Постанова від 11.08.2011 по справі 2а/1570/202/2011

Справа № 2а/1570/202/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2011 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ті.Ес.Ті. груп»до Головного Одеського обласного управління у справах захисту прав споживачів про визнання протиправною та скасування постанови про застосування штрафних санкцій від 20.12.2010 року №1528 на суму 38622,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Ті.Ес.Ті. груп»до Головного Одеського обласного управління у справах захисту прав споживачів про визнання протиправною та скасування постанови про застосування штрафних санкцій від 20.12.2010 року №1528 на суму 38622,00 грн..

В судовому засіданні 08.08.2011 року представниками позивача були підтримані позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідач безпідставно застосував до нього штрафні (фінансові) санкції, оскільки порушень законодавства про захист прав споживачів не було допущено. Представник відповідача заперечив проти задоволення позову, пославшись на порушення позивачем прав споживачів та невиконання приписів органу державного контролю.

Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Відповідач на підставі ст.ст.5,26 Закону України «Про захист справ споживачів»є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.23 цього ж Закону здійснює повноваження щодо застосування штрафних санкцій до порушників законодавства в сфері захисту справ споживачів, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.2 ст.17, ст.104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

22.12.2009 року посадовими особами відповідача була проведена позапланова перевірка діяльності позивача на підставі скарги споживачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с.50-51), згоди Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 15.12.2009 року №03/18-8628-2009 (а.с.49), наказу про проведення позапланової перевірки від 17.12.2009 року №882-ОД (а.с.47) та направлення на її проведення від 17.12.2009 року №00002021 (а.с.46).

За результатами проведеної перевірки був складений акт Серія ОЗ №00014955 (а.с.7-10). В ході проведеної перевірки встановлені порушення прав цього споживача, передбачених ст.ст.6,14,15 Закону України «Про захист прав споживачів», а саме: надання послуг з тимчасового розміщення, що не відповідають нормативним документам, відсутність необхідної, доступної та достовірної інформації.

На підставі цього акту перевірки відповідачем 20.12.2010 року була прийнята постанова №1528 (а.с.6) про накладання на позивача штрафних (фінансових) санкцій, передбачених п.п.2,3,7 ч.1 ст.23 цього ж Закону в загальному розмірі 38622,00 грн.

Представники позивача вважають, що оскаржена постанова відповідача не є законними та ґрунтовними, оскільки порушення законодавства про захист прав споживачів та передбачених законом прав споживачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 позивач не припускався, оскільки позивач не надає готельних послуг взагалі, в зв'язку із чим йому непотрібно сертифікувати власні послуги, необхідна інформація знаходилась в фойє готелю у загальнодоступному місці, в номері, до проживали споживачу був кондиціонер та невідповідність меблів у номерах стандартам була обумовлена авторським дизайном.

У власних запереченнях проти позову від 29.03.2011 року №1471/17 (а.с.41-45) представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог з огляду на те, що фактично послуги з розміщення споживачів надавав позивач, що підтверджується розрахунковими документами, ці послуги не були сертифікованими, не були дотримані стандарти щодо розміщення та маркування в номерах, була відсутня необхідна, достовірна та доступна інформація для споживачів.

Суд з урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України оцінюючи ґрунтовність та законність оскарженого акту суб'єкту владних повноважень приходить до висновку про його відповідність законові з наступних підстав:

Відповідно до положень ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їхні посадові й службові особи повинні діяти порядком та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Підставою для застосування штрафних санкцій, передбачених ст.23 Закону України «Про захист прав споживачів»є акт перевірки, яка проведена відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного контролю (нагляду) в сфері господарської діяльності»та Порядку проведення перевірок у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якості продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 25.10.2006 року №311 (надалі -Порядок).

Позапланова перевірка дотримання вимог законодавства України про захист прав споживачів, якості продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг при наданні послуг з тимчасового розміщення (проживання) в готелі «Мирний»проводилась згідно направлення на проведення перевірки №ОЗ-00002021 від 17.12.2009 року на підставі згоди Держспоживстандарту України від 15.12.2009 року №03/18-8628-2009 за заявою споживачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2, про що вказано в акті перевірки №ОЗ-00014955 від 22.12.2009 року та зроблено запис за №6 у журналі реєстрації перевірок.

Керівника підприємства ознайомлено із заявою споживача, про що надано письмове пояснення.

Слід зазначити, що із направлення на проведення перевірки №00002021 від 17.12.2009 року вбачається, що тематичним завданням перевірки було питання дотримання вимог законодавства України про захист прав споживачів, якості продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг при наданні послуг з тимчасового розміщення (проживання) в готелі «Мирний».

Перед початком перевірки у директора Бурлаченко О.В. було здійснено контрольне замовлення послуг з тимчасового розміщення (проживання) у номері №312 вартістю 250,00 грн. терміном на одну добу, згідно акту контрольної перевірки правильності розрахунків за реалізовані товари, надані послуги (а.с.9).

При цьому, посадовим особам відповідача було видано фіскальний чек №2194 від 22.12.2009 року, де зазначено російською мовою: ««ООО «Т.С.Т.ГРУПП», Фонтанська дорога,71-А. Послуги за проживання в сумі 250,00 грн.»та «талон на сніданок» зі штампом наступного змісту: «ООО Т.С.Т. груп директор Бурлаченко Е.В.».

На вимогу посадових осіб відповідача також було надано, зокрема, такі документи: копія ліцензії Державної туристичної адміністрації України Серія АБ №217180 від 02.06.2005 року, копія свідоцтва про сплату єдиного податку №1553548360 від 16.12.2008 року, копія довідки з ЄДРПОУ №3123, де у графі місцезнаходження юридичної особи (адреса суб'єкта малого підприємництва, місцезнаходження) зазначено: 65062, м.Одеса, вул.Фонтанська дор.,71-А Товариство з обмеженою відповідальністю «Ті.Ес.Ті. груп»; дозвіл на розміщення об'єкта торгівлі та сфери послуг №00072579, в графі «найменування та місцезнаходження суб'єкта господарювання»зазначено ТОВ «Ті.Ес.Ті. груп», а у графі «вид об'єкта, товарна спеціалізація та асортимент»зазначено -готель, послуги населенню.

Тоді як, сертифіковані послуги по цьому об'єкту були на ДП «Пансіонат «Мирний»ЗАТ ЛОЗП «Укрпрофоздоровниця»(сертифікат відповідності Серія ВВ №054206 з терміном дії до 06.03.2010 року -а.с.67), що свідчить про те, що послуги позивача з короткострокового проживання не були сертифіковані у встановленому законом порядку та він не мав права за гроші надавати ці послуги.

Позапланова перевірка проводилась відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 23.06.2009 року №229, Закону України «Про захист прав споживачів», «Порядку проведення перевірок у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якості продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг», затвердженого наказом Держспоживстандарту України №311 від 25.10.2006 року, Положення про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів, затвердженого Постановою КМУ №1177 від 17.08.2002 року.

Перевіркою встановлено, що у порушення п.2.2 Правил користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг, затверджених Наказом Державної туристичної адміністрації України від 16.03.2004 року №19 у приміщенні, що призначено для оформлення розміщення споживачів була відсутня інформація про: ці правила; зазначення нормативних документів, вимогам яких повинні відповідати готельні послуги; інформація про перелік категорій осіб, що мають право на отримання пільг, а також перелік пільг, що надаються при наданні послуг у відповідності до законодавства; на фасаді приміщення відсутня інформація про належність підприємства, що надає послуги, чим відмовлено споживачам у наданні необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про послуги та порушено вимоги ст.ст.6,14,15 Закону України «Про захист прав споживачів».

Крім того, перевіркою встановлено, що у порушення вимог нормативного документу, а саме: п.5.9 ДСТУ 4268.2003 «Засоби розміщення. Загальні вимоги.»у номері №312 відсутні тумбочки біля ліжка за кількістю проживаючих, електрична розетка не забезпечена позначенням напруги; у номері №1210 електрична розетка не забезпечена позначенням напруги; номера 411 та 416 (люкс) не забезпечені тумбочками біля кожного ліжка за кількістю проживаючих.

Про приведення надання послуг до вимог чинного законодавства та усунення виявлених в ході перевірки порушень керівнику господарюючого суб'єкту надано припис до акту перевірки в порядку ст.26 Закону України «Про захист прав споживачів»(а.с.10).

Вказані вище порушення законодавства про захист прав споживачів були встановлені відповідним документом, а саме актом перевірки, як то передбачено Порядком, який підписаний керівником підконтрольної установи (ТОВ «Ті.Ес.Ті. груп») ОСОБА_3 без будь-яких заперечень та зауважень, на нього не подано будь-яких письмових заперечень на вказані в ньому висновки, в зв'язку із чим, відповідно до вимог ч.3 ст.70 КАС України це є допустимим та достатнім доказом здійсненного суб'єктом господарювання правопорушення в сфері дотримання законодавства із захисту прав споживачів саме на час проведення перевірки 20.12.2010 року та представником позивача взагалі не надано жодного доказу, за допомогою якого можливо поставити під сумнів чи спростувати висновку перевірки.

Розмір застосованих штрафних санкцій відповідачем у постанові від 20.12.2010 року №1528 (а.с.6) відповідає розмірам штрафних санкцій, які можуть застосовуватись до суб'єктів господарювання відповідно до п.2,3,7 ч.1 ст.23 Закону України «Про захист прав споживачів».

Таким чином, оскільки представником відповідача надані докази правомірності застосування до позивача штрафних санкцій, що свідчить про наявність у відповідача правових підстав для застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених ст.23 Закону України «Про захист прав споживачів», в зв'язку з чим, його постанова від 20.12.2010 року №1528 відповідає законові та згідно положень ч.1 ст.162 КАС України в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Ті.Ес.Ті. груп»до Головного Одеського обласного управління у справах захисту прав споживачів про визнання протиправною та скасування постанови про застосування штрафних санкцій від 20.12.2010 року №1528 на суму 38622,00 грн. - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання повного тексту постанови.

Повний текст постанови складений та підписаний суддею 11 серпня 2011 року

Суддя Єфіменко К.С.