Справа № 2а/1570/3890/2011
17 серпня 2011 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стефанова С.О.,
за участю секретаря судового засідання Мірзи О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до Державного підприємства Міністерства оборони України «Одеське авіаційно-ремонтне підприємство «Одесавіаремсервіс»про стягнення суми у розмірі 3334,23 грн., -
Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області (надалі по тексту -Позивач) звернулася до суду з позовом до Державного підприємства Міністерства оборони України «Одеське авіаційно-ремонтне підприємство «Одесавіаремсервіс»(надалі по тексту Відповідач або ДП МОУ «ОАРП«Одесавіаремсервіс») про стягнення суми у розмірі 3334,23 грн. В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що Інспекцією була проведена планова перевірка відповідача з питань дотримання діючого порядку формування та застосування тарифів на передачу електричної енергії за період з 01.01.2010р. по 31.03.2011р., за результатами якої був складений акт від 31.03.2011 р. № 000152. Під час проведення перевірки було встановлено, що в порушення постанов НКРЕ України № 28 від 31.07.1996 року, № 691 від 12.06.2008р. відповідачем при розрахунку кошторису витрат на утримання та обслуговування технологічних електричних мереж необґрунтовано був закладений прибуток (рентабельність) у розмірі 15 відсотків до власних витрат, який не мав включатися до розрахунку. Таким чином, тариф на утримання технологічних електричних мереж стягувався у розмірі 0,045 грн. за 1 кВт/год. замість економічно обґрунтованого 0,039 грн. за 1 кВт/год., різниця склала - 0,006 грн. за 1 кВт/год. Загальна сума додатково отриманої виручки по акту перевірки за період з квітня по грудень 2010р. склала 1111,41 грн. Вищезазначені порушення встановлені на підставі первинних бухгалтерських документів, які надані під час перевірки та враховані у повному обсязі. З урахуванням вищезазначеного, у відповідності зі ст. 14 Закону України Про ціни і ціноутворення»та п.п. 1.4, 3.8 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та питань Європейської інтеграції і Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. №198/519 позивач прийняв рішення від 06.04.2011р. №101 про стягнення з відповідача додатково отриманої виручки у розмірі 1111,41 грн. і штрафу у розмірі 2222,82 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив суд в задоволенні позову відмовити у повному обсязі, з підстав викладених письмових запереченнях на позов.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про ціни і ціноутворення»та «Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року №1819 на Державну інспекцію з контролю за цінами покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін та тарифів.
Згідно п.4 «Положення про державну інспекцію з контролю за цінами»Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування; надає органам виконавчої влади, суб'єктам господарювання методичну допомогу і рекомендації з питань додержання порядку формування, встановлення і застосування цін; у межах своєї компетенції вносить пропозиції щодо скасування прийнятих органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим і органами місцевого самоврядування рішень з питань формування, встановлення та застосування цін і тарифів, що суперечать законодавству; надає за результатами перевірок органів виконавчої влади, суб'єктів господарювання обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів; вживає відповідно до законодавства заходів за порушення суб'єктами господарювання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також невиконання вимог органів державного контролю за цінами; організовує роботу з підготовки висновків щодо економічного обґрунтування витрат при формуванні цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів); проводить цінові спостереження та аналіз економічно обґрунтованих витрат при формуванні цін (тарифів) на споживчому та товарних ринках; застосовує відповідно до законодавства адміністративно-господарські санкції за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів); здійснює інші функції, що випливають з покладених на неї завдань.
Судом встановлено, що в період з 01.01.2010р. по 31.03.2011 року на підставі посвідчення, виданого Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області 14.03.2011р. № 139 начальником відділу контролю цін на ринках монопольних утворень Бакуліною Н.О., головними держінспекторами Кузніцовою Т.А. та Сербушка А.Ф. відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», Постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. № 1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами»та п. 2.1.6 плану роботи Держінспекції проведена планова перевірка ДП МОУ «Одеське авіаційно-ремонтне підприємство «Одесавіаремсервіс»з питань дотримання діючого порядку формування та застосування цін (тарифів) на передачу електричної енергії згідно вимог діючого законодавства України та інші послуги.
За результатами вказаної перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області складено акт від 31.03.2011 року № 000152 (а.с. 7-10).
Як вбачається з акту, перевіркою встановлено, що постачання електричної енергії підприємству (основний споживач) здійснюється згідно з укладеним з Південним РЕМ ВАТ ЕК «Одесаобленерго»(постачальник) договором від 19.08.2004р. №27, яким визначається порядок та умови постачання активної та реактивної електроенергії споживачу, оплата її вартості та договірні величини, обумовлені у додатках, які є невід'ємною частиною договору.
Розрахунки з постачальником здійснюються за тарифами:
- для промислових споживачів потужністю 750 кВт/год. і більше кл. 2;
- для міського населення, к/н, ліфти, кл. 2 у розмірі 20,3 коп. за 1 кВт/год.;
- для населених пунктів, які отримують електричну енергію за загальним лічильником кл. 2 у розмірі 19,7 коп. за 1 кВт/год. (без урахування ПДВ), передбаченим пунктом 2.1 постанови НКРЕ України від 10.03.1999р. №309 «Порядок застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам».
Розрахунки з Південним РЕМ за спожиту електричну енергію відповідач здійснює на підставі щомісячних рахунків-фактур шляхом попередньої оплати.
Крім того, судом встановлено, що відповідач здійснював передачу електроенергії через власні мережі 9 субспоживачам. Оплата за спожиту електричну енергію здійснюється субспоживачами відповідно до прямих договорів укладених з Південним РЕМ ВАТ «ЕК «Одесаобленерго».
Згідно договорів «Про спільне використання технологічних електричних мереж»та на підставі рахунків відповідач стягує з субспоживачів плату за спільне використання технологічних електричних мереж за кожне півріччя поточного року (а.с. 104-121).
Відповідно до пунктів 6.29, 6.30, 6.32 Постанови НКРЕ України від 31.07.1996р. №28 «Про затвердження Правил користування електричною енергією»фактичні обґрунтовані витрати на утримання технологічних електричних мереж відшкодовуються власнику електричних мереж відповідного до його кошторису витрат на здійснення цієї діяльності.
Кошторис витрат, на утримання технологічних електричних мереж повного споживача складається на підставі бухгалтерських документів про фактичні витрати на здійснення цієї діяльності впродовж базового періоду. До витрат на утримання технологічних електричних мереж належать лише ті витрати, які безпосередньо стосуються вказаного виду діяльності. При цьому величина витрат на їх утримання розподіляється між усіма суб'єктами господарської діяльності, електроустановки яких приєднані до цих технологічних електричних мереж пропорційно обсягам електричної енергії, що надійшла в мережі відповідних суб'єктів господарювання, та обсягу електричної енергії, використаної власником електричних мереж (споживачем, повним споживачем), відповідно до складеного балансу електричної енергії.
Постановою НКРЕ України від 12.06.2008р. №691 затверджена Методика обрахування плати за спільне використання технологічних мереж (надалі - Методика).
Згідно п.1.1 Загальних положень Методика є обов'язковою для застосування всіма юридичними та фізичними особами, які мають договірні відносини щодо спільного використання технологічних електричних мереж.
Пунктом 1.7-1.8 Методики передбачено, що власник мереж має вести окремий бухгалтерський облік витрат, пов'язаних з утриманням та експлуатацією технологічних мереж спільного використання та складає кошторис витрат (без ПДВ) на підставі бухгалтерських документів про фактичні витрати, що безпосередньо стосуються цього виду діяльності за попередній календарний рік.
Також відповідно до п.2.5 вищезазначеної Методики кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання у разі обґрунтованих змін статей витрат на утримання мереж спільного використання, що відбулися протягом календарного року, повинен щорічно узгоджуватися з територіальним представництвом НКРЕ.
Підприємство розробило кошторис річних витрат на утримання та обслуговування технологічних електричних мереж спільного використання, але замість фактичних витрат врахувало планові витрати, що не відповідає вимогам вищезазначених Правил та Методики. Крім того, з 2008 року по теперішній час кошторис не перераховувався та плата за утримання технологічних електричних мереж не змінювалась і складає 0,045 грн. за 1 кВт/год.
Представник відповідача зазначає, що складаючи планову калькуляцію втрат у 2008 році у 9 - му (а.с. 73) рядку калькуляції вказана стаття витрат, однак вказана стаття прибутку не вплинула на фактичні витрати, так як, фактичні витрати без врахування прибутку за 2009 рік на утримання та обслуговування електричних мереж склали, 5,1 коп. за 1 кВт/год, таким чином, вартість фактичних витрат позивача перевищила планову вартість на 0,6 коп., у зв'язку з чим позивач вважає, що не повинен був здійснювати погодження кошторису витрат на утримання та обслуговування електромереж на 2010 рік, проте суд дані твердження не приймає до уваги, оскільки відповідно до вимог п.2.5 вищезазначеної Методики кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання у разі обґрунтованих змін статей витрат на утримання мереж спільного використання, що відбулися протягом календарного року, повинен щорічно узгоджуватися з територіальним представництвом НКРЕ.
Судом встановлено, що в порушення вищезазначених постанов НКРЕ, відповідачем при розрахунку кошторису витрат на утримання та обслуговування технологічних електричних мереж необґрунтовано був закладений прибуток (рентабельність) у розмірі 15 відсотків до власних витрат, який не мав включатися до розрахунку. Таким чином, тариф на утримання технологічних електричних мереж стягувався у розмірі 0,045 грн. за 1 кВт/год. замість економічно обґрунтованого 0,039 грн. за 1 кВт/год., різниця склала - 0,006 грн. за 1 кВт/год.
Так, наприклад, відповідно до договору від 24.02.2007р. №37/ЕМО-07 Про спільне використання технологічних електричних мереж»з ГСК «Шкільний-2»у період з квітня по грудень 2010р. за 83160 кВт/год. було стягнуто 3742,20 грн. (83160 кВт/год. х 0,045 грн.), замість 3243,24 грн. (83160 кВт/год. х 0,039 грн.), в наслідок чого зайво отримано 498,96 грн., судом встановлено, що аналогічно і по іншим субспоживачем: НП ТОВ «Полімікс», ТОВ Пасаш-Сервіс», ГСК «Механізатор», ТОВ «Іверське джерело», ТОВ «Деметра», ПП «Адоніс», ТОВ «Автосервіс», в/ч А-3571 (а.с. 102-103).
Всього по акту перевірки загальна сума необґрунтовано отриманої виручки за період з квітня по грудень 2010 року склала 1111,41 грн., що підтверджується розрахунком додатково отриманої виручки (а.с. 11).
Судом встановлено, що 06.04.2011 року начальником Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області Круковською Л.М., на підставі акту перевірки від 31.03.2011р. №000152 за порушення вимог п.п. 6.29, 6.30, 6.32 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996р. № 28 (у редакції постанови від 25.12.2008р. № 1449) винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №101 про вилучення у ДП «ОАРП «Одесавіоремсервіс»в доход Державного бюджету необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 1111,41 грн. та стягнення штрафу у сумі 2222,82 грн. (а.с.13).
Також 06.04.2011р. на адресу відповідача було надіслано претензію № 13-1326 (а.с. 12), якою відповідача повідомлено про встановлене під час перевірки порушення державної дисципліни цін і запропоновано перерахувати кошти зазначені у рішенні від 06.04.2011р. № 101.
Згідно ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»та п.1.6 «Інструкції про порядок застосування економічних санкцій (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 року №298/519, вся необґрунтовано одержана суб'єктами господарювання виручка в результаті порушення державної дисципліни цін та штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки підлягає вилученню в доход бюджету на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.
Згідно п.п.3.1 вищезазначеної Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами»державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Відповідно до п.п.5 п.5 Положення «Про Державну інспекцію з контролю за цінами»затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819 із змінами та доповненнями, Державна інспекція з контролю за цінами має право приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.
З системного аналізу вищенаведених нормативно -правових актів, судом встановлено, що рішення Державної інспекції з контролю за цінами про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є обов'язковими для виконання порушниками державної дисципліни цін. Порушник державної дисципліни цін зобов'язаний добровільно сплатити зазначені в рішенні суми.
Згідно п. 1.4 Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами» підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема, нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються.
Відповідно до п. 2.1 Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами»необґрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюються уповноваженими органами, - як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Таким чином, суд вважає, що відповідач повинен довести свої доводи належними допустимими доказами, проте жодного доказу на підтвердження доводів відповідача та у спростування порушень встановлених позивачем у акті перевірки відповідач суду не надав.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані сторонами у справі докази у сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами Державного підприємства Міністерства оборони України «Одеське авіаційно-ремонтне підприємство «Одесавіаремсервіс»є обґрунтованими, та такими, які підтверджені доказами та відповідають чинному законодавству, а отже сума необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 1111,41 грн. та штраф у сумі 2222,82 грн. повинна бути стягнута з відповідача.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до Державного підприємства Міністерства оборони України «Одеське авіаційно-ремонтне підприємство «Одесавіаремсервіс»про стягнення суми у розмірі 3334,23 грн., - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства Міністерства оборони України «Одеське авіаційно-ремонтне підприємство «Одесавіаремсервіс»в доход державного бюджету суму у розмірі 3334,23 грн., у тому числі: суму необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 1111,41 грн. та штраф у розмірі 2222,82 грн. (код 2108110 на р/р 31114106700005 ГУДКУ в Одеській області МФО 828011, код 23213460).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. Якщо апеляційну скаргу не буде подано в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 22 серпня 2011 року
Суддя С.О. Cтефанов