73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"02" серпня 2011 р.
11 год.13 хв.Справа № 2-а-3027/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Гомельчука С.В.,
при секретарі: Циганок І.М.,
за участю: прокурора - Павленко І.В.,
представника позивача - Мохненко О.В.,
представника відповідача - Сологуб О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
прокурора Цюрупинського району Херсонської області в інтересах держави в особі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів до товариства з обмеженою відповідальністю "Цюрупинський паперовий комбінат" < 3-я особа > про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,
встановив:
Прокурор Цюрупинського району Херсонської області в інтересах держави в особі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів ( далі - позивач) звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Цюрупинський паперовий комбінат" (далі - відповідач, ТОВ "Цюрупинський паперовий комбінат", підприємство) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 61794 грн. 79 коп.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, суду пояснив, що згідно з даними звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік, поданого відповідачем, середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 177 осіб, з цього розрахунку установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 7 робочих місць. За 2 робочих місця, призначених для працевлаштування інваліда і не зайняті ним, відповідач до 16.04.2011 р. повинен був самостійно сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 61152 грн. 54 коп. та пеню в розмірі 642 грн. 25 коп. за порушення терміну сплати цих санкцій. Станом на 20.05.2011 р. заборгованість зі сплати адміністративно - господарських санкцій та пені на загальну суму 61794 грн. 79 коп. ТОВ "Цюрупинський паперовий комбінат" не погашена.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, суду пояснила, що у 2010 році ТОВ"Цюрупинський паперовий комбінат" створено сім робочих місць для працевлаштування інвалідів, п'ять з яких зайняті інвалідами. Підприємство подавало до позивача та районного центру зайнятості протягом 2010 року звітність про зайнятість та працевлаштування інвалідів та наявність вакансій, в тому числі для інвалідів, однак районним центром зайнятості протягом 2010 року для роботи інвалідів не направлено.
Представник відповідача вважає, що товариством вжито всіх заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. Представник ТОВ "Цюрупинський паперовий комбінат" наголосила, що обов'язок працевлаштування інвалідів покладається на районний центр зайнятості, а тому застосування позивачем до відповідача адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені є неправомірними.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку про те, що позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Цюрупинський паперовий комбінат" зареєстровано як юридична особа 30.08.2002 року Цюрупинською районною державною адміністрацією Херсонської області.
Статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ зі змінами та доповненнями (далі Закон № 875-ХІІ) встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціальні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Робочим місцем інваліда, відповідно до статті 1 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні", вважається місце або виробнича ділянка постійного або тимчасового знаходження особи у процесі трудової діяльності на підприємствах, установах, організаціях. Індивідуальна програма реабілітації-це комплекс оптимальних видів, форм, обсягів, термінів, реабілітаційних заходів, спрямованих на відновлення та компенсацію порушених або втрачених функцій організму і здібностей конкретної особи, яка розробляється за участю інваліда протягом одного місяця з дня його звернення до МСЕК.
Отже, створення роботодавцями для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації можливе тільки за наявності інваліда.
Відповідно до статті 18-1 Закону № 875-ХІІ інвалід, який не досяг пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованим у державній службі зайнятості. Рішення про визнання інваліда безробітнім і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендацій МСЕК та інших передбачених законодавством документів. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Згідно з приписами абзацу четвертого пункту 2 статті 19 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991 року № 803-ХІІ із змінами та доповненнями (далі-Закон № 803-ХІІ) визначено право державної служби зайнятості направляти для працевлаштування на підприємства, в установи та організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць інвалідів, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки та рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань.
Таким чином, державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи та працевлаштовує інвалідів за умови виконання роботодавцем зобов'язань, передбачених частиною 3 статті 18 Закону № 875-ХІІ.
Судом встановлено, що при потребі в працівниках, відповідач 31.03.2010 р., 06.05.2010 р., 07.06.2010 р., 01.07.2010 р., 02.08.2010 р., 03.09.2010 р., 23.09.2010 р., 01.10.2010 р. 03.11.2010 р., 02.12.2010 р. подавав до Цюрупинського районного центру зайнятості Звіт про наявність вакансій форми № 3-ПН, в тому числі про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів, що підтверджується листом - повідомленням Цюрупинського РЦЗ від 06.06.2011 р. № 01-20/17-07-773 та копіями долучених до справи звітів відповідача. У вищевказаному листі служби зайнятості зазначено, що відповідач інформував Цюрупинський РЦЗ про створення спеціальних робочих місць для інвалідів та подання відповідної звітності. На дане підприємство направлялись інваліди, які відмовились від працевлаштування. Відповідачем у передбачений законодавством термін надано позивачу Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2010 рік форми № 10-ПІ.
За таких обставин, суд вважає, що ТОВ"Цюрупинський паперовий комбінат" виконано обов'язок роботодавця щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до встановленого нормативу та інформування про наявність таких вакансій органів працевлаштування.
Статтею 71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.
Як встановлено ст. 238 Господарського Кодексу України, адміністративно-господарські санкції застосовуються до суб'єктів господарювання за порушення ними встановлених законодавчими актами правил, тобто за вчинення правопорушення у сфері господарювання. Елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками. Умовою настання відповідальності є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку, що Херсонським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів не надано суду доказів невиконання відповідачем вимог чинного законодавства для забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та не доведено протиправної та умисної бездіяльності підприємства щодо створення робочих місць та належних умов для працевлаштування інвалідів, а тому підстав для застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Цюрупинський паперовий комбінат" адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць та задоволення даного адміністративного позову немає.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позов прокурора Цюрупинського району Херсонської області в інтересах держави в особі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів є необгрунтованим, а тому задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-
постановив:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03 серпня 2011 р.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.3.4