73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
09 серпня 2011 р. Справа № 2-а-3034/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді: Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області до міського комунального підприємства "Водоканал" < 3-я особа >про стягнення боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області (далі - позивач, УПФУ) звернувся до суду з позовом до міського комунального підприємства "Водоканал" (далі - відповідач, МКП "Водоканал") про стягнення боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 234860 грн. 61 коп.
У судовому засіданні 12.07.2011 р. представник позивача просив суд зменшити суму позову у зв'язку з частковою сплатою єдиного внеску в розмірі 52169 грн. 62 коп. та стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 182690 грн. 99 коп., а саме недоїмку зі сплати єдиного внеску на суму 172586 грн. 28 коп., штрафні санкції - 9427 грн. 93 коп., пеню в розмірі 676 грн. 78 коп.
09.08.2011 р. від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження, без його участі. Позовні вимоги обгрунтовані тим, що згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" МКП "Водоканал" є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та має недоїмку зі сплати даного внеску за січень- квітень 2011 року в розмірі 172586 грн. 28 коп. з урахуванням часткової сплати, нараховану в поданій до УПФУ в Цюрупинському районі Херсонської області звітності. За несвоєчасну сплату єдиного внеску до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 9427 грн. 93 коп. та нараховано пеню в сумі 676 грн.78 коп. На час розгляду справи заборгованість на загальну суму 182690 грн. 99 коп. не погашена МКП "Водоканал" добровільно, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Відповідач у судове засідання 09.08.2011 р. не з'явився, клопотань про відкладення розгляду справи не надавав, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином.
У судовому засіданні 14.06.2011 р. представник відповідача позовні вимоги визнала в частині стягнення з МКП "Водоканал" основного боргу зі сплати єдиного внеску. У наданому до суду письмовому клопотанні відповідачем зазначено, що МКП "Водоканал" перебуває у скрутному фінансовому становищі та є збитковим. Станом на 01.05.2011 р. підприємство має заборгованість, в тому числі по заробітній платі, на загальну суму 2796434 грн. 57 коп. На кошти, що знаходяться на банківських рахунках відповідача, відділом державної виконавчої служби Цюрупинського районного управління юстиції накладено арешт. У зв'язку зі скрутним фінансовим становищем та закритими банківськими рахунками відповідач неспроможний своєчасно сплачувати єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому просить суд відмовити позивачу у задоволенні вимог щодо стягнення штрафних санкцій в розмірі 9427 грн. 93 коп. та пені в сумі 676 грн. 78 коп.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату , час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Міське комунальне підприємсто "Водоканал" зареєстроване як юридична особа 14.05.2002 р., код ЄДРПОУ 14129275. Відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з пп. 2 п. 2.1 розділу ІІ Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду Українивід 25 лютого 2008 р. № 5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. за № 442/6730 одним з основних завдань Управління є збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
За приписами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) та Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Крім того, йому надано право стягувати у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нараховані та/або не сплачені суми єдиного внеску, страхові внески та інші платежі.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.1 ч.1 ст.4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 1 ч.1 ст. 6 Закону № 2464-VI встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з п.п. 4.1.2., п.п. 4.1.3. п.4.1 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 р. № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 р. за № 994/18289 (далі - Інструкція) єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати. Єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
За приписами ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Згідно з ч.3 ст.25 Закону № 2464-VI суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Частиною 4 ст.25 Закону № 2464-VI встановлено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем подано до управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області звіти - нарахування єдиного внеску, згідно з якими сума єдиного внеску за січень - квітень 2011 року, з урахуванням часткової сплати, складає 172586 грн. 28 коп. Єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, належить до сплати не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. У зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування позивачем винесено рішення від 06.07.2011 р. № 026 про застосування до відповідача штрафних санкцій в розмірі 9427 грн. 93 коп. та нарахування пені на суму 676 грн. 78 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. 06.04.2011 р. УПФУ сформовано вимогу про сплату боргу в розмірі 68258 грн. 18 коп., 06.05.2011 р. вимогу про сплату боргу в сумі в розмірі 90454 грн. 61 коп. , 03.06.2011 р. позивачем складено вимогу про сплату боргу в сумі 86397 грн. 82 коп. Постановами старшого державного виконавця органу державної виконавчої служби Цюрупинського районного управління юстиції від 29.04.2011 р., 31.05.2011 р., 01.07.2011 р. відкрито виконавче провадження з виконання вищезазначених вимог. Відповідно до акту звірки взаємних розрахунків за період червень-липень 2011 року ДВС з відповідача стягнуто та перераховано УПФУ 52169 грн. 62 коп. На час розгляду справи заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 182690 грн. 99 коп. відповідачем не погашена.
Оскільки МКП "Водоканал" не виконано обов'язку платника єдиного внеску, передбаченого Законом № 2464-VI, добровільно не сплачено суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому недоїмка в розмірі 182690 грн. 99 коп. підлягає стягненню в судовому порядку.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного та керуючись ч.4 ст.94, ч.6 ст.128, ст.ст. 158-163, 167 КАС України суд,-
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з міського комунального підприємства "Водоканал" ідентифікаційний код 14129275, на користь управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 182 690 (сто вісімдесят дві тисячі шістсот дев'яносто) грн. 99 коп., а саме
- 160451 (сто шістдесят тисяч чотириста п'ятдесят одна) грн. 81 коп. на п.р.37192037002121,
- 52 (п'ятдесят дві) грн. 01 коп. на п.р. 37198086002121,
- 20092 (двадцять тисяч дев'яносто дві) грн. 02 коп. на п.р.37191083002121,
- 863 (вісімсот шістдесят три) грн. на п.р.3719102002121,
- 1232 (одна тисяча двісті тридцять дві) грн. 15 коп. на п.р. 37190073002121,
МФО 852010 в Головному управлінні державного казначейства України, код ЗКПО 21294916.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.1