73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"21" липня 2011 р.
13 год.23 хв.Справа № 2-а-3016/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Дубровної В.А.,
при секретарі: Філімоновій О.В.,
за участю сторін -
прокурор - не з'явився
позивача - представника Бурнази Д.М.,
відповідача - директора Стецько Б.В., представника Шерника П.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Каланчацького району Херсонської області в інтересах держави в особі Чаплинської міжрайонної державної податковї інспекції в Херсонській області до Приватного підприємства "Прометей" про стягнення заборгованості по орендній платі за землю,
встановив:
У травні 2011 року Прокурор Каланчацького району Херсонської області в інтересах держави, в особі Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції у Херсонській області (надалі - позивач), звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до приватного підприємства « Прометей» (надалі - відповідач), у якому просить стягнути податкову заборгованість по орендній платі за землю в сумі 2 571,90 грн.
У судовому засіданні представник позивача в обґрунтування позовних вимог, зазначив, що згідно витягу з облікової картки платника у ПП « Прометей» станом на 16.05.2011 року обліковується податковий борг з орендної плати у сумі 2 571,90 грн., який виник внаслідок несвоєчасної сплати самостійно узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за землю згідно податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2011 рік. Оскільки відповідач добровільно не сплатив свої податкові зобов'язання, які вважаються узгодженими, позивач просить стягнути з відповідача вказану суму заборгованості.
Відповідач в судовому засіданні проти позовних вимог ДПІ заперечив з тих підстав, що наданий податковому органу розрахунок орендної плати за землю на 2011 рік передбачає орендну плату, розраховану виходячи із площі землі 0,5908 га., а рішенням Каланчакської селищної ради від 27.04.2011 р. за № 98 надано ПП « Прометей» дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки шляхом зменшення площі з 0,5908 га. на 0,15 га., що є підставою для перерахунку як суми заборгованості, так і розміру орендної плати. Відповідач визнав той факт, що на момент розгляду справи здійснюються роботи по розробці проекту землеустрою.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи приватне підприємство « Прометей» зареєстровано, як юридична особа, Каланчацькою районною державною адміністрацією від 10.12.2003 р.
Як вбачається із матеріалів справи, 15.04.2008 р. між ПП "Прометей" та Каланчацькою селищною радою був укладений договір оренди земельної ділянки у межах населеного пункту площею 0,5908 га.
Згідно поданої ПП " Прометей " до МДПІ податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2011 рік, відповідач визначив податкові зобов'язання зі сплати оренди за земельну ділянку площею 0,5908 га., згідно якої річна сума нарахованої орендної плати складає 7 373,34 грн., розмір щомісячного нарахування становить 614,45 грн.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі є платним. Плата за землю справляється відповідно до Податкового кодексу України від 02.12.2010 року за № 2755-VI ( надалі Податковий кодекс України).
Підпунктом 14.1.147. п.14.1. ст.1 Податкового кодексу України визначено плату за землю як загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Як встановлено підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (пункт 288.2 статті 288 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV " Про оренду землі" (зі змінами та доповненнями, далі - Закон № 161), іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Відповідно до пункту 5 статті 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Статтею 125 Земельного Кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону № 161).
Відповідно до статті 14 Закону № 161 договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
З наведених приписів Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Податкового кодексу України та Закону № 161 суд приходить до висновку про відсутність у відповідача права на сплату оренди за земельну ділянку площею 0,15 га., оскільки вказане право не підтверджено належними доказами, зокрема оформленими та зареєстрованими у встановленому законом порядку змінами до договору оренди такої земельної ділянки.
Відповідач не надав суду жодного доказу, який би підтвердив вищевказаний факт.
Крім цього, представник позивача в судовому засіданні зазначив, що у ДПІ відсутні відомості про внесені зміни до договору оренди цієї ділянки, які б підтверджували наявність у відповідача права на сплату зменшеного розміру орендної плати, а також про внесення відповідних змін до податкової декларації.
Посилання відповідача лише на рішення Каланчацької селищної ради за № 98 від 27.04.2011 р. про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки шляхом зменшення площі з 0,5908 га. на 0,15 га., суд не приймає до уваги, оскільки, по-перше, вказане це рішення не може бути доказом виникнення у відповідача права користування земельною ділянкою площею 0,15 га., а по-друге, позивач спростовує вказану інформацію в силу її не отримання від Каланчацької селищної ради, як органа виконавчої влади, який укладає договори оренди землі, і повинен інформувати відповідний орган державної податкової служби про внесення змін до існуючих договорів оренди землі.
З наданого позивачем витягу облікової картки щодо орендної плати за землю, станом на 16.05.2011 р. у ПП « Прометей » обліковується борг по орендній платі за землю у сумі 2 571,90 грн., який складається із суми несплачених податкових зобов'язань по орендній платі за грудень 2010 року у сумі 728,55 грн., січень - березень 2011 року у сумі 1 843,35 грн. ( 614,55 х 3), який є не погашеним.
Відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за земельну ділянку визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходження земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Положеннями п.14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Враховуючи, що відповідно до Податкового кодексу України податкові зобов'язання відповідача на суму 2 571,90 грн. є узгодженими та не сплаченими у строки, встановлені цим Кодексом, тому вказана сума є податковим боргом відповідача.
Пункт 290.1 ст. 290 Податкового кодексу України передбачає, що плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Положенням ст. 20.1.18 Податкового кодексу України передбачено право органу податкової служби звертатися до суду з позовом про стягнення податкового боргу.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі відсутні.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови суду.
Керуючись ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позовні вимоги прокурора Каланчацького району Херсонської області в інтересах держави в особі Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області до приватного підприємства "Прометей" задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства "Прометей" (код ЄДРПОУ 32472094) в дохід держави ( рр 33215812700187, код податку 13050200, МФО 852010, УДК м. Херсон, код отримувача 24103802) заборгованість по орендній платі за землю у сумі 2 571,90 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 26 липня 2011 р.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 8.1.