73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
02 серпня 2011 р. Справа № 2-а-2825/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді: Василяки Д.К.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області до Чаплинського сільського споживчого товариства < 3-я особа >про стягнення фінансових (штрафних) санкцій,
встановив:
Чаплинська міжрайонна державна податкова інспекція (далі - позивач або Чаплинська МДПІ) звернулась до суду з адміністративним позовом до Чаплинського сільського споживчого товариства (далі - відповідач або Чаплинське ССТ) про стягнення фінансових санкцій у сумі 2990,00 грн.
У судове засідання сторони не з'явилися. Від сторін надійшли заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до змісту позову, 04 червня 2009 року посадовими особами ДПА у Херсонській області було проведено перевірку господарської одиниці - магазину №28, який знаходиться за адресою: вул. Пушкіна, 2, с. Червона Поляна, Чаплинського району Херсонської області, який належить Відповідачу щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу.
За результатами перевірки було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій №0000502310 від 16 червня 2009 року на суму 3160,00 грн. Заборгованість Відповідачем було погашено лише частково-у сумі 169,96 грн.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи із наступного.
Так, 04 червня 2009 року посадовими особами ДПА у Херсонській області на підставі плану перевірки, затвердженого наказом ДПА у Херсонській області від 27.03.09 №97, та направлень на перевірку №637/237 від 01.06.09 проведено перевірку господарської одиниці, що належить Відповідачу щодо дотримання ним порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. В ході перевірки в діяльності відповідача виявлені порушення вимог п.п. 1, 9 та 13 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 року, №265/95-ВР (далі по тексту Закон №265/95-ВР), а саме проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій, незабезпечення сум готівкових коштів на місці проведення розхрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, незабезпечення щоденного друкування на РРО фіскальних звітних чеків та незабезпечення зберігання в КОРО фіскального звітного чеку.
За наслідками перевірки винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 16 червня 2009 року №0000502310, відповідно до якого до відповідача за порушення п.п.1, 9, 13 ст.3 Закону №265/95-ВР застосовано штрафну санкцію у розмірі 3160,00 грн. Відповідач заборгованість по штрафним санкціям частково погасив внаслідок чого його борг склав 2990,04 грн.
Дане рішення ДПІ вручено представнику Відповідача під підпис, що підтверджується копією корінця рішення про застосування штрафних санкцій.
Відповідно до п. 4 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об"єднані державні податкові інспекції виконують таку функцію, як здійснення у межах своїх повноважень контролю за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб"єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи.
Перевірка проводилась в присутності продавця - ОСОБА_1, якій були пред"явлені посвідчення і направлення на перевірку. Акт перевірки №0538/21/22/23/01770697 підписаний продавцем без зауважень.
Крім цього, судом встановлено, що ДПІ при проведенні перевірки та прийнятті по ній рішення діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року №509-ХІІ, Законом №265/95-ВР та Податковим кодексом України.
Таким чином, аналізуючи матеріали адміністративної справи у своїй сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Чаплинської МДПІ до Чаплинського ССТ про стягнення фінансових санкцій в сумі 2990,04 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 12, 17, 19, 94, 122, 158-163, КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Чаплинського сільського споживчого товариства ( 75200, смт. Чаплинка, вул. Радянська, 44, код ЄДРПОУ 01770697, р/р 26009301673 в Чаплинському ОБ №5439) на користь Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області (75200, смт. Чаплинка, вул. Радянська, 3, код 21080900, р/р 31119104700186 в УДК Херсонської області, МФО 852010, код банка одержувача ОКПО 24103696) штрафні санкції у сумі 2990 (дві тисячі дев"ятсот дев"яносто) грн 04 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 8.1.4