Постанова від 26.07.2011 по справі 2380/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" липня 2011 р.

15 год. 00 хв.Справа № 2а-2380/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Попова В.Ф.,

при секретарі: Грішенчук І.О.,

за участю:

представників позивача - Алексеєвої Н. С., Кириченка О. М.,

представника відповідача - Стрижньової К. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

багатогалузевого приватного підприємства "Бонус"

до державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області < 3-я особа >

про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

встановив:

Багатогалузеве приватне підприємство "Бонус" (далі - БПП "Бонус", позивач) звернулось до суду з позовом до державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області (далі - ДПІ, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.12.2010 р. № 0001172308 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 14 767,85 грн.

Спірне рішення прийняте на підставі акту від 26.11.2010 р. № 1080/23-01/24104612 про результати планової виїзної перевірки БПП "Бонус" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 р. по 30.06.2010 р.

За даними акту перевірки податковим органом встановлено порушення підприємством пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 (далі - Постанова № 637), у зв'язку з чим ДПІ у Цюрупинському районі рішенням від 10.12.2010 р. № 0001172308 до БПП "Бонус" застосовано штрафні (фінансові) санкції в загальній сумі 28 622,60 грн.

Зазначене рішення, за результатами його адміністративного оскарження підприємством, було скасовано рішенням Державної податкової адміністрації (далі - ДПА) у Херсонській області від 08.02.2011 р. № 615/10/25-014 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сум 13 854,75 грн., в іншій частині скаргу залишено без задоволення.

Рішенням ДПА України від 12.03.2011 р. № 4957/6/25-0415 залишено без змін рішення ДПІ Цюрупинському районі від 10.12.2010 р. № 0001172308 про сплату застосованих до БПП "Бонус" штрафних (фінансових) санкцій з врахуванням рішення ДПА у Херсонській області від 08.02.2011 р. № 615/10/25-014, прийнятого за розглядом скарги.

Штрафні (фінансові) санкції в сумі 14 767,85 грн. застосовані до позивача у зв'язку з незабезпеченням своєчасного оприбуткування готівкових коштів у другий розділ книги обліку розрахункових операцій (далі - КОРО), а саме готівкові кошти у сумі 2 953,57 грн. згідно Z звіту № 0336 за 01.04.2009 р. були оприбутковані у КОРО 02.04.2009 р.

Штрафні санкції за вказане порушення розраховані податковим органом відповідно до п. 1 Указу Президента від 12.06.1995, № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", за змістом якого за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки передбачається застосування штрафу у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, суду пояснили, що підприємство має цілодобовий режим роботи із 08:00 ранку одного дня до 08:00 ранку наступного дня. Друкування фіскального звітного чеку здійснюється наприкінці зміні до 8 години. Z звіт містить дві дати - дату звіту та дату виконання (роздрукування) звіту. Під час запису даних до КОРО про оприбуткування готівки працівниками підприємства було допущено помилку - датою оприбуткування вказано дату роздрукування Z звіту. Штрафні санкції в сумі 14 767,85 грн., застосовані до позивача, є необґрунтованими, оскільки готівка фактично була оприбуткована, а мав місце лише неправильний запис до КОРО.

Представник відповідача проти позову заперечувала, мотивуючи тим, що під час проведення перевірки було виявлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у КОРО. За результатами даної перевірки на підставі акту до позивача обґрунтовано були застосовані штрафні санкції.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

За змістом п. 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, оприбуткуванням готівки є проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій; каса -це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів; під терміном "касові операції" розуміються операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку; книгою обліку є касова книга, книга обліку доходів і витрат, книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій; книга обліку розрахункових операцій -це прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів, послуг.

Пунктом 2.6 названого Положення визначено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Судом встановлено, що багатогалузеве приватне підприємство "Бонус" зареєстроване як юридична особа Цюрупинською райдержадміністрацією Херсонської області 29.03.1996 р.

До видів діяльності підприємства серед іншого належить торгівля пальним та автотоварами.

Відповідно до наказу директора ПП "Бонус" від 02.01.2009 р. № 4 на підприємстві встановлено режим роботи операторів - касирів цілодобово із 08:00 до 08:00 позмінно, згідно графіка. Фіскальні звітні чеки підлягають роздруковуванню щоденно, не пізніше, ніж через 24 години після початку роботи, технічна перерва роботи РРО - із 07:45 год. до 08:00 год.

Тобто, фактично у зв'язку із цілодобовим графіком роботи із 08:00 год. до 08:00 год. Z звіт роздруковується у період технічної перерви (із 07:45 год. до 08:00 год.) другого дня зміни. Таким чином у Z звіті відображається дата, за яку роздруковується звіт, та дата фактичного роздрукування звіту, при чому друга - є на день пізнішою.

Із пояснень представника позивача, копії Z звіту № 0336 та доданої до справи пояснювальної записки оператора касира Новікова, вбачається, що при заповненні КОРО, останнім було допущено помилку, а саме вказано дату виконання Z звіту № 0336 - 02.04.2010 р., замість дати самого звіту - 01.04.2010 р.

Таким чином, дослідивши докази у справі, суд вважає, що позивачем своєчасно оприбутковано готівку в сумі 2 953,57 грн., отриману ним від здійснення розрахункових операцій 1 квітня 2010 року, а виявлене порушення щодо неправильного зазначення дати оприбуткування дійсно є опискою оператора, що не вплинула на правильність та своєчасність оприбуткувння готівки, яка у відповідній сумі була здана до установи банку, що підтверджується копією квитанції від 02.04.2010 р. та випискою з банківського особового рахунку позивача.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд вважає, що при застосуванні штрафних фінансових санкцій до позивача суб'єктом владних повноважень не було дотримано пропорційності при прийнятті рішення, тобто дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Так до підприємства застосовано штрафну санкцію у розмірі 14 767,85 грн. у зв'язку з помилкою, допущеною оператором касиром при заповненні КОРО, замість дати Z звіту - 01.04.2010 р., зазначену дату роздрукування Z звіту - 02.04.2010 р., тоді як в самому Z звіті все відображено вірно.

Суд вважає, що розмір штрафної санкції не відповідає тяжкості допущеного порушення та фактично змісту самого порушення, враховуючи такі обставини.

Кошти позивачем були в повному обсязі оприбутковані.

Z звіт містить дві дати - дату звіту та дату роздрукування звіту і цей факт свідчить про неумисне допущення помилки оператором-касиром.

Фактично готівка оприбуткована у день роздрукування Z звіту, оскільки період, за який роздруковується Z звіт складає 24 години, що починаються в один день і закінчуються в наступний.

З огляду на викладене, суд вважає, що позов БПП "Бонус" належить задовольнити, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.12.2010 р. № 0001172308 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 14 767,85 грн. - скасувати.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позовні вимоги багатогалузевого приватного підприємства "Бонус" до державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.12.2010 р. № 0001172308 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 14 767,85 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 01 серпня 2011 р.

Суддя Попов В.Ф.

кат. 9.2.1