Постанова від 04.07.2011 по справі 2918/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" липня 2011 р.

10 год.30 хв.Справа № 2-а-2918/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Козловій Н.О.,

за участю: представника відповідача - Шарка В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_2 до Херсонського обласного центру зайнятості про визнання відмови у виплаті грошової допомоги при звільненні протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_2 займала посаду головного спеціаліста відділу надання соціальних послуг Новотроїцького районного центру зайнятості з 24.03.2008 року по 11.03.2011 року.

Наказом Херсонського обласного центру зайнятості від 11.03.2011 року № 53 о/с ОСОБА_2 звільнена із займаної посади з 11.03.2011 року на підставі пункту 2 статті 40 КЗпП України, у зв'язку з невідповідністю займаній посаді внаслідок стану здоров'я, який перешкоджає продовженню даної роботи.

ОСОБА_2 звернулася до Херсонського ОЦЗ із вимогою виплатити їй грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів, передбачену статтею 37 Закону України "Про державну службу", зважаючи на те, що її стаж державної служби складає більше 20 років та отримала відмовиву у виплаті такої допомоги в зв'язку з відсутністю підстави для виплати.

Не погоджуючись з таким рішенням, ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до суду із позовом до Херсонського обласного центру зайнятості (далі - відповідач) про визнання протиправною відмови відповідача у виплаті їй грошової допомоги та зобов'язання здійснити виплату.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що при наявності у неї стажу державної служби більше 20 років, позивач має право на отримання 10 місячних посадових окладів, оскільки отримала право на призначення пенсії державного службовця достроково.

Позивач надала заяву про розгляд справи без її участі.

Представник відповідача у судовому засіданні, заперечуючи проти позову, пояснив, що ОСОБА_2 звільнена із займаної посади в зв'язку з виявленою невідповідністю займаній посаді внаслідок такого стану здоров'я, який перешкоджає продовженню даної роботи, а не у зв'язку з виходом на пенсію, а тому відсутні підстави для виплати їй вищезазначеної грошової допомоги.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 не підлягають задоволенню, виходячи із наступного.

Наказом Херсонського обласного центру зайнятості від 11.03.2011 року № 53 о/с ОСОБА_2 звільнена із займаної посади з 11.03.2011 року на підставі пункту 2 статті 40 КЗпП України.

Відповідно до ст. 44 КЗпП України працівникові, з яким був припинений трудовий договір з підстав зазначених у пункті 1 або 2 ст. 40 зазначеного Кодексу, виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку.

12.03.2011 року ОСОБА_2 призначена пенсія за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", про що зазначено у листі управління Пенсійного фонду України в Новотроїцькому районі від 24.06.2011 року.

Згідно із ст. 37 Закону України "Про державну службу" державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.

Тобто, обов'язковою умовою для виплати вказаної допомоги є звільнення працівника з посади державного службовця у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця.

Слід відмітити, що статтею 26 Закону України "Про зайнятість населення" передбачені особливі гарантії працівникам, які втратили роботу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (п. 1 ст. 40 КЗпП України), за умови їх реєстрації в службі зайнятості протягом семи календарних днів після звільнення як таких, що шукають роботу: право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законом строку осіб передпенсійного віку, які мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що для призначення пенсії відповідно до ст. 26 Закону України "Про зайнятість населення" до заяви про призначення пенсії за віком додається клопотання відповідної державної служби зайнятості.

Клопотання про дострокове призначення пенсії за віком державна служба зайнятості має право подати до відповідного пенсійного органу лише після припинення трудових відносин державного службовця з органом державної влади на підставі пп.1, 2 ст. 40 КЗпП України та його реєстрації в службі зайнятості протягом семи календарних днів після звільнення, як такого, що шукає роботу.

Згідно із ст. 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

Звернення за призначенням пенсії, відповідно до статті 7 цього Закону, може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується.

Отже, умови призначення пенсії встановлені на законодавчому рівні, а саме, після виникнення права на будь-який вид державної пенсії та зверненням особи із заявою до пенсійного органу за її призначенням.

У той же час, вихід на пенсію визначається як підстава щодо припинення трудового договору з ініціативи працівника відповідно до ст. 38 КЗпП України за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію, у тому числі по інвалідності, або п. 3 ст. 30 Закону України "Про державну службу" у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі та виходом на пенсію, якщо останнє буде зазначено у заяві державного службовця про припинення державної служби.

Отже, статтею 37 Закону України "Про державну службу" не встановлено право на отримання 10 посадових окладів державним службовцем, трудові відносини з яким припинено відповідно до п. 1 або п. 2 ст. 40 КЗпП України, і у якого лише за цих підстав, а не інших, виникає право на звернення до відповідного пенсійного органу щодо дострокового призначення пенсії. Право на отримання 10 посадових окладів виникає лише на підставі припинення службово-трудових відносин у зв'язку з виходом на пенсію.

Таким чином, на момент припинення особою державної служби згідно із п. 2 ст. 40 Кодексу законів про працю України у позивача не виникло право на отримання грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів.

Дана позиція суду кореспондується з позицією Головного управління державної служби України, викладеній в листі-роз'ясненні від 22.03.2011 року, завданням якого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2007 р. № 1180 є надання роз'яснень щодо застосування законодавства з питань державної служби та служби в органах місцевого самоврядування.

Враховуючи обов'язковість додержання вимог Закону України "Про державну службу", а також той факт, що підставою для звільнення позивача за пунктом 2 статті 40 КЗпП України не є вихід на пенсію, суд приходить до висновку про відсутність підстав для виплати позивачу грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів.

З огляду на вищевикладене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_2 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог до Херсонського обласного центру зайнятості про визнання відмови у виплаті грошової допомоги при звільненні протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 08 липня 2011 р.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 12.3