15 серпня 2011 року Справа № 2а-0870/6586/11
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Щербак А.А., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до Михайлівської районної державної адміністрації Запорізької області про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити дії,
11 серпня 2011р. до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов зазначений позов.
Позивач просить замінити сторону з Михайлівської районної ради на Михайлівську райдержадміністрацію за договором оренди земельної ділянки площею 233,6 га. від 31.05.2001р.
Визнати поновленим договір оренди земельної ділянки площею 233,6 га. від 31.05.2001р., укладеного між позивачем та Михайлівською районною радою в особі голови Тимошівського сільського голови Гостіщева Василя Григоровича, який зареєстрований у книзі реєстрації договорів оренди землі за 317 від 07.06.2001р.
Зобов'язати Михайлівську райдержадміністрацію укласти з позивачем договір оренди земельної ділянки розміром 233, 6 га рілля, яка розташована на території Тимошівської сільської ради Михайлівського району Запорізької області строком на 49 років, з орендною платою в 3% нормативно-грошової оцінки землі..
Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Зазначені правовідносини виникли у зв'язку з укладенням договору оренди земельної ділянки, не мають ознак публічності.
Відповідач не здійснює у цих відносинах владних управлінських функцій, а тому ці правовідносини є не публічно-правовими, а цивільними.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Ч. 6 ст. 109 КАС України передбачає, що у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
З огляду на зазначене, суддя приходить до висновку про необхідність відмовити у відкриття провадження в адміністративній справі у зв'язку з тим, що заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства та роз'яснити позивачу його право на звернення з позовною заявою в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суд ухвалив,
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Михайлівської районної державної адміністрації Запорізької області про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити дії.
Роз'яснити позивачу його право звернутися з позовом у порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.А. Щербак