73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
16.08.2011 Справа № 5024/1218/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Степановій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом прокурора Бериславського району Херсонської області в інтересах держави в особі Бериславської міської ради, м.Берислав
до Відкритого акціонерного товариства "Бериславський завод залізобетоних виробів", м.Берислав
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
за участю: прокурор - Слідзюк В.В., посв. №48 від 22.03.2011р.
представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, нач. юр. відділу, дов. №02-28/175/11 від 21.06.2011р., ОСОБА_2, нач. відділу, дов. №02-28/557/11 від 20.07.2011р., у судове засідання, призначене на 16.08.2011р., не прибули
від відповідача - ОСОБА_3, представник, дов. від 14.07.2011р., Літвінов П.В., голова правління
Сутність справи: Прокурор Бериславського району звернувся з позовом в інтересах Бериславської міської ради (позивач), в якому просить господарський суд внести зміни до укладеного між міською радою і ВАТ "Бериславський завод залізобетонних виробів" (відповідач) договору оренди земельної ділянки від 29.03.2002р., виклавши його окремі пункти в наступній редакції:
"1. Абзац четвертий розділу 1 "Предмет договору :" Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 815 325грн. 40коп.";
2. Абзац перший та другий підпункту 2.3 " Орендна плата" розділу 2 "Умови договору": " Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Бериславської міської ради №33211812700040 в УДК у Херсонській області, код 24103704, код платежу 13050200, МФО 852010, в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі на рік, що на момент укладення цього договору становить 54459грн. 76коп. на рік.
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії".
"Періодичність внесення орендної плати - податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частинами власниками та землекористувачами земельних ділянок за поточний період, яка дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30-ти календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.
Обгрунтовуючи позов, прокурор посилається на те, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008р. №309-VI (309-17) внесено зміни до частин 4 та 5 ст.21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
З врахуванням приписів ст.15, ч.2 ст.18, ч.2 ст.20 Закону України "Про оцінку землі" від 11.12.2003р. №1378- ІV, зі змінами і доповненнями, Бериславською міською радою прийнято рішення від 23.10.2008р. №363 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Берислав", згідно з яким затверджено нормативну грошову оцінку земель м.Берислава та зобов'язано орган податкової служби внести відповідні зміни в систему оподаткування земельних ділянок.
Рішенням міської ради від 26.12.2008р. №393 для земель промисловості (до яких відносяться орендовані земельні ділянки) встановлено розмір орендної плати, що становить 3% від нормативної грошової оцінки землі, а рішенням від 27.03.2009р. №427 внесено зміни та доповнення до раніше прийнятого рішення №363 від 23.10.2008р., згідно з якими зобов'язано внести зміни до існуючих договорів оренди земельних ділянок в частині орендної плати та приведення їх у відповідність до прийнятих рішень; орендарів земельних ділянок зобов'язано отримати у відділі Держкомзему витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку відповідної орендованої земельної ділянки з подальшим укладенням з врахуванням цих змін додаткових угод.
Зазначені рішення у встановленому порядку не визнані недійсними та не скасовані, отже є обов'язковими до виконання.
З врахуванням проведеної грошової оцінки земель, що знаходяться в користуванні відповідача, з дотриманням приписів ст.188 ГК України орендарю ( відповідач) були направлені листи від 12.07.2010р. за №02-21/542/10 та від 12.04.2011р. за №02-21/282/11 з пропозицією внесення змін до існуючого договору.
Відповідач відмовився добровільно за домовленістю з орендодавцем внести зміни до існуючого договору, що було підставою для передачі спору на вирішення суду.
У судовому засіданні прокурор та позивач підтримали позовні вимоги.
Відповідач позов не визнає з врахуванням підстав, викладених у наданому суду письмовому відзиві.
Вважає позовні вимоги необгрунтованими, оскільки п.4 договору передбачає можливість внесення змін до договору за взаємною згодою сторін, що кореспондується з нормою ч.1 ст.30 Закону України "Про оренду землі". Відповідно до ст.21 цього Закону розмір, форма і строки внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності встановлені положеннями Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором.
Відповідно до ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладенні цивільно-правових угод, отже, вона передує укладенню цивільно-правових угод, в тому числі договорів оренди землі, тому встановлення нової грошової оцінки земель породжує правові наслідки стосовно договорів оренди землі, укладених після її встановлення, та не може бути обов'язковою підставою для внесення змін до укладеного договору в частині розміру орендної плати.
Позивач у передбачений законом спосіб повідомлений про дату і місце розгляду справи, явку представника не забезпечив, причини неявки не повідомив, з заявою про відкладення розгляду справи не звернувся.
Прокурор та представники відповідача звернулися з усним клопотанням, в якому просять суд розглянути справу без участі представника позивача, належним чином повідомленого про дату розгляду справи, зважаючи на те, що встановлені законом строки для її розгляду закінчуються 23.08.2011р. З огляду на присутність у судовому засіданні прокурора, яким був заявлений позов, та відповідача. заявлене клопотання судом задоволено.
Заслухавши пояснення прокурора, відповідача. суд
З наданих в матеріали справи доказів вбачається, що 9 березня 2002р. між Бериславською міською радою та ВАТ "Бериславський завод залізобетонних виробів" укладений договір оренди земельної ділянки площею 3,1356га на забудованих землях строком на 49 років до 01.01.2051р. (п.2.2 договору, а.с.11-15)
Згідно розд.І "Предмет договору" грошова оцінка земельної ділянки становила 437698грн. 40коп.
У пункті 2.3, абз.1 ч.1 розділу 4 укладеного договору сторони передбачили, що розмір орендної плати може бути переглянуто у випадках підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів..., збільшення розмірів ставки земельного податку, у інших випадках, передбачених законодавчими актами України; зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008р. №309-VI, внесено зміни до частин 4 та 5 ст.21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
З врахуванням наведеної правової норми, керуючись приписами ст.15, ч.2 ст.18, ч.2 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003р. №1378 (зі змінами і доповненнями ) Бериславською міською радою прийнято рішення від 23.10.2008р. №363, яким затверджено нормативну грошову оцінку земель м.Берислава, а на підставі рішення від 26.12.2008р. №393 "Про встановлення орендних ставок за оренду земельних ділянок комунальної власності" встановлено розмір орендної плати для земельних ділянок промисловості, який становить 3% від нормативної грошової оцінки землі.
27 березня 2009р. Бериславською міською радою було прийнято рішення №427, яким рішення №363 було доповнено пунктами 3 та 4, відповідно до яких передбачено внесення змін до існуючих договорів оренди земельних ділянок в частині орендної плати та приведення їх у відповідність до рішення №393, а також зобов'язано орендарів отримати у відділі Держкомзему витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та внесення відповідних змін до існуючих договорів.
12 квітня 2011р. за №02-21/282/11 позивач направив відповідачу пропозицію про внесення змін до абз.4 розд.І "Предмет договору" укладеного договору оренди в частині визначення експертної оцінки вартості об'єкта оренди; до абз.І та ІІ п.п.2.3 "Орендна плата" розділу 2 "Умови договору" про встановлення вартості оренди у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а також щодо обчислення розміру орендної плати з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, та щодо порядку та строків внесення орендної плати.
Факт направлення пропозиції (з проектом договору) про внесення змін до договору оренди від 29.03.2002р. підтверджений наданими у справу належними доказами - описом вкладення до цінного листа ф.107, виданим обслуговуючим відділенням зв'язку; факт одержання пропозиції про внесення змін до договору - повідомленням відділення зв'язку про вручення 16.04.2011р. цінного листа, факт одержання якого орендар (ВАТ "Бериславський елеватор") не заперечує.
Оскільки між сторонами не було досягнуто згоди щодо внесення змін, спір переданий на вирішення господарського суду.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження та надавши їм правову оцінку, суд визнав позов обгрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню з врахуванням наступного.
Умовами договору (п.2.3) передбачено, що розмір орендної плати може бути переглянуто, у тому числі у випадках зміни ставки земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі й внаслідок інфляції, у інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 та 2 ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Договір також може бути змінено або розірвано у разі істотної зміни обставин, якими керувалися сторони при укладенні договору ( ч.1 ст.652 ЦК України).
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008р. №309-VI внесено зміни до частин 4 та 5 ст.21 закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Приписами ст.632 ЦК України встановлено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішенням Бериславської міської ради від 23.10.2008р. №363 затверджено нормативну грошову оцінку земель м.Берислава, а рішенням від 26.12.2008р. №393 "Про встановлення орендних ставок за оренду земельних ділянок комунальної власності" встановлено розмір орендної плати для земельних ділянок промисловості у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі.
Рішенням міської ради від 27.03.2009р. №427 до вищеперелічених рішень внесено зміни та доповнення, згідно з якими вирішено внести зміни до укладених договорів оренди в частині розміру орендної плати та приведення цих договорів у відповідність до вимог чинного законодавства; орендарів зобов'язано отримати у відділі Держкомзему у Бериславському районі витяги з техдокументації про нормативну грошову оцінку орендованих земельних ділянок.
Жодне з прийнятих рішень в установленому порядку не визнано недійсним та не скасовано.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку (п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").
Відтак, позовна вимога про внесення змін до абзацу першого та другого підпункта 2.3 "Орендна плата" розділу 2 "Умови договору" в частині внесення змін щодо встановлення орендної плати в розмірі трьох відсотків від нормативної грошової оцінки землі на рік є обгрунтованою і підлягає задоволенню.
Обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню є вимога про внесення змін до зазначеного підпункту щодо того, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії, оскільки ст.21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції з 01.01.2011р.) передбачає обчислення орендної плати за землю з врахуванням індексів інфляції.
Приймаючи рішення по даному спору, суд враховує й те, що з 01.01.2011р. набув чинності Податковий кодекс України, розд. 13 якого регулює питання сплати податку на землю та орендну плату за користування земельною ділянкою. У зв'язку з набранням чинності зазначеним Кодексом втратив чинність Закон України "Про плату за землю".
З огляду на те, що справа розглядається після набрання чинності Податковим кодексом України, суд при розгляді справи враховує зміни, що відбулись в законодавстві та враховує його положення.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст.21 Закону України "Про оренду землі" ( в редакції з 01.01.2011р.) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди ( крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються правовими нормами Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до ст.288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим Кодексом, а також не може перевищувати 12% їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст.274 Податкового кодексу України ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких проведено, встановлюється в розмірі одного відсотку грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у ст.ст.272, 273, 276, 278 цього Кодексу.
Безпідставною є вимога про внесення змін до абз.4 розд.1 "Предмет договору" в частині застосування грошової оцінки земельної ділянки, що становить 1 815 325грн. 40коп., та абз. першого підпункту 2.3 "Орендна плата" в частині встановлення орендної плати у сумі 54459грн. 76коп. на рік ( з врахуванням нової грошової оцінки), з врахуванням наступного.
У пункті 4 договору оренди сторони встановили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, що кореспондується з нормою ч.1 ст.30 Закону України "Про оренду землі", відтак, виключає можливість орендодавця змінювати умови договору своїм рішенням.
З розд. 1 договору оренди вбачається, що грошова оцінка земельної ділянки становить 437 698грн. 40коп.
Обгрунтовуючи позов, прокурор зазначив, що у відповідності до ст.18 Закону України "Про оцінку землі" у 2008р. була розроблена нова нормативна грошова оцінка земель м.Берислава. Відповідно до вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок є підставою для визначення розміру земельного податку та визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Суд звертає увагу, що з 01.01.11 набув чинності Податковий кодекс України, розділ 13 якого регулює питання сплати податку на землю та орендну плату за користування земельною ділянкою. У зв'язку з набранням чинності зазначеного кодексу втратив чинність ЗУ "Про плату за землю". Оскільки справа розглядається після набрання чинності Податковим кодексом України, то при розгляді справи суд враховує вищенаведені зміни.
Відповідно до ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. За ст.289.3 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, Рада міністрів Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу державної податкової служби та власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію грошової оцінки земель.
Зазначена умова гарантує отримання орендодавцем орендної плати з урахуванням економічного становища, яке існує в країні на день нарахування орендної плати, що запобігає утворенню збитків за рахунок інфляційних процесів, які склалися за період від укладення договору на день чергового нарахування орендної плати.
Грошова оцінка земельних ділянок застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладенні цивільно-правових угод. Відповідно до ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Отже, грошова оцінка землі передує укладенню цивільно-правових угод, в тому числі договорів оренди землі, а тому встановлення нової грошової оцінки земель породжує правові наслідки стосовно договорів оренди землі, укладених після її встановлення, та не є обов'язковою підставою для внесення до договору оренди земельної ділянки змін в частині розміру орендної плати.
Відповідно до п.3.4.7 Рекомендацій президії Вищого господарського суду України від 02.02.2010р. №04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства" внесення змін до договору, зокрема, до орендної плати передбачено тільки у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади у встановленому законом порядку.
Таким чином, згідно роз'яснення не передбачено внесення змін до розміру орендної плати у випадку зміни грошової оцінки земельної ділянки.
Окрім того, посилання прокурора на положення Закону України "Про оцінку землі" є безпідставними, оскільки цей Закону втратив чинність з 01.01.2011р.
Така ж правова позиція щодо безпідставності застосування нової грошової оцінки для визначення розміру орендної плати викладена Вищим господарським судом України у постанові від 09.06.2011р. у справі №16/182-ПД-10.
Судові витрати по справі відносяться на відповідача, з вини якого спір доведений до розгляду в господарському суді.
Керуючись ст.ст.ст.ст.44, 49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити частково.
Внести зміни до укладеного між Бериславською міською радою та ВАТ "Бериславський завод залізобетонних виробів" договору оренди земельної ділянки від 29.03.2002р., викласти абзац перший підпункту 2.3 "Орендна плата" розд.2 в наступній редакції: "Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Бериславської міської ради № 33211812700040 в УДК у Херсонській області, код 24103704, код платежу 13050200, МФО 852010 в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі на рік.
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії."
2. У задоволенні решти позову відмовити.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Бериславський завод залізобетонних виробів", м.Берислав, вул.Губайдуліна, 11, код ЄДРПОУ 01349816, р.рахунки не відомі:
- в доход державного бюджету 85грн. держмита, отримувач УДК у м.Херсоні, код ЄДРПОУ 24104230, р/р 31119095700002, Банк ГУДКУ по Херсонській області, МФО 852010, КБК 22090200, символ звітності банку 095; стягувач ДПІ у Бериславському районі;
- 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, отримувач платежу УДК м. Херсона, р/р 31218264700002, Банк ГУДКУ в Херсонській області, МФО 852010, ЄДРПОУ 24104230, призначення платежу: ККД 22050003, символ звітності банку 264; стягувач ДПІ у Бериславському районі.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Н.О. Задорожна
Дата підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України