73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
25 липня 2011 р. Справа № 2-а-3134/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючої судді: Дубровної В.А.,
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м. Херсоні до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій,
встановив:
У червні 2011 року Державна податкова інспекція у м. Херсоні (надалі - позивач, ДПІ) звернулася до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - відповідач), у якому просить стягнути штрафні санкції у сумі 4 632,50 грн. за порушення Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (далі Закон № 265/95-ВР).
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідач має заборгованість зі сплати фінансових санкцій в розмірі 4 632,50 грн., які нараховані рішенням від 29.11.2010 р. № 0016342307, що прийнято на підставі акту перевірки від 25.11.2010 р. за № 1134/21/03/23/2811610317. Оскільки відповідач не сплатив вказані фінансові санкції у встановлені законодавством строки, дану суму заборгованості слід стягнути в судовому порядку.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 183-2 КАС України судом на адресу відповідача АДРЕСА_1, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 17.01.2011 року, були направлені копія ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі. 12.07.2011 року вказана поштова кореспонденція повернулась до суду з відміткою "за закінченням терміну зберігання ".
Згідно ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення, яке не вручене адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така кореспонденція вручена належним чином.
З таких підстав, суд вважає за можливим розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
На підставі плану перевірки на листопад 2010 року та направлення № 826/237 від 23.11.2010 р., 25.11.2010 року працівниками Державної податкової інспекції у м. Херсоні було здійснено перевірку з питань дотримання суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у належній відповідачу господарській одиниці - торгового павільйону, що знаходиться на за адресою АДРЕСА_2, за результатами якої складено акт перевірки від 25.11.2010 року за № 1134/21/03/23/2811610317 (бланк №001279).
На підставі зазначеного акту позивачем прийнято рішення про застосування до відповідача штрафних санкцій від 29.11.2010 р. № 0016342307.
Порушень вимог законодавства щодо проведення перевірки, оформлення її результатів та застосування штрафних санкцій за виявлені порушення, судом не встановлено.
Підставою для застосування штрафної санкції згідно рішення від 29.11.2010 р. № 0016342307 стали порушення відповідачем пунктів 1, 9, 12, 13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, якими зобов'язано суб'єктів підприємницької діяльності:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п.1);
- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій (п.9);
- вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг) (п.12);
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня (п.13).
Як зазначено в акті, в ході перевірки встановлено:
- проведення розрахункової операції без застосування РРО на суму 17,50 грн.;
- не забезпечено зберігання фіскальних звітних чеків (Z-звіт №396) в книзі обліку розрахункових операцій;
- порушено ведення порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме на товар, який зазначений в додатку до акту перевірки відсутній перелік документів та податкові накладні. Загальна сума не облікованого товару складає 1 446,25 грн.;
- не відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій на суму 280,00 грн., яка зазначена в денному звіті РРО, та підтверджується описом наявних готівкових коштів від 25.11.2010 року, складеного працівником відповідача ОСОБА_2
Відповідальність за данні порушення передбачено пунктами 1, 4 ст. 17 Закону № 265/95-ВР в якій зазначено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги):
- у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність (17,5 * 5 = 87,50 грн.) ( п.1 ст. 17 Закону № 265/95-ВР );
- у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій, застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 9 ст. 17 Закону № 265/95-ВР ).
Статтями 21, 22 Закону № 265/95-ВР передбачено що, -
- до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( 1446,25 * 2 = 2892,50 грн. ).
- у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (( 295,00 - 15,00 - 17,50 ) * 5 = 1312,50 грн.).
Таким чином, суд вважає, що, застосовані до відповідача штрафні санкції у сумі 4 632,50 грн. відповідають положенням пунктів 1, 4 ст. 17, ст. 21, 22 Закону № 265/95-ВР.
Відповідно до ст. 25 Закону №265/95-ВР суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
На час розгляду справи відповідачем сума штрафної санкції до Державного бюджету не сплачена.
Приймаючи до уваги викладені обставини, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 183-2 КАС України, суд -
постановив:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2) до Державного бюджету на (р/р 31118104700002, код платежу 3021080900, одержувач Держказначейство у м. Херсоні, код ЗКПО 24104230, в установі банку УДК у Херсонській обл., м. Херсон, МФО 852010) фінансову санкцію у сумі 4 632,50 грн. (чотири тисячі шістсот тридцять дві грн. 50 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 8.1.4