"25" серпня 2011 р. Справа № 5019/1575/11
За позовом Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області
до відповідача Приватне підприємство "Вестінвестбуд"
про стягнення 7 821 грн. 96 коп.
Суддя Крейбух О. Г.
Представники:
Представники:
від позивача - представник ОСОБА_1 довіреність № 01-07/89 від 02.08.2011р.);
від відповідача - представник не з'явився
Позивач -Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області звернувся до суду з позовною заявою до відповідача - приватного підприємства "Вестінвестбуд" про стягнення 7821 грн. 96 коп. штрафу за правопорушення у сфері містобудування.
Представник позивача в судовому засіданні 25.08.2011р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач відзиву на позов до суду не подав, участі уповноваженого представника в судовому засіданні 25.08.2011р. не забезпечив, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, що підтверджується поштовим повідомленням /а.с.29/.
Поскільки ухвалою від 02.08.2011р. участь уповноважених представників сторін в судовому засіданні 25.08.2011р. не визнавалася, то суд здійснює розгляд справи № 5019/1575/11 за наявними в ній матеріалами на підставі ст.75 ГПК України.
Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.
Протокол судового засідання складено відповідно до статті 811 ГПК України.
Заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні в матеріалах справи і досліджені в судовому засіданні докази, суд
Відповідно до пункту 1 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції від 24.02.2009р. № 28 (далі - Положення), інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй. Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області відповідно до пункту 1 Положення є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції, утворена відповідно до наказу Держархбудінспекції від 26.10.2007 р. № 65.
Згідно з пунктом 3 Положення, одним з основних завдань інспекції державного-архітектурно будівельного контролю у Рівненській області є здійснення нагляду і контролю у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Пунктом 5 Положення встановлено, що інспекція має право в установлених законодавством випадках проводити перевірки об'єктів будівництва і підприємств, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, незалежно від форми власності щодо додержання вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції; одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань; давати у межах своїх повноважень замовникам, проектним і будівельним організаціям, підприємствам, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, обов'язкові для виконання приписи щодо усунення фактів порушень вимог законодавства, державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов, затверджених проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів.
На виконання покладених повноважень, працівниками інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області було проведено перевірку виконання вимог, встановлених законодавством, стандартами, нормами, правилами, проектними рішеннями, затвердженою містобудівною документацією правилами будівництва під час капітального ремонту будівлі банно-прального вузла Вербської школи-інтернат I-III ступенів Рівненської обласної ради в с.Верба Дубенського району Рівненської області.
За результатами перевірки складено акт перевірки від 09-25.03.2011р. та протокол про правопорушення у сфері містобудування від 30.03.2011р., згідно з яким виконані будівельні роботи не відповідають державним стандартам, нормам і правилам, а саме: будівельні роботи виконані без розроблення проектної документації, що є порушенням ст.9 Закону України "Про архітектурну діяльність /а.с.16, 17-19/.
Згідно із частиною 1 статті 3 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.
Згідно із частинами 3, 4 статті 3 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" у п'ятнадцятиденний термін з дня одержання протоколу про правопорушення питання про накладення штрафу розглядається посадовою особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю. Рішення посадової особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування відповідно до цього Закону.
На підставі зазначених документів 01 квітня 2011 року начальником інспекції ДАБК у Рівненській області було винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування № 415-ю, якою згідно із абзацом 5 част.1 ст.1 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" та Положенням про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995р. № 244, накладено на ПП "Вестінвестбуд" штраф у сумі 7821 грн. 96 коп. Штраф підлягає сплаті до 16.04.2011 року /а.с.15/.
Рішенням господарського суду Рівненської області від 05.07.2011р. у справі № 5019/1167/11 ПП "Вестінвестбуд" відмовлено в позові до інспекції ДАБК у Рівненській області про скасування постанови № 415-ю від 01.04.2011р. /а.с.20-21/.
Відповідачем штраф не сплачено.
Відповідно до п.11 Положення про порядок накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується інспекцією за рішенням суду (господарського суду).
Відтак, вимога позивача про стягнення 7821,96 грн. штрафу є такою, що підтверджується матеріалами справи і підлягає до задоволення.
На підставі ст.49 ГПК України на відповідача покладаються судові витрати, а саме державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст.46-49, 75, 82-84, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задоволити.
Стягнути з приватного підприємства "Вестінвестбуд" (вул.Кн.Володимира, буд.112М, м.Рівне, 33000, іден.код 36771058) в доход державного бюджету України 7821 грн. 96 коп. штрафу за правопорушення у сфері містобудування.
Стягнути з приватного підприємства "Вестінвестбуд" (вул.Кн.Володимира, буд.112М, м.Рівне, 33000, іден.код 36771058) в доход Державного бюджету України державне мито у сумі 102 грн. 00 коп.
Стягнути з приватного підприємства "Вестінвестбуд" (вул.Кн.Володимира, буд.112М, м.Рівне, 33000, іден.код 36771058) в доход Державного бюджету України витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Крейбух О. Г.
повне рішення складено "25" серпня 2011 року
Помічник судді
Бедратий Ю.В.