Справа № 2-а-6620/11
Номер рядка звіту 100
12.08.2011 м.Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Бердан Н. В.
розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФ України в м. Калуш простягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги учаснику війни ,-
про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, посилаючись на те, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильський АЕС 1 категорії, інвалідом 3 групи, захворювання якого пов»язане з виконанням обов»язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у зв'язку з чим отримує пенсію по інвалідності в Управлінні ПФУ у м.Калуші Івано-Франківської області з 23.02.2004р. Позивач просить визнати неправомірною відмову відповідача щодо нарахування та виплати йому пенсії по інвалідності (основної та додаткової) відповідно до ст.ст.49,50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з розрахунку шість мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, з розрахунку 50 % від мінімальної пенсії за віком, що розраховується залежно від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 01.01.2011р. по 30.06.2011р.
Відповідач подав заперечення на позов, в якому зазначив, що позов не підлягає задоволенню, так як вимоги чинного законодавства при виплаті пенсії позивачу дотримуються та проводиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.
Позивач, ОСОБА_1, являється учасником ліквідації аварії на Чорнобильський АЕС 1 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням (а.с.7), та інвалідом третьої групи і його захворювання пов»язане з виконанням обов»язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою МСЕК (а.с.9).
Відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам віднесеним до категорії 1, інвалідам третьої групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до статтею 21 Закону України від 23 грудня 2010 року № 2857- VI «Про державний бюджет України на 2011 рік» прожитковий мінімум на одну особу для осіб, які втратили працездатність з 1 січня 2011 року становить 750 грн., з 1 квітня 2011 року - 764 грн.
Відповідно до частини 4 статті 54 вказаного Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по третій групі інвалідності - шести мінімальних пенсій за віком.
Відповідач на порушення вимог чинного законодавства діє неправомірно та не приймає до уваги рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, яким було визнано неконституційним п. 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни в ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому з 22 травня 2008 року діють положення статті 50 вказаного Закону, яка визначає, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам віднесеним до 1 категорії інвалідам третьої групи виплачується в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та ст. 54 Закону, яка визначає, що в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по третій групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком, так як відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно частини першої статті 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціо нування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Статтею 2 цього Закону визначено, що прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України (254/к/ 96-ВР) та законів України.
Тому при розрахунку додаткової пенсії, передбаченої ст.т.50,54 вищевказаного Закону застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Судом встановлено, що відповідач незаконно відмовив позивачу у виплаті пенсії по інвалідності (основної та додаткової), встановлених ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі шести мінімальних пенсій за віком та 50 % від мінімальної пенсії за віком, що розраховуються залежно від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (.а.11-12).
Позов поданий до суду 25.07.2011 року, а позивач просить зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2011 року.
Враховуючи, що позивачем пропущений встановлений ст.99 КАС України шестимісячний строк звернення до адміністративного суду за захистом зазначеного порушеного права, будь-яких обґрунтованих доказів, що цей строк пропущений з поважних причин з боку позивача не надано, тому підстав для визнання причин пропущення строку звернення до адміністративного суду поважними суд не знаходить і вважає, що перерахунок та виплату слід проводити з 25.01.2011 року.
Законом України від 14 червня 2011 року № 3491-6 “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” доповнені прикінцеві положення пункту 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статті 39,50,51,52,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Зазначені норми набрали чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме з 19 червня 2011 року, оскільки опубліковані в газеті “Голос України” 18 червня 2011 року № 110(5110). Тому перерахунок та виплату пенсії слід проводити по 19.06.2011 року.
Таким чином суд приходить до висновку, що, слід визнати неправомірною відмову відповідача щодо нарахування та виплати позивачу пенсії в період з 25.01.2011 року до 19.06.2011р та зобов'язати відповідача здійснити нарахування і виплату основної пенсії, з розрахунку шість мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, з розрахунку 50 % від мінімальної пенсії за віком, що розраховується залежно від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 25.01.2011 року до 19.06.2011р з урахуванням фактично виплачених (основної та додаткової) пенсії та доплати до пенсії за цей період.
Позивач підлягає звільненню від оплати судового збору (державного мита), як учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»від 30.04.1993 року з послідуючими змінами.
Відповідач підлягає звільненню від сплати судового збору (державного мита) на підставі ст. 4 п. 34 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»від 30.04.1993 року з послідуючими змінами.
З урахуванням викладеного та керуючись ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.11, 17, 18, 99, 100, 183-2, 256 КАС України,
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у м.Калуші Івано-Франківської області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності (основної та додаткової) відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру шість мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком, що розраховується залежно від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м.Калуші Івано-Франківської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, недоотриману суму додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 1, інваліду третьої групи, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, яка визначається в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та недоотриману суму державної пенсії по інвалідності, яка повинна становити не нижче шести мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»починаючи з 25.01.2011 року по 19.06.2011року .
Зобов»язати відповідача виконати постанову у межах стягнення суми за один місяць негайно.
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд.