Постанова від 12.08.2011 по справі 2а/1570/324/2011

Справа № 2а/1570/324/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2011 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Корой С.М.

секретар судового засідання Дудка С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора Кілійського району Одеської області до відділу Держкомзему у Кілійському районі Одеської області, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Приморської сільської ради Кілійського району Одеської області, ОСОБА_1 про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, суд, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора Кілійського району Одеської області до відділу Держкомзему у Кілійському районі Одеської області, в якому позивач просить суд визнати дії відділу Держкомзему у Кілійському районі по відмові в наданні громадянину ОСОБА_1 вихідної земельно-кадастрової інформації по земельній ділянці площею 0,2624 га, розташованій в с. Приморське Кілійського району, незаконними; зобов'язати відділ Держкомзему у Кілійському районі виконати вимогу протесту прокурора та надати громадянину ОСОБА_1 вихідну земельно-кадастрову інформацію по земельній ділянці площею 0,2624 га в с. Приморське Кілійського району.

У своєму позові позивач зазначив, що 05.05.2010 року до прокуратури району звернувся ОСОБА_1 з заявою щодо відмови відділом Держкомзему у Кілійському районі в наданні вихідної земельно-кадастрової інформації по земельній ділянці площею 0,2624 га, яка розташована у с. Приморське Кілійського району. Проте, перевіркою було виявлено, що рішенням Приморської сільської ради № 66-V від 03.11.2006 року «Про попереднє погодження місця розташування об'єкту та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду строком на 49 років СПД-ФО ОСОБА_1 остаточно погоджено місце розташування спортивного комплексу на земельній ділянці загальною площею 0,2624 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення (малопродуктивні пасовища), що перебувають у запасі Приморської сільської ради та згідно з затвердженим генеральним планом с. Приморське передбачені під забудову об'єктами рекреаційного громадського призначення. Крім того, висновком від 06.06.2007 року Приморська сільська рада погодила проект землеустрою щодо відведення вищевказаної земельної ділянки. Також відповідно до детального плану території рекреаційної зони села Приморське на території, на якій розташована земельна ділянка, передбачено розташування спортивного комплексу. Крім того, у відмові відповідача надати ОСОБА_1 інформацію вказується на те, що процедура передачі земельних ділянок повинна відбуватись у порядку земельних торгів, що обумовлено внесенням змін до земельного законодавства, однак, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву»від 16.09.2008 року № 509-VI передбачено, що у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). Прокурор приніс протест на дії відповідача, однак, він був відхилений, у зв'язку з чим на підставі ст. 21 Закону України «Про прокуратуру»позивач звернувся з позовом до суду.

Відповідач надав до суду заперечення (а.с. 128-132), а також додаткові пояснення (а.с. 166-167), в яких зазначив, що жодним законодавчим актом не передбачено надання територіальними органами Держкомзему вихідної земельно-кадастрової документації, у зв'язку з чим, беручи до уваги положення ст. 19 Конституції України, відповідача не може бути примушено вчинити те, що не відноситься до його компетенції. Згідно з постановою КМУ від 01.11.2010 року № 1619 «Про затвердження Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів»державні органи земельних ресурсів, бюджетні установи та організації, які належать до сфери їх управління, на платній основі виконують земельно-кадастрові роботи та надають послуги. На виконання зазначеної постанови було видано наказ Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 15.06.2001 року № 97/298/124, в якому наведено вичерпний перелік послуг та робіт, які виконуються державними органами земельних ресурсів із зазначенням вартості кожної послуги, та яким не передбачено надання такої послуги як надання вихідної земельно-кадастрової інформації». Крім того, до 11.11.2009 року ОСОБА_1 не звертався за отриманням земельно-кадастрової інформації. Всі його звернення були розглянуті відповідачем в межах наданої йому компетенції. Крім того, 23.03.2007 року Кілійським районним відділом земельних ресурсів Одеської області громадянину ОСОБА_1 вже було надано висновок про погодження проекту відведення земельної ділянки, у зв'язку з чим надано відмову у наданні земельно-кадастрової інформації. Крім того, відповідач посилається на сплив терміну дії положення абзацу 3 пункту 1 Перехідних положень Земельного кодексу та необхідність проведення передачі в оренду земельної ділянки за процедурою земельних торгів

У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги та обґрунтування адміністративного позову у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, посилаючись при цьому на доводи, викладені у наданих до суду запереченнях та додаткових поясненнях.

Третя особа - ОСОБА_1, просив суд задовольнити позов. Представник третьої особи - Приморської сільської ради Кілійського району Одеської області в судовому засіданні не заперечував проти задоволення позову.

Суд, заслухавши осіб, що з'явились в судове засідання, дослідивши доводи адміністративного позову, наявні матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, встановив наступне.

19.10.2009 року ОСОБА_1 звернувся до відділу Держкомзему у Кілійському районі Одеської області з проханнями надати йому вихідну земельну кадастрову інформацію по земельній ділянці площею 0,2624 га, розташованій за адресою с. Приморське, Кілійський район Одеської області для подальшого узгодження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розробленої згідно з рішенням Приморської селищної ради про надання дозволу на розробку проекту від 28.02.2005 року № 235-ХХVІ (а.с. 4).

Листом, від 18.11.2009 року відділ Держкомзему у Кілійському районі Одеської області у відповідь на вказаний лист направив лист № 11-11-4/638, в якому зазначив, що надання вихідної земельно-кадастрової інформації по вказаній земельній ділянці є неможливим, у зв'язку з тим, що розміщення спортивного комплексу не передбачено детальним планом території рекреаційної зони с. Приморське, а також вказано на зміну порядку передачі в оренду земельних ділянок, що передбачає проведення процедури торгів (а.с. 4).

05.05.2010 року ОСОБА_1. звернувся до прокурора Кілійського району зі скаргою на дії відділу Держкомзему у Кілійському районі в Одеській області з неправомірної відмови у наданні вихідної кадастрової інформації та просив вжити заходів прокурорського реагування (а.с. 3).

03.06.2010 року прокурором Кілійського району Одеської області принесено протест на дії відділу Держкомзему у Кілійському районі Одеської області щодо надання відповіді по відмові в наданні вихідної земельно-кадастрової інформації по земельній ділянці площею 0,2624 га, за адресою с. Приморське Кілійського району Одеської області, в якому вимагав визнати дії по відмові в наданні вихідної земельно-кадастрової інформації по земельній ділянці площею 0,2624 га, за адресою с. Приморське Кілійського району Одеської області незаконними та надати гр. ОСОБА_1 вихідну земельно-кадастрову інформацію по вищевказаній земельній ділянці. (а.с. 10-11).

Листом відділу Держкомзему у Кілійському районі Одеської області від 21.06.2010 року № 11-11-5/677 вищевказаний протест прокурора був відхилений (а.с. 12-13).

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про прокуратур»протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У такому ж порядку приноситься протест на незаконні рішення чи дії посадової особи.

У протесті прокурор ставить питання про скасування акта або приведення його у відповідність з законом, а також припинення незаконної дії посадової особи, поновлення порушеного права.

Протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору.

У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду. Подача такої заяви зупиняє дію правового акта.

Разом з тим, Законом України «Про прокуратуру»не передбачена можливість прокурора звертатись до суду з заявою про визнання дій незаконними у разі відхилення протесту.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 5 Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 року № 1619, державні органи земельних ресурсів можуть виконувати та надавати на платній основі такі види земельно-кадастрових робіт і послуг:

розроблення нормативно-технічної та науково-методичної документації з питань землевпорядних, грунтових, геоботанічних, радіологічних, лісотипологічних, містобудівних та інших обстежень і розвідувань земельних угідь з метою отримання земельно-кадастрової інформації;

виготовлення планово-картографічних матеріалів;

проведення спеціальних обстежень і розвідувань, в тому числі збирання, обробка, аналіз, зберігання, надання та публікація земельно-кадастрової інформації;

проведення землевпорядних та землеоціночних робіт, у тому числі грошова оцінка земель та експертна грошова оцінка земельних ділянок;

проведення робіт з паспортизації земельних ділянок;

внесення записів до державного реєстру земель;

розроблення проектів оптимізації структури земельних угідь новостворених господарств;

складання схем землеустрою, розроблення техніко-економічних обгрунтувань з використання й охорони земельних ресурсів, визначення меж земельних ділянок, а також виконання інших робіт щодо проведення землеустрою;

проведення державної землевпорядної експертизи;

надання консультацій з питань оформлення прав на земельні ділянки, державного земельного кадастру, кількісної та якісної характеристики земельних угідь, економічної та грошової оцінки земель, інших питань використання та охорони земель;

підготовка дублікатів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, сертифікатів на право на земельну частку (пай);

публікація матеріалів статистичних даних про стан та склад земельних угідь;

розповсюдження статистичної та іншої інформації на паперових і електронних носіях;

підготовка та видання довідників, збірників, бюлетенів, брошур, буклетів тощо;

підготовка та надання аналітичних записок щодо стану земельних ресурсів України, земельно-кадастрової інформації на замовлення, відомостей з бази даних державного земельного кадастру;

розроблення програмного забезпечення та технології автоматизованої обробки даних;

запровадження та експлуатація програмно-технічних комплексів для збирання, обробки, систематизації, зберігання та аналізу земельно-кадастрової інформації;

підготовка та підвищення кваліфікації спеціалістів-землевпорядників, супроводження процесу автоматизованого ведення державного земельного кадастру, інших спеціалістів у галузі використання, оцінки та охорони земель;

надання витягів з державного земельного кадастру;

надання витягів з Державного реєстру оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок.

На виконання зазначеної постанови спільним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 15.06.2001 року № 97/298/124 були затверджені Розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг.

Крім того, наказом Держкомзему України від 08.01.2010 року № 7 затверджено Положення про відділ Держкомзему у Кілійському районі Одеської області, пунктом 4 якого визначені повноваження відповідного органу (а.с. 138-144)

.

Жодним з перелічених вище нормативно-правовим актом не передбачено повноваження відділу Держкомзему у Кілійському районі Одеської області щодо надання вихідної земельно-кадастрової інформації.

Крім того, чинним законодавством України взагалі не визначено поняття вихідної земельно-кадастрової інформації, тоді як у позові, а також у заяві, з якою ОСОБА_1 звертався до відповідача, не зазначено, яку саме інформацію він мав намір отримати від відповідача та що слід розуміти під терміном «вихідна земельно-кадастрова інформація».

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 161 КАС України під час прийняття постанови суд вирішує, зокрема, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин. Водночас, чинним законодавством України не передбачено повноваження відповідача надавати вихідну кадастрову інформацію за заявами громадян. Позивач, обґрунтовуючи свої вимоги, не зазначає, які саме норми права порушені відповідачем під час відмови у наданні відповідної інформації, а також не зазначає на підставі якої норми законодавства ОСОБА_1 мав право на отримання такої інформації.

Посилання позивача на рішення Приморської сільської ради від 03.11.2006 року № 66-V-IV «Про попереднє погодження місця розташування об'єкту та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду строком на 49 років СПД-фізичній особі ОСОБА_1, висновки про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1, наявність самого проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки в довгострокову оренду суд оцінює критично, оскільки вказані обставини мають юридичне значення у питанні безпосередньо відведення цієї земельної ділянки та жодним чином не впливають на обов'язок відповідача надавати позивачу вихідну земельно-кадастрову інформацію, якщо чинним законодавством України прямо не встановлено обов'язку відповідача надавати такі відомості. В свою чергу, питання щодо можливості подальшого здійснення процедури відведення земельної ділянки ОСОБА_1 у довгострокове користування не є предметом у цій судовій справі, оскільки позивач просить визнати незаконними дії щодо необґрунтованої відмови у наданні відповіді на заяву ОСОБА_1 від 19.10.2009 року.

Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Постановляючи рішення у справі суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, проте, суд не може зобов'язати орган владного повноваження вчинити дії, які не відносяться до його компетенції, що кореспондується з вимогами ст. 19 Конституції України.

На підставі встановленого, суд вважає, що вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 9, 11, 69 -71, 86, 94, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову прокурора Кілійського району Одеської області до відділу Держкомзему у Кілійському районі, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Приморська сільська рада Кілійського району, ОСОБА_1 про визнання дій відділу Держкомзему у Кілійському районі по відмові в наданні громадянину ОСОБА_1 вихідної земельно-кадастрової інформації по земельній ділянці площею 0,2624 га, розташованої в с. Приморське Кілійського району незаконними та зобов'язання відповідача виконати вимоги протесту прокурора та надати ОСОБА_1 вихідну земельно-кадастрову інформацію по земельній ділянці площею 0,0624 га в с. Приморське Кілійського району - відмовити.

Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 12.08.2011 року.

Суддя С.М.Корой

12 серпня 2011 року