Справа № 2-а-09162187/11
16 серпня 2011 року м.Тлумач
Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Гавриш Я.М. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі про визнання неправомірною відмову щодо проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2010 рік та зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію за віком з часу звернення за перерахунком (з 01.06.2011р.) із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2010 рік, -
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про визнання неправомірною відмову щодо проведення йому перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2010 рік в розмірі 1982,63 грн. та просить суд зобов'язати провести йому перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2010 рік в розмірі 1982,63 грн. починаючи з 01.06.2011 року, з тих підстав, що відповідачем всупереч норм чинного законодавства проведено йому у 2011 р. перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн., а не за 2010 рік.
Відповідач подав заперечення проти позову, вказавши, що позовні вимоги ОСОБА_1, щодо проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії не відповідають нормам Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі -Закон). Наголосивши на тому, що управління Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі діяло виключно в межах повноважень визначеними законами України та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, що приймались та діяли у визначений позивачем період.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, приходжу до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити, з таких підстав:
Встановлено, що ОСОБА_1, будучи пенсіонером, який продовжує працювати, 15.06.2011 р. звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі з заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії. Такий перерахунок йому проведено з 01.06.2011 р. із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік в розмірі 1197, 91 грн.
08.07.2011 р. управлінням Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення, тобто за 2010 рік.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється частиною 4 статті 42 вищевказаного закону, та передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш, як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 3 статті 42 Закону №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини 1 статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Суд зазначає, що обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону №1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон № 1058- IV.
Крім того, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має вищу юридичну силу ніж Постанови Кабінету Міністрів України, і, виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, саме цей Закон, а не Постанова КМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» підлягає застосуванню при вирішенні даного спору.
Отже, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про неконституційність змін, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», тобто з 22.05.2008 року, чинною є редакція статтей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якими показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, не передбачений, а тому він не підлягає застосуванню при перерахунку пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії підлягав застосуванню з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.40 Закону №1058-IV наведений у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії показник 3с - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії. І тому зазначений показник не враховується при перерахунку пенсії.
З урахуванням зазначеного, підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2010 рік відсутні.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі про визнання неправомірною відмову щодо проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2010 рік та зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію за віком з часу звернення за перерахунком (з 01.06.2011р.) із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2010 рік - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з часу отримання її копії, через Тлумацький районний суд та набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя