Ухвала від 17.08.2011 по справі 2а-1970/943/11

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2011 р. < Текст >Справа № 46782/11/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Глушка І.В.

суддів: Довгополова О.М., Судової-Хомюк Н.М.,

при секретарі судового засідання: Шаблій Х.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Добра вода» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.04.2011 року у справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Добра вода» до Козівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень, -

встановила:

Приватне акціонерне товариство "Добра вода" звернулося до суду з адміністративним позовом до Козівської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області (Зборівське відділення) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень -рішень № 0001171500/0 від 21.08.2010 року, №0001171500/1 від 18.11.2010 року та №0001171500/2 від 24.01.2011 року.

Позивач свої позовні вимоги мотивував тим, що 13 серпня 2010 року Козівською міжрайонною державною податковою інспекцією Тернопільської області (Зборівське відділення) було проведено невиїзну документальну перевірку спільного українсько-чеського підприємства у формі Закритого акціонерного товариства "Добра вода" з питань повноти нарахування збору за геологорозвідувальні роботи за ІІІ- IV квартали 2009 року та І квартал 2010 року за результатами якої було складено акт № 426/15-328/24633678 від 13.08.2010 року про те, що позивачем не нараховано та не сплачено до державного бюджету збір за геологорозвідувальні роботи за видобуту підземну прісну воду в загальній сумі 1126,36 грн. 21.08.2010 року відповідачем на підставі вказаного акта перевірки від 13.08.2010 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0001171500/0 за платежем: відрахування на геологорозвідувальні роботи на суму податкового зобов'язання 1480,19 грн., в тому числі за основним платежем 1126,36 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 353,83 грн. Зазначене податкове повідомлення - рішення № 0001171500/0 позивачем було оскаржено до Козівської міжрайонної державної податкової інспекції, Державної податкової адміністрації в Тернопільській області та Державної податкової адміністрації України. За результатами розгляду яких скарги залишено без задоволення і відповідно прийнято рішення № 0001171500/1 від 18.11.2010 року та №0001171500/2 від 24.01.2011 року, які на думку позивача є незаконними і підлягають скасуванню.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.04.2011 року у задоволенні позову відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд прийшов до висновку, що Приватне акціонерне товариство "Добра вода" повинно сплачувати збір за геологорозвідувальні роботи до державного бюджету України за використану воду для господарського питного і виробничого постачання, а тому і відсутні законні підстави для визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задоволити позов у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи наступні факти.

Працівниками державної податкової служби проведено невиїзну документальну перевірку спільного українсько - чеського підприємства у формі закритого акціонерного товариства "Добра вода" з питань повноти нарахування збору за геологорозвідувальні роботи за III - IV квартали 2009 року та І квартал 2010 року, результати якої оформлено актом від 13 серпня 2010 року №426/15-328/24633678. Відповідно до баз даних органів державної податкової служби спільне українсько -чеське підприємство у формі закритого акціонерного товариства "Добра вода" здійснює виробництво мінеральних вод та інших безалкогольних напоїв (КВЕД 15.98.0). В акті перевірки зазначено, що спільним українсько - чеським підприємством у формі Закритого акціонерного товариства "Добра вода" здійснюється видобуток мінеральної природної столової води, в тому числі з трубчастого колодязя підземної прісної води для господарського і виробничого постачання відповідно до дозволу на спецводокористування від 3 травня 2009 року № УКР-2579 "А", термін: дії до 5 березня 2012 року, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області. Підприємством здійснено видобуток підземної прісної води для господарського питного і виробничого призначення з трубчастого колодязя обсягом 29283,0 м.куб., в тому числі: у III кварталі 2009 року в розмірі 11242 м.куб., у IV кварталі 2009 року в розмірі 110947 м.куб., у І кварталі 2010 року в розмірі 7094 м.куб. Перевіркою встановлено, що підприємством не нараховано та не сплачено до бюджету збір за геологорозвідувальні роботи за видобуту з трубчастого колодязя підземну прісну воду, внаслідок чого занижено збір за геологорозвідувальні роботи на 1126,36 гри., в тому числі: за III квартал 2009 року в розмірі 432,1 грн., за IV квартал 2009 року в розмірі 421,24 грн., за І квартал 2010 року в розмірі 272,98 грн.

На підставі акта перевірки від 13 серпня 2010 року №426/15-328/24633678 Козівською міжрайонною державною податковою інспекцією (Зборівське відділення) прийнято податкове повідомлення - рішення від 21 серпня 2010 року № 0001171500/0, яким донараховано спільному українсько - чеському підприємству у формі Закритого акціонерного товариства "Добра вода" 1480,19 грн. збору за геологорозвідувальні роботи, в тому числі 1126,36 грн. основного платежу та 353,83 грн. штрафних (фінансових) санкцій, застосованих на підставі підпункту 17.1.5 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (діючого на той час).

Податкове повідомлення - рішення №0001171500/0 позивачем було оскаржено до Козівської міжрайонної державної податкової інспекції, державної податкової адміністрації в Тернопільській області та Державної податкової адміністрації України, за результатами розгляду яких скарги залишено без задоволення і відповідно прийнято рішення №0001171500/1 від 18.11.2010 року та №0001171500/2 від 24.01.2011 року.

Згідно із статтею 28 Кодексу України "Про надра" користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.

Плата за користування надрами справляється у вигляді, зокрема відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.

Справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, регламентується Порядком встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 1999 року № 115 "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння", зі змінами та доповненнями, та Інструкцією про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, затвердженого спільним наказом Комітету України з питань геології та використання надр і Державної податкової адміністратрації України від 23.06.1999 року №105/309, зареєстрованим у Міністерстві Юстиції України 16.07.1999 року за №474/3767.

Згідно з пунктом 1 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 1999 року № 115, із змінами та доповненнями, збір за виконані геологорозвідувальні роботи справляється з надрокористувачів незалежно від форми власності, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, які видобувають корисні копалини на раніше розвіданих родовищах, а також на розташованих у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони родовищах з попередньо оціненими запасами, які за згодою заінтересованих надрокористувачів передані їм для промислового освоєння.

Відповідно до підпункту 3.1 пункту 3 Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, затвердженої спільним наказом Комітету України з питань геології та використання надр і Державної податкової адміністрації України від 23 червня 1999 року № 105/309 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 липня 1999 року за № 474/3767) об'єктом обчислення збору за геологорозвідувальні роботи є обсяг видобутих корисних копалин - для нафти, конденсату, газу природного, у тому числі і метану вугільних родовищ, торфу, сапропелю, сировини для виготовлення оптичної та п'єзооптичної продукції, сировини ювелірної і ювелірно-виробної, підземних вод (прісних, мінеральних, термальних, промислових), ропи, мінеральних грязей і мулу та обсяг погашених у надрах запасів корисних копалин - для інших корисним копалин. Обсяг погашених запасів корисних копалин визначається як сума обсягів видобутих корисних копалин та фактичних їх втрат у надрах під час видобування, за винятком передбачених протоколом Державної комісії по запасах корисних копалин або технічними проектами на розробку родовища втрат корисних копалин в охоронних, бар'єрних ціликах та поблизу неякісно затампонованих свердловин, за умови погодження їх обсягів з органами державного гірничого нагляду.

Згідно з пунктом 4 зазначеного вище Порядку надрокористувачі, які виконували геологорозвідувальні роботи частково за рахунок власних коштів, сплачують збір за геологорозвідувальні роботи, застосовуючи понижуючий коефіцієнт. Підставою для застосування коефіцієнтів є довідка Мінприроди. Для одержання довідки надрокористувач подає Державному інформаційному геологічному фонду (Геоіноформ) завірені копії документів, що підтверджують небюджетне фінансування виконаних геологорозвідувальних робіт (витяг з фінансового плану підприємства, кошторису витрат власних коштів, звіти про виконані геологорозвідувальні роботи за формою 01-гр і 2-гр).

Відповідно до абзацу 6 пункту 5.4 зазначеної Інструкції копія такої довідки подається надрокористувачем до органів державної податкової служби і враховується при обчисленні збору починаючи з того кварталу, в якому вона була подана.

Поте, вказана довідка у позивача відсутня за незалежних від нього причин, що відповідно позбавляє можливості відповідача застосувати при оподаткуванні пільгового коефіцієнту, оскільки повне звільнення від оподаткування не передбачено законом.

В підпункті 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", із змінами та доповненнями, зазначено, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що приватне акціонерне товариство "Добра вода" повинно сплачувати збір за геологорозвідувальні роботи до державного бюджету України за використану воду для господарського питного і виробничого постачання, а тому і законні підстави для визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень №0001171500/0 від 21.08.2010 року, №0001171500/1 від 18.11.2010 року та №0001171500/2 від 24.01.2011 року відсутні.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними і необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

Керуючись ч. 3.ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-

ухвалила:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Добра вода» залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.04.2011 року у справі № 2а-943/11 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий: І.В. Глушко

Судді: О.М. Довгополов

Н.М. Судова-Хомюк