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 8, 9,12, 19, 158, 159, 161, 162, 163 КАС України,
постановив:
Визнати протиправною та скасувати постанову начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті про застосування фінансових санкцій № 122546 від 08.02.2011.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 25 серпня 2011 р.
Суддя Варняк С.О.
кат. 3.7.2