73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"12" липня 2011 р. Справа № 2а-5677/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Горшков В.М.,
при секретарі: Кальченко М.С., за участю: прокурора - Пуляєва І.В., представника позивача - Зубарєва І.І., представника відповідача - Поліщука І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
до Новосеменівська сільська рада < 3-я особа >
про стягнення заборгованості в сумі 5100,00 грн.,
встановив:
Заступник прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернувся до суду із адміністративним позовом про стягнення з Новосеменівської сільської ради штрафної санкції в сумі 5100,00 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до постанови № 05/31-0014 від 14.05.2010р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області (Східне відділення) було накладено штраф на відповідача за порушення законодавства в галузі електроенергетики та у сфері теплопостачання.
Просить стягнути з Новосеменівської сільської ради до Державного бюджету України штраф у розмірі 5100,00 грн.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача заявлені вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити.
Представник відповідача, в судовому засіданні проти позову заперечував. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог, мотивуючи наступним. Відповідачем на вимогу позивача було виконано частково 20 пунктів Припису від 18.11.2009 №05/31-0378/1. Інші пункти припису залишились невиконаними у зв'язку з відсутністю коштів в сільському бюджеті. Оскільки припис було складено наприкінці 2009 року, видатки не були передбачені в сільському бюджеті, тому фінансування таких заходів було неможливе. Станом на 06.05.2010 р. цього теж не було зроблено через відсутність Закону України "Про Державний Бюджет України на 2010 рік". Також відповідач є органом місцевого самоврядування а не суб'єктом господарювання. Тому не може нести відповідальність згідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику". Також зазначає, що на даний час вимоги викладені в приписі позивача виконані в повному обсязі, про що складено Акт №05/31-0375 від 27.10.2010 року.
Суд заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, становив наступне.
Постановою № 05/31-0014 від 14.05.2010 р. за порушення законодавства про електроенергетику до Новосеменівської сільської ради, згідно з п. п. 2, 8 "Положення про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. № 1312, накладено штраф в сумі 5100,00 гривень.
Згідно з ч. 3 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єктами господарської діяльності несуть відповідальність за порушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" суми стягнення штрафів зараховується до Державного бюджету України.
Згідно з п. 10 Положення №1312 суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання.
Указом Президента України "Про зміну у структурі центральних органів виконавчої влади" від 15.12.1999 р. № 1573/99 з метою вдосконалення структури органів виконавчої влади та підвищення ефективності державного управління внесені зміни до структури центральних органів виконавчої влади та затверджена схема організації та взаємодії центральних органів виконавчої влади, якою визначено, що до складу органів виконавчої влади України входить Міністерство палива та енергетики України .
Згідно з Указом Президента України "Про Міністерство палива та енергетики України" від 14.04.2000 р. № 598/2000 Міністерство палива та енергетики України є центральним органом виконавчої влади та головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому та нафтогазовому комплексах.
Національна енергетична компанія "Укренерго" Міністерства палива та енергетики України - державне підприємство, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, підрозділом якої в південному регіоні є відособлений підрозділ "Держенергонагляд у Південному регіоні".
ВП "Держенергонагляд у Південному регіоні" здійснює свою діяльність відповідно до "Положення про ВП "Держенергонагляд у Південному регіоні" та на підставі довіреності, яку видає ДП "ПЕК "Укренерго".
Згідно з вищезазначеним Положенням державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області є одним із структурних підрозділів ВП "Держенергонагляду у Південному регіоні".
Відповідно до ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", рішення Конституційного Суду від 08.04.1999 № 3-рп/99 прокурори та їх заступники мають право звертатися до суду з позовними заявами в інтересах держави в особі органів державної влади чи органів самоврядування, яким законом надані повноваження органів виконавчої влади.
Суд не має відомостей про те, що постанова про накладення штрафу оскаржена чи про те що, штраф в сумі 5100,00 гривень в Держбюджет України перераховано.
З наведених обставин суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 8, 9, 12, 19,158-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Новосеменівської сільської ради (75431, Херсонська область, Іванівський район, с. Новосеменівка, вул. Леніна, 1) 5100,00 грн. (п'ять тисяч сто грн. 00 коп.) штрафу до Державного бюджету України (на р/р 31112106700170 одержувач Держбюджет - Іванівського району, 21081100, код ЄДРПОУ 24103756, банк одержувач ГУДК у Херсонській області, МФО 852010).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 13 липня 2011 р.
Суддя Горшков В.М.
кат. 5.8.2