73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
19 липня 2011 р. Справа № 2а-3849/11/2170
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Анісімов О.В., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом Херсонської міської громадської організації "Херсонська перспектива" до директора товарної біржі "Смарагд" ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання надати інформацію,
встановив:
Херсонська міська громадська організація "Херсонська перспектива" звернулась з позовом до директора товарної біржі "Смарагд" ОСОБА_1 про визнання протиправними дії, що виразилися у відмові надати інформацію згідно запиту №3-10-05-11 відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", зобов'язання надати протягом п'яти робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду інформацію згідно інформаційного запиту від 11.05.2011 року, №3-10-05-11 відповідно до п.4 ч.1 ст.13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" та зобов'язання відшкодувати моральну (немайнову) шкоду у розмірі 1000 (одна тисяча) грн.
Відповідно до п.4,6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Згідно з преамбулою Закону України "Про доступ до публічної інформації", цей Закон визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
В ст.13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено вичерпний перелік осіб, які є розпорядниками публічної інформації. Зокрема такими є: суб'єкти владних повноважень; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим; особи, які виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг; суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями; суб'єкти господарювання, які володіють інформацією про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян, іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
Відповідно до Закону України "Про товарну біржу" товарна біржа не є суб'єктом владних повноважень, не виконує делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень, не фінансується за рахунок державного чи місцевого бюджету, не займає домінуюче становище на ринку та не наділена спеціальними чи виключними правами, а також не володіє інформацією з приводу екологічного стану в державі або окремій адміністративно-територіальній одиниці. Товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладенні біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов'язаних з ним торговельних операцій.
Посилання в позові на те, що товарна біржа "Смарагд" є суб'єктом господарювання, який займає домінуюче становище на ринку та є природною монополією суперечить самій суті діяльності та поняттю товарної біржі визначеної Законом України "Про товарну біржу".
При цьому, суд зазначає, що суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями відповідно до ст.13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" є розпорядниками публічної інформації виключно щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Відповідно до змісту інформаційного запиту від 11.05.2011 року, №3-10-05-11 Херсонська міська громадська організація "Херсонська перспектива" просила надати інформацію, яка не стосується умов постачання товарів, послуг та цін на них.
За таких обставин, суд вважає, що директор товарної біржі "Смарагд" ОСОБА_1, товарна біржа "Смарагд" в розумінні Закону України "Про доступ до публічної інформації" по досліджуємому інформаційного запиту від 11.05.2011 року, №3-10-05-11 не є розпорядниками публічної інформації.
Відносини, що склалися між Херсонською міською громадською організацією "Херсонська перспектива" та директором товарної біржі "Смарагд" ОСОБА_1 не регулюються Законом України "Про доступ до публічної інформації", до них має бути застосований Закон України "Про інформацію", а тому зазначений спір між Херсонською міською громадською організацією "Херсонська перспектива" та директором товарної біржі "Смарагд" ОСОБА_1 має розглядатись та вирішуватись в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства
Керуючись ч.1 ст.109 КАС України,
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом Херсонської міської громадської організації "Херсонська перспектива" до директора товарної біржі "Смарагд" ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання надати інформацію.
Роз'яснити позивачеві, що зазначений спір належить до юрисдикції місцевого районного суду відповідно до територіальної підсудності.
Позовну заяву разом із усіма доданими до неї документами повернути позивачу.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи..
Суддя Анісімов О.В.
кат. 14