33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
"30" серпня 2011 р. Справа № 5019/1820/11
Господарський суд Рівненської області у складі судді Войтюка В.Р. розглянувши справу
за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області
до відповідача Острожецької сільської ради Млинівського району Рівненської області
про стягнення 850 грн. 00 коп. штрафу
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1. дов.01-07/1470 від 16.06.2010 р.;
від відповідача: в.о. сільського голови Палишенко Н.Єє
Статті 20, 22 ГПК України роз'яснені.
Позивач - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області, звернувся в господарський суд з позовною заявою, в якій на підставі постанови № 729-ю від 21 липня 2011 року, просить стягнути з відповідача - Острожецької сільської ради Млинівського району Рівненської області штраф за правопорушення у сфері містобудування в розмірі 850 грн. 00 коп. до державного бюджету України .
У судовому засіданні 30 серпня 2011 року представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач письмового відзиву не надав, у судовому засіданні 30 серпня 2011 року представник відповідача повідомив, що припис № 262 від 11.03.2011 року не виконано, постанова № 729-ю від 21.07.2011 року не оскаржувалась.
Заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд встановив наступне.
Відповідно до пункту 1 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 02.06.2011 р. № 22 (далі по тексту -Положення) є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції.
Згідно з пунктом 3 Положення, одним з основних завдань інспекції державного-архітектурно будівельного контролю у Рівненській області є здійснення державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
Пунктом 4 Положення встановлено, що інспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірки відповідності підготовчих та будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються при будівництві об'єктів, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним вимогам (рішенням): своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у виконавця будівельних робіт у передбачених законодавством та будівельними нормами випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації, здійснення контролю за виконанням приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
На виконання покладених повноважень, працівниками інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області проведено перевірку виконання припису від 11 березня 2011 року № 262 Острожецькою сільською радою Млинівського району Рівненської області, врученого під час виконання реконструкції спорткомплексу "Горизонт" с.Острожець Млинівського району Рівненської області.
За результатами перевірки 20 липня 2011 року встановлено, що припис відповідачем не виконаний, про що складений акт (а.с. 7), який одержаний представником відповідача.
Протоколом про правопорушення у сфері містобудування від 20 липня 2011 року (а.с. 8) зафіксовано факт правопорушення невиконання припису інспекції ДАБК у Рівненській області № 262 від 11 березня 2011 р. Представник відповідача ознайомлений з протоколом, про що свідчить підпис в.о. сільського голови на протоколі.
Згідно із ч. 1 статті 3 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.
Згідно із частинами 3, 4 статті 3 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" у п'ятнадцятиденний термін з дня одержання протоколу про правопорушення питання про накладення штрафу розглядається посадовою особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю. Рішення посадової особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування відповідно до цього Закону.
На підставі зазначених документів 21 липня 2011 року заступником начальника інспекції ДАБК у Рівненській області винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування № 729-ю, якою, згідно із абзацом 8 частини 1 статті 1 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" та Положенням про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування накладено на Острожецьку сільську раду Млинівського району Рівненської області штраф у сумі 850 грн. 00 коп.
У постанові зазначено, що штраф підлягає сплаті до 04 серпня 2011 року.
Відповідно до п. 10 Положення "Про порядок накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995р. №244, штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства, незалежно від наслідків фінансово-господарської діяльності. Копія документа про сплату штрафу надсилається інспекції, яка його наклала. Пунктом 11 Положення "Про порядок накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування" передбачено, що у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується інспекцією за рішенням суду (господарського суду).
Доказів сплати штрафу відповідач суду не подав.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи, що доказів сплати 850 грн. 00 коп. штрафу відповідач суду не надав, позовні вимоги про їх примусове стягнення обґрунтовані, законні, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, і підлягають до задоволення.
Судові витрати, передбачені ст.44 ГПК України, на підставі ч.3 ст.49 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 49, 82-85 , ГПК України, суд -
1. Позов задоволити. Стягнути з Острожецької сільської ради Млинівського району Рівненської області ( 35113, Рівненська область, Млинівський район, с. Острожець, вул. Незалежності, 12) в доход державного бюджету України 850 грн. 00 коп. штрафу.
2.Стягнути з Острожецької сільської ради Млинівського району Рівненської області ( 35113, Рівненська область, Млинівський район, с. Острожець, вул. Незалежності, 12) в доход Державного бюджету України державне мито у сумі 102 грн. 00 коп.
3.Стягнути з Острожецької сільської ради Млинівського району Рівненської області (35113, Рівненська область, Млинівський район, с.Острожець, вул.Незалежності, 12) в доход Державного бюджету України витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.Р.Войтюк
Повний текст рішення оформлено та підписано 30 серпня 2011р.