Постанова від 08.08.2011 по справі 2-а-6673/11

Справа № 2-а-6673/11

Номер рядка звіту 98

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.08.2011 м.Калуш

Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Бердан Н. В.

розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради простягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги учаснику війни ,-

ВСТАНОВИЛА:

що ОСОБА_1 1941 року народження і є учасником війни згідно посвідчення, виданого Управлінням праці та соціального захисту населення Калуської міської ради Івано -Франківської області. Відповідно до ст. 14 Закону України “Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту” йому щорічно до 5 травня повинна надаватися грошова допомога в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Але всупереч вимогам ст. ст. 2, 14 вказаного Закону та ст. 22 п. 3 Конституції України щорічна одноразова грошова допомога до 5 травня була виплачена не в повному розмірі, тому позивач звернувся в суд із зазначеним адміністративним позовом.

У письмовому запереченні на позов відповідач покликається на те, що вимоги позивача є безпідставними, а соціальні виплати проводились згідно чинного законодавства. А також зазначив, що відповідно до ст.17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»фінансування витрат, пов»язаних введенням в дію цього закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Виплата проводиться відповідно до затверджених кошторисів видатків на відповідний бюджетний рік та паспортів бюджетної програми, затверджених спільним наказами Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства фінансів України. Оскільки відповідачем суми надання одноразової грошової допомоги до 5 травня не визначаються, він і не наділений повноваженнями щодо перерахунку вказаної допомоги та її виплати поза межами відповідного бюджетного року. Тому просить у задоволенні позову відмовити за безпідставністю позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи із наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 1941 р.н., є учасником війни і відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»має право на одноразову щорічну грошову допомогу до 5 травня, що підтверджується відомостями пенсійного посвідчення (а.с. 7).

Згідно ст. 14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок -20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” передбачено, що відповідно до ст. 14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень встановлених законом про Державний бюджет України”.

Однак, Конституційний суд 22 травня 2008 року прийняв рішення №10-рп/2008р, яким дані зміни визнав неконституційними.

Законом України "Про державний бюджет України на 2011 рік" зміни до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині визначення розміру виплати щорічної разової грошової допомоги не вносились.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011 року є безпідставним і таким, що звужує обсяг передбачених законом прав позивача.

Суд вважає за необхідне при вирішенні даного спору застосувати положення ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як нормативних актів, які мають вищу юридичну силу над підзаконними нормативними актами.

При цьому суд не приймає аргумент відповідача щодо обмеженості бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Таким чином, суд приходить до переконання, що оскільки позивачу надано статус учасника війни, він має право на отримання пільг, визначених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зокрема йому належить право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня.

Отже, виходячи з принципу пріоритету законів над підзаконними нормативними актами, суд приходить до висновку, що відповідача слід зобов'язати провести перерахунок призначеної позивачу у 2011 році разової щорічної грошової допомоги до 5-го травня відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком, визнавши його бездіяльність щодо невиплати їй цієї допомоги у вказаному розмірі протиправною.

При цьому суд вважає, що позов в частині стягнення з відповідача недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня у твердій грошовій сумі не підлягає до задоволення, оскільки управління праці та соціального захисту населення Калуської міської радиї проявило бездіяльність щодо законодавчо визначеного обов'язку вчинити дії, пов'язані з перерахунком цієї допомоги, а тому слід зобов'язати його вчинити ці дії та здійснити перерахунок і виплату.

На підставі ст.ст. 19, 22 Конституції України, ст. 17 п. 1 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», ст. 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року, ст.ст. 12-15, 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, керуючись ст.ст.2,9,11,71,161-163,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИЛА:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради Івано-Франківської області щодо відмови провести перерахунок ОСОБА_1 виплаченої у 2011 році разової щорічної грошової допомоги до 05 травня відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 за 2011 рік недоплачену разову щорічну грошову допомогу до 05 травня відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком, розмір яких визначається відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням виплачених сум.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд протягом 10 днів з моменту отримання її копії.

СУДДЯ: