17 серпня 2011 р. < Текст >Справа № 42578/11/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.
суддів: Довгополова О.М., Судової-Хомюк Н.М.,
при секретарі судового засідання: Шаблій Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18.04.2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАККО Холдинг» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними та скасування , -
встановила:
23 березня 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ПАККО Холдинг" (надалі - ТзОВ "ПАККО Холдинг", товариство, підприємство, позивач) звернулося з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції (надалі - Луцька ОДПІ, відповідач) про визнання нечинними та скасування рішень від 11 січня 2011 року № 0000192303 та № 0000182303.
Позивач свої позовні вимоги мотивував тим, що 22 грудня 2010 року працівниками Державної податкової інспекції у м. Житомирі (ДПІ у м. Житомирі) проведено перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у магазині "ВОПАК". який знаходиться у м. Житомирі на вулиці Перемоги. 24, та належить ТзОВ "ПАККО Холдинг".
За результатами перевірки було складено акт від 22 грудня 2010 року № 0636/06/25/23/34928470, яким зафіксовано порушення позивачем п.п.2.2., 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні: готівка у сумі 136 322,42 грн. згідно з фіскальними звітними чеками за період з 07 по 25 серпня 2010 року не була своєчасно оприбуткована, оскільки книга обліку розрахункових операцій (КОРО) № 031 8009316-р/2 зареєстрована 26 серпня 2010 року.
Крім того, в акті зазначено, що підприємством порушено п.п. 1, 2 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг": розрахункові операції на загальну суму 91466,37 грн. проведено без роздрукування та видачі відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції. Цей висновок податковим органом зроблено на тій підставі, що у фіскальних звітних чеках при розрахунках картками вказано форму оплати "кредит", а не "картка": такий розрахунковий документ не відповідає вимогам Положення про форму і зміст розрахункових документів.
Не погоджуючись із висновками акта перевірки позивачем було подано до ДПІ у м. Житомирі заперечення на акт перевірки, однак висновки акта податковою інспекцією залишено без змін.
На підставі акта перевірки Луцькою ОДПІ 11 січня 2011 року були винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій: № 0000192303 у сумі 681 612,10 грн. згідно зі ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" за порушення п.2.2, 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України: №0000182303 у сумі 457 331,85 грн. згідно з п. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення п.п. 1, 2 ст. 3 цього Закону.
Дані рішення позивач оскаржив в адміністративному порядку до Державної податкової адміністрації у Волинській області (ДПА у Волинській області), рішенням якої від 15 березня 2011 року № 1195/10/25-006 скарга ТзОВ "ПАККО Холдинг" залишена без розгляду.
Із висновками акта перевірки позивач не погоджується, а рішення вважає безпідставними та протиправними.
Зі змісту Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України вбачається, що оприбуткуванням готівки в касі підприємства є здійснення обліку цієї готівки в КОРО (на підставі фіскальних звітних чеків) та відображення цієї готівки у касовій книзі підприємства.
Готівкові кошти у сумі 136 322,42 грн. за 07-25 серпня 2010 року у повному обсязі та у день їх надходжень обліковані в КОРО, яка, однак була зареєстрована в Луцькій ОДПІ (за місцем реєстрації, юридичної особи) 26 серпня 2010 року. Проте зазначене може свідчити лише про порушення порядку ведення КОРО у період з 07 по 25 серпня 2010 року (використання незареєстрованої КОРО), а не про не оприбуткування готівки у касі, за що передбачена відповідальність ч.4 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а не ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".
Крім того, кошти у день їх надходжень внесені у касу магазину на підставі прибуткових касових ордерів, а на підставі видаткових касових ордерів та супровідних відомостей до сумки з готівковою виручкою здані для зарахування на рахунок підприємства у банк.
З цих підстав застосування штрафних санкцій згідно з рішенням від 11 січня 2011 року № 0000192303 є протиправним.
Застосування штрафних (фінансових) санкцій згідно з рішенням від 11 січня 2011 року № 0000182303, на думку позивача, також суперечить чинному законодавству: відповідальність передбачена за не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує розрахункову операцію, а не за невідповідність певного реквізиту розрахункового документа. Окрім того, в ході перевірки працівниками податкової інспекції досліджувалися не розрахункові документи, а фіскальні звітні чеки, які за своєю суттю не є розрахунковими документами. Тому висновок про не проведення розрахункової операції з роздрукуванням відповідних розрахункових документів є помилковим, рішення Луцької ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій - безпідставним.
Також податковою інспекцією порушено термін для прийняття рішення: приймається протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень до акта перевірки, проте висновок про результати розгляду заперечення на акт перевірки винесений 29 грудня 2010 року, а рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - 11 січня 2011 року.
Позивач просив визнати нечинними і скасувати рішення Луцької ОДПІ від 11 січня 2011 року № 0000192303 та № 0000182303.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 18.04.2011 року позов задоволено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи наступні факти.
ТзОВ "ПАККО Холдинг" 21 лютого 2007 року зареєстроване виконавчим комітетом Луцької міської ради як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А01 № 003552 (а.с. 103), довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АА № 035046/627 (а.с.104-105).
22 грудня 2010 року працівниками ДПІ у місті Житомирі було проведено виїзну планову перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у магазині, який знаходиться у м. Житомирі на вул. Перемоги. 24 та належить ТзОВ "ПАККО Холдинг".
За результатами перевірки складено акт від 22 грудня 2010 року № 0636/06/25/23/34928470 (а.с. 115-116), яким зафіксовано порушення позивачем: п.п.2.2, 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (далі - Положення № 637): КОРО № 0318009316-р/2 була зареєстрована 26 серпня 2010 року, проте фіскальні звітні чеки та відповідні записи в розділі 2 "Облік руху готівки та сум розрахунків" проводяться з 07 серпня 2010 року, тобто з 07 серпня 2010 року по 25 серпня 2010 року готівка в сумі 136 322,42 гри. вважається не оприбуткованою (згідно з фіскальними звітними чеками). Також порушено п.п. 1.2 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (у редакції, чинній на час виникнення правовідносин. далі - Закон № 265/95-ВР): у фіскальних звітних чеках при розрахунках картками на загальну суму 91 466,37 гри. (безготівка) друкується "кредит".
Не погоджуючись із висновками акта перевірки позивачем було подано заперечення; рішенням ДПІ у м. Житомирі від 29 грудня 2010 року № 76768/7/23-03 (а.с. 13) висновки акта перевірки залишено без змін.
На підставі акта перевірки Луцькою ОДПІ були прийняті рішення від 11 січня 2011 року № 0000192303 (а.с. 11), яким до позивача згідно з розрахунком (а.с. 117) застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 681 612, 10 грн. відповідно до ст. 1 Указу Президента України від 12 червня 1995 року N 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" (далі - Указ № 436/95) за порушення п.п. 2.2., 2.6 Положення № 637 (136 322. 42 грн. х 5) та № 0000182303 (а.с. 1 2) у сумі 457 33 1, 85 грн. відповідно до п. 1 ст. 17 Закону № 265/95-ВР за порушення п.п. 1.2 ст. 3 цього Закону (91 466, 37 грн. х 5).
Товариство оскаржило вказані рішення до ДПА у Волинській області (а.с. 14-18). Рішенням ДПА у Волинській області від 15 березня 2011 року № 1 195/10/25-006 (а.с. 19-21) первинну скаргу залишено без розгляду.
Порядок оприбуткування готівкових коштів у касі визначено Положенням № 637. Так зокрема, відповідно до п.2.6 цього Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі па підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Згідно з п.1.2 Положення № 637 книгами обліку є касова книга, книга обліку доходів і витрат, книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій; КОРО - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Порядок ведення КОРО визначений наказом Державної податкової адміністрації України від 01 грудня 2000 року N 614 "Про порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок" (зареєстрований у Міністерстві юстиції 05 лютого 2001 року за №106/5298, далі - Порядок № 614). згідно з п.7.5 якого використання КОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність КОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках КОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
В судовому засіданні встановлено, що у магазині, де податковим органом проводилася перевірка, розрахункові операції здійснюються з використанням РРО модифікації DАТЕСS FР 3530Т, фіскальний № 0318009316. У період з 07 серпня 2010 року велася КОРО № 0318009316-р/2 (каса № 4), яка була зареєстрована в Луцькій ОДПІ 26 серпня 2010 року (а.с. 23-31). В зазначеній КОРО в розділі 1 вклеєні Z-звіти за період з 07 по 25 серпня 2010 року (а.с. 24-30), а у розділі 2 з 07 по 25 серпня 2010 року в хронологічній послідовності вчинено записи про рух готівки та суми розрахунків на підставі даних фіскальних звітних чеків № 00845-00865 на загальну суму 136 322. 42 грн. (а.с. 31). Тобто, у період з 07 по 25 серпня 2010 року облік готівки здійснювався в незареєстрованій КОРО.
Облік готівкових коштів у незареєстрованій КОРО не є беззаперечним доказом неоприбуткування готівки, а вказує лише на порушення позивачем порядку ведення КОРО, визначеного Порядком № 614. Сума отриманої готівки за розрахунковими операціями зафіксована в фіскальній пам'яті РРО.
Крім того, у магазині для обліку готівки ведеться касова книга (а.с. 32- 50, 126), у яку на підставі прибуткових касових ордерів вносяться записи про щоденне надходження готівкових коштів з усіх кас магазину, в тому числі і з каси № 4 у сумі 136 322, 42 грн., де використовується РРО модифікації DАТЕСS FР 3530Т, фіскальний № 0318009316 (а.с. 71-92). Дані прибуткових касових ордерів за 07-25 серпня 2010 року щодо сум готівкових коштів, які вносяться до каси магазину, відповідають даним фіскальних звітних чеків за цей період розділу 1 та записам у розділі 2 КОРО № 0318009316-р/2 про суми розрахунків. На підставі видаткових касових ордерів та копій супровідних відомостей до суми з готівковою виручкою за 07 - 25 серпня 2010 року (а.с. 51-70) готівку (з усіх кас магазину, в тому числі і з каси № 4) у день її надходження здано у банк для зарахування на рахунок підприємства.
Наведене свідчить про повне і своєчасне (у день одержання готівкових коштів) оприбуткування готівки у касі шляхом внесення даних як у касову книгу, так і у КОРО.
Абзацом 3 ст. 1 Указу №436/95 передбачено, що за неоприбуткування (неповне та або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
З аналізу даної норми вбачається, що фінансові санкції, передбачені нею, можуть застосовуватися лише у разі неоприбуткування (неповного та/або несвоєчасного) оприбуткування готівки у касах підприємств, чого в даному випадку судом не встановлено, а тому - застосування відповідачем до підприємства штрафних (фінансових) санкцій згідно з абз. 3 ст. 1 Указу № 436/95 є помилковим.
Крім того, суд не погоджується з позицією податкового органу про те, що товариством проведено розрахункові операції без роздрукування відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій та видачею особі, яка отримує товар, розрахункового документа невстановленої форми.
Відповідно до п.п. 1, 2 ст. 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції па повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок: видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Статтею 2 Закону № 265/95-ВР визначено, що розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку РРО або заповнений вручну.
Положенням про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом ДПА України від 01 грудня 2000 року №614 (далі - Положення № 614) визначено форми і зміст розрахункових документів, які повинні видаватися при здійсненні розрахунків суб'єктами підприємницької діяльності для підтвердження факту продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Так зокрема, згідно з п.3.1 Положення № 614 фіскальний касовий чек на товари (послуги)- це розрахунковий документ, надрукований РРО при проведенні розрахунків за продані - товари (надані послуги). Пунктом 3.2 Положення № 614 визначено обов'язкові реквізити касового чека, серед яких з-поміж іншого - позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою оплати.
Відповідно до п.2.1. Положення № 614 установлені вимоги до змісту розрахункових документів визначають обов'язкові реквізити розрахункових документів. У разі відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.
Пунктом 1 ст. 17 Закону № 265/95-ВР передбачена фінансова санкція у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів, на які виявлено невідповідність, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Як вбачається з акта від 22 грудня 2010 року (п.2.2.14), при перевірці досліджувалися не фіскальні касові чеки, а фіскальні звітні чеки. Фіскальний звітний чек не є розрахунковим документом. Відповідно до ст. 2 Закону № 265/95-ВР фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований РРО, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.
У судовому засіданні з пояснень представників сторін встановлено, що в магазині, де проходила перевірка, при проведенні розрахункових операцій через РРО видавалися фіскальні (касові) чеки, що слугує підтвердженням факту продажу товару, при цьому реквізит про позначення форми оплати та суму коштів за даною формою оплати друкувався. Видані фіскальні касові чеки містять усі обов'язкові реквізити, вказані у п.3.2 Положення № 614 (а.с. 24-30). Крім того, на думку колегії суддів, при формальній невідповідності форми оплати (''кредит" замість '"карткою") такий документ не можна вважати не розрахунковим.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій згідно з п.1 ст. 17 Закону № 265/95-ВР.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними і необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
Керуючись ч. 3.ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
ухвалила:
Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18.04.2011 року у справі № 2а-757/11 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий: І.В. Глушко
Судді: О.М. Довгополов
Н.М. Судова-Хомюк