а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: vin.adminsud@meta.ua
23 квітня 2008 р. Справа № 2-а-4192/08
м. Вінниця
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Мельник-Томенко Жанна Миколаївна,
При секретарі судового засідання: Пивовар Інні Михайлівні
За участю представників сторін:
позивача : Величко В.Д., представник за довіреністю
відповідача : Гора О.М., Коваль С.О., представники за довіреностями
розглянувши матеріали справи
за позовом: сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Сільгосптехніка"
до: Управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі
про: визнання протиправним та скасування рішення
Подано позов про визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі № 377 від 28.12.2007 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені.
Позов мотивовано наступним.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі № 377 від 28.12.2007 року до позивача застосовано фінансові санкції, а саме штраф в розмірі 5013,13 грн. та нараховано пеню -4598,17 грн. Дане рішення було оскаржено позивачем до Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яке рішенням про результати розгляду скарги № 411/06-36/09 від 19.02.2008 року залишило без задоволення скаргу позивача, а рішення Управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі без змін. Позивач вважає, що рішення № 377 від 28.12.2007 року є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки воно не містить жодних розрахунків за який період і на якій підставі застосовуються фінансові санкції та нараховується пеня.
За таких підстав, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі № 377 від 28.12.2007 року.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просив суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засіданні заперечили проти задоволення позову, виходячи з наступного. За період з 20.09.2005 року по 20.03.2007 року платник СТОВ “Сільгосптехніка”систематично порушував терміни сплати страхових внесків до Пенсійного фонду, що підтверджується карткою особового рахунку платника та розрахунком фінансової санкції та пені (прострочення терміну сплати внесків становить від 27 до 573 днів). Одночасно, за період з 22.12.2003 року по 16.04.2007 року також встановлено несвоєчасну сплату внесків (прострочення терміну становить 726 до 1211 днів). Внаслідок чого, за зазначений період застосовані фінансові санкції та нарахована пеня, про що винесено рішення від 28.12.2007 року № 377. На думку, відповідача, рішення відповідає нормам закону та являється правомірним.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.
Рішенням № 377 від 28.12.2007 року Управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Сільгосптехніка”застосовані штрафні санкції у вигляді штрафу в розмірі 5013,13 грн., нараховано пеню -4598,17 грн.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 411/06-36/09 від 19.02.2008 року скаргу директора СТОВ “Сільгосптехніка”на рішення начальника Управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі № 377 від 28.12.2007 року залишено без задоволення, а рішення № 377 від 28.12.2007 року залишено без змін.
Згідно ч. 10 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно - правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
п. 2 ч. 9 ст. 106 даного Закону, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Згідно ч. 13. ст. 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Тобто, при нарахуванні штрафних санкцій, пені, Управління Пенсійного фонду має зазначити в рішенні суму зобов'язання, дату, коли воно є погодженим, граничний термін його сплати і конкретну кількість днів прострочення оплати, чого останнім не було зроблено.
Крім того, відповідно до п.п. 9.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.004 року №64/8663, фінансові санкції, зазначені у підпунктах 9.3.2.-9.3.7 пункту 9.3 Інструкції, застосовуються органами Пенсійного фонду України до страхувальників, визначених пунктами 2.1.1-2.1.5 пункту 2.1 цієї Інструкції.
Абзац 2 п.п. 9.3.2. Інструкції визначає, що рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків:
1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів, рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
2) при затримці сплати страхових внесків до 90 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів, рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі двадцяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
3) при затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів, рішення виноситься у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) недоїмки.
Однак, в порушення зазначених правових норм у рішенні про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) № 377 від 28.12.2007 року відсутня сума зобов'язання, на яке нараховується штрафна санкція і дата його погашення; не виявлені базові і календарні періоди, за які нараховуються штрафні санкції; немає конкретної процентної ставки, що застосовується для розрахунку штрафу в даному базовому періоді. Враховуючи те, що вказане рішення не відповідає вимогам чинного законодавства, являється необґрунтованим, воно підлягає скасуванню як протиправне.
Також слід зазначити, що у відповідності до п.п 5.1. Порядку розгляду органами Пенсійного фонду України скарг на рішення про накладення штрафу, нарахування пені та заяв страхувальників при узгодженні ними вимоги про сплату недоїмки із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 21-2 від 19.12.2003 року, орган Пенсійного фонду зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги страхувальника, банку, організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій, або протягом строку, продовженого за рішенням органу Пенсійного фонду на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку, про що робиться відмітка в журналі реєстрації скарг.
Відповідно до п.п. 6.8. вказаного вище Порядку, якщо вмотивоване рішення за скаргою та/або заявою страхувальника, банку, організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій, не надсилається скаржнику протягом строку, встановленого для розгляду його скарги та/або заяви або протягом строку, продовженого за рішенням органу Пенсійного фонду, така скарга та/або заява вважається повністю задоволеною на користь скаржника з дня, наступного за останнім днем зазначених строків. Скарга вважається також повністю задоволеною на користь страхувальника, банку, організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій, якщо рішення органу Пенсійного фонду про продовження строків її розгляду не було надіслано скаржнику до закінчення двадцятиденного строку.
Як встановлено судом, позивачем 28.12.2007 року поштою було направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області скаргу на рішення Управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі № 377 від 28.12.2007 року, що підтверджено також фіксальним чеком від 28.12.2007 року. Вказану скаргу Головне управління Пенсійного фонду у Вінницькій області отримало 29.12.2007 року, про що свідчить поштове повідомлення. Проте, рішення про результати розгляду скарги позивача прийнято Головним управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області лише 19.02.2008 року, при цьому рішення про продовження строків розгляду скарги останнім не приймалось. Враховуючи викладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області порушено строки розгляду визначені в Порядку розгляду органами Пенсійного фонду України скарг на рішення про накладення штрафу, нарахування пені та заяв страхувальників при узгодженні ними вимоги про сплату недоїмки із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 21-2 від 19.12.2003 року, що відповідно до п.п. 6.8 Порядку є підставою для повного задоволення скарги.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
З урахування наведеного, наявні підстави для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати із Державного бюджету України. Квитанцією № 2892 від 20.02.2008 року документально підтверджено судові витрати здійснені позивачем в розмірі 3,40 грн., а тому вони підлягають стягненню з Державного бюджету України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 79, 86, 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 255, 254 КАС України, суд -
Позов сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Сільгосптехніка”до Управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі про визнання протиправним та скасування рішення, - задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 377 від 28.12.2007 року Управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі про застосування фінансових санкцій та пені.
Стягнути з Державного бюджету України на користь сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Сільгосптехніка”3,40 грн. судових витрат.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова в повному обсязі виготовлена 25.04.2008 року.
Суддя/підпис/ Мельник-Томенко Жанна Миколаївна