Постанова від 22.04.2011 по справі 2а-2568/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

22 квітня 2011 року 11:16 № 2а-2568/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шарпакової В.В. при секретарі судового засідання Рубенян Г.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Подільському районі міста Києва

до Закладу Федарації професійних профспілок України «Учбово-спортивна база «Спартак»

про стягнення заборгованості у розмірі 193 496, 96 грн.

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 22 квітня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна податкова інспекція у Подільському районі міста Києва (далі по тексту - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Закладу Федерації професійних профспілок України «Учбово-спортивна база «Спартак» (далі по тексту - відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 193 496, 96 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 лютого 2011 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-2568/11/2670, закінчено підготовче провадження та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 18 березня 2011 року, яке відкладалось на 18 квітня 2011 року, у зв'язку з неявкою відповідача.

Судове засідання 18 березня 2011 року відклалось на 22 квітня 2011 року, у зв'язку з необхідністю отримання додаткових доказів по справі.

У судовому засіданні 22 квітня 2011 року представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача у судові засіданні 18 березня 2011 року, 18 квітня 2011 року та 22 квітня 2011 року не з'явився, заперечень проти позовної заяви не надав, хоча про дату, час та місце судових засідань був повідомлений належним чином, у відповідності до статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позовні вимоги мотивовані тим, що заборгованість виникла у зв'язку із самостійним узгодженням Закладу Федерації професійних профспілок України «Учбово-спортивна база «Спартак»суми податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з липня по грудень 2010 року, зазначеної у податковій декларації, поданій до Державної податкової інспекції у Подільському районі міста Києва. В результаті не повного погашення відповідачем суми вищевказаного зобов'язання у строк, передбачений підпунктом 5.3.1. пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181- III (далі по тексту -Закон № 2181-III) Державною податковою інспекцією у Подільському районі міста Києва направлені перша та друга податкові вимоги на адресу відповідача, яка вказана у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Сума, що зазначена відповідачем у податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності набула статусу податкового боргу.

Державна податкова інспекція у Подільському районі міста Києва стверджує, що ним було вжито всіх передбачених Законом № 2181-ІІІ заходів з погашення податкового боргу відповідача, які, в свою чергу, не дали позитивного результату, тому позивач, посилаючись на підпункт 3.1.1 пункт 3.1 статті 3 вказаного Закону, просить стягнути з відповідача податковий борг.

Розглянувши адміністративний позов та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

У зв'язку з тим, що спірні правовідносини виникли до набрання чинності Податковим кодексом України (до 01 січня 2011 року), розгляд та вирішення адміністративної справи здійснюється з урахуванням норм податкового законодавства, яке діяло до 31 грудня 2010 року.

Заклад Федерації професійних профспілок України «Учбово-спортивна база «Спартак»зареєстрований Подільською районною у місті Києві державною адміністрацією 10 березня 1994 року т № 1 071 105 0001 001216 та взято на податковий облік в Державній податковій інспекції у Подільському районі міста Києва 17 липня 1996 року за № 86 (ідентифікаційний код 02583615).

Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 24 лютого 2011 року, доданого до матеріалів справи, відповідач знаходиться за адресою: 04080, місто Київ, вул. Фрунзе, будинок 105.

Статтею 2 Закону України «Про плату за землю» від 03 липня 1992 року № 2535-XII (далі по тексту -Закон № 2535-XII), встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Відповідно до статті 14 Закону № 2535-XII платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

20 січня 2010 року (відповідно до відмітки, яка міститься на податковій декларації) відповідачем подано податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік, зазначивши суму орендної плати у розмірі 63 990, 03 грн. за кожний календарний місяць 2010 року.

Таким чином, відповідач самостійно визначив та узгодив суму податкового зобов'язання з плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Однак, у встановлені Законом № 2181 строки, вказана в податковій декларації сума податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, не була сплачена в повному обсязі.

Позивачами зазначено, що відповідач сплатив частину податкового зобов'язання, але відповідно до копії облікової картки Закладу Федерації професійних профспілок України «Учбово-спортивна база «Спартак» станом на 13 січня 2011 року заборгованість складає 193 496, 96 грн.

Статтею 17 зазначеного закону, встановлено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1. статті 4 Закону № 2181-ІІІ, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Підпунктом 5.3.1. пункту 5.3 статті 5 вказаного Закону, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону № 2181-ІІІ податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

У відповідності до підпункту 5.4.1. пункту 5.4. статті 5 Закону № 2181, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Пунктом 1.3 статті 1 Закону № 2181-ІІІ передбачено, що податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Отже, у зв'язку з не сплатою відповідачем суми податкового зобов'язання, вказаного у податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, така сума, в силу приписів Закону № 2181-ІІІ, набула статусу податкового боргу.

Станом на день розгляду справи, сума заборгованості відповідача складає 366 487, 61 грн., заявлено позивачем до стягнення 193 496, 96 грн. (відповідно до копії облікової картки відповідача станом на 22 квітня 2011 року).

Пунктом 1.2. статті 1 Закону № 2181- III визначено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до абзацу «а» підпункту 6.2.3. пункту 6.2. статті 6 Закону № 2181-ІІІ перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

Відповідно до абзацу «б» підпункту 6.2.3. пункту 6.2. статті Закону № 2181-ІІІ друга податкова вимога надсилається не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

В матеріалах справи містяться копія корінця першої податкової вимоги № 1/1575 від 02 серпня 2010 року на суму 63 951, 82 грн. та копія корінця другої податкової вимоги № 2/1990 від 10 вересня 2010 року на суму 98 210, 12 грн., з відповідними відмітками про отримання вказаних вимог уповноваженою особою відповідача.

Так, згідно з вимогами статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Статтею 5 Закону № 2535-XII встановлено, що суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Відповідно до статті 15 цього ж Закону платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Статтею 17 Закону № 2535-XII встановлено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з статтею 25 Закону № 2535-XII за прострочення встановлених строків сплати податку (стаття 17 цього Закону) справляється пеня у розмірах, визначених законом.

Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби (стаття 27 Закону № 2535-XII).

В матеріалах справи міститься копія відомостей із договору оренди землі, що підтверджує фактичне користування земельної ділянки відповідачем.

Преамбулою Закону № 2181 встановлено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідач самостійно подав до Державної податкової інспекції у Подільському районі міста Києва податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік, в якій самостійно визначив суму податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону № 2181-ІІІ визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.

З урахуванням того, що узгоджена сума податкового зобов'язання в розмірі 193 496, 96 грн. станом на дату розгляду справи набула статусу податкового боргу відповідача, беручи до уваги те, що позивачем було вжито всіх передбачених Законом № 2181 заходів з погашення податкового боргу відповідача, які, в свою чергу, не дали позитивного результату, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості в сумі 193 496, 96 грн.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов Державної податкової інспекції у Подільському районі міста Києва задовольнити.

2.Стягнути з Закладу Федерації професійних профспілок України «Учбово-спортивна база «Спартак»(04080, місто Київ, вул. Фрунзе, будинок 105, ідентифікаційний код 02583615) до державного бюджету (р/р 34129999700008, одержувач: УДК у Подільському районі міста Києва, банк одержувач: ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 2607793) податковий борг у розмірі 193 496, 96 грн. (сто дев'яносто три тисячі чотириста дев'яносто шість гривень дев'яносто шість копійок).

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Шарпакова В.В.