79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2 тел. 261-38-59
Головуючий у 1-й інстанції суддя -Шум М. С. ряд.ст.зв. №65
Господарський суд Волинської області, № 7/101-64А
Доповідач у 2-й інстанції суддя - Яворський І.О.
03 квітня 2008 року Справа № 22а - 2094/08 (5490/07) м. Львів
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
Головуючого судді-доповідача Яворського І.О.
Суддів: Носа С.П.
Довгополова О.М.
при секретарі Романишин О.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Володимир-Волинський цукровий завод» на постанову господарського суду Волинської області від 11 жовтня 2007 року в справі за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відкритого акціонерного товариства «Володимир-Волинський цукровий завод» про стягнення 27 897, 26 гривень штрафних санкцій за не створення робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2006 році, -
21 серпня 2007 року Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до господарського суду Волинської області до відповідача ВАТ «Володимир-Волинський цукровий завод» про стягнення адміністративно-господарських санкцій. З адміністративного позову вбачається, що згідно з даними наданого відповідачем звіту про зайнятість інвалідів за 2006 рік, середньооблікова чисельність його штатних працівників облікового складу за рік складає 539 чоловік, тобто відповідно до ч.1 ст.19 Закону, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить-22 особи. Даний норматив працевлаштування відповідачем не дотримано, виходячи з даних, вказаних у звіті. Середньорічна заробітна плата складає 8957,88 гривень згідно з даними наданого відповідачем звіту про зайнятість інвалідів. Тобто, за три робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами, відповідач до 15 квітня 2007 року повинен був самостійно сплатити адміністративно - господарські санкції у розмірі 26873,64 гривень за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2006 році і пеню в сумі 1023,62 гривень, разом - 27897,26 гривень.
Постановою господарського суду Волинської області від 11 жовтня 2007 року задоволено позовні вимоги повністю. Стягнуто з ВАТ «Володимир-Волинський цукровий завод» на користь Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 27 897,26 гривень штрафних санкцій. Суд першої інстанції, зокрема, вказав на те, що Фондом соціального захисту інвалідів обґрунтовано та на законних підставах застосовано штрафні санкції за три нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів.
З постанови суду першої інстанції вбачається, що нормами чинного законодавства, яке регулює соціальний захист інвалідів в Україні, на підприємства покладено обов'язок по створенню кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, а не обов'язок їх працевлаштування. Працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, місцевими радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів тощо.
Постанова суду першої інстанції оскаржена в апеляційному порядку.
Перевіривши у відкритому судовому засіданні повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судовому рішенні, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про підставність апеляційної скарги та незаконність рішення суду першої інстанції.
При цьому колегія суддів враховує наступне.
Нормою ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньо - облікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Роботодавці, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів і відповідно до нормативу забезпечують працевлаштування інвалідів.
Згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складала 539 чоловіки. Кількість створених робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів складала у 2006 році - двадцять два робочі місця.
На підставі ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, органами соціального захисту населення, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів. Підприємство має здійснювати тільки підбір та створення робочого місця для інваліда.
Судом першої інстанції не враховано, що відповідач неодноразово звертався письмово з питанням наявності робочих місць для інвалідів. Протягом 2006 року на ВАТ «Володимирцукор» працювало 22 інваліди, шестеро з них працювали на підприємстві не повний рік і тому вказана кількість інвалідів Позивачем не була врахована. Позивач не брав до уваги звернення підприємства до Володимир-Волинського центру зайнятості про необхідність направлення на підприємство інвалідів для їх подальшого там працевлаштування.
З вказаного вище Закону випливає, що обов'язок підбирати і направляти інвалідів для працевлаштування на підприємства покладається на органи працевлаштування, які перераховані у статті 18 Закону.
Тобто, відповідач вжив усіх необхідних заходів для працевлаштування інвалідів на підприємстві. На письмові звернення відповідача про наявність вакансій на підприємстві, не було отримано належної відповіді.
Тому постанова суду першої інстанції є незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального права і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог повністю.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198 ч.1 п.3, 202, 205 ч.2, 207 КАС України, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -
Апеляційну скаргу задовольнити.
Постанову господарського суду Волинської області від 11 жовтня 2007 року скасувати і прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Постанова апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційної інстанції - Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя - доповідач І.О.Яворський
Суддя О.М.Довгополов
Суддя С.П. Нос