ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м. Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 13/19227.07.11
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Братіслава"
до 1. Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
2. Київської міської ради
про зобов'язання вчинити дії
Суддя Курдельчук І.Д.
Представники :
від позивача ОСОБА_1 - дов. № б/н від 10.05.2011 р.
від відповідача-1 ОСОБА_2 -дов. № 06-34/6603 від 14.03.2011 р.
від відповідача-2 не з'явився, були ОСОБА_3 -дов. № 225-КР-594 від 20.05.2011 р.,
ОСОБА_4 -дов. № 225-КР-595 від 20.05.2011 р.
в судовому засіданні 27.07.2011 року, відповідно до ст.85 ГПК України, оголошену вступну та резолютивну частини рішення
ОБСТАВИНИ СПРАВИ і СУТЬ СПОРУ:
Позивач пред'явив позов про зобов'язання Київсміськради поновити на наступні три роки договір оренди земельної ділянки та про зобов'язання Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) перереєструвати, в зв'язку з поновленням строку дії. договір оренди земельної ділянки від 07.11.2005 року, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Братіслава»та Київською міською радою.
Позов мотивований відсутністю заперечень щодо продовження користування земельною ділянкою з боку орендодавця та відсутністю заперечень орендодавця проти поновлення договору оренди земельної ділянки після його закінчення, відсутністю пропозиції про зміну його умов та продовженням фактичного користування нею.
Заявивши про зміну предмету позову до Київської міської ради позивач просив з тих же підстав визнати договір оренди поновленим, у вважати укладеною додаткову угоду про продовження договору оренду водночас змінивши положення договору в частині розміру орендної плати.
Ухвалою від 17.06.11 порушено провадження у справі, розгляд справи призначений на 11.07.11, сторони зобов'язано вчинити дії та надати документи.
11.07.11 Головне управління земельних ресурсів через канцелярію суду подало відзив.
11.07.11 в судове засідання з'явились представники сторін.
Позивач не надав документів, просив відкласти розгляд справи для надання можливості виконати вимоги ухвали суду. Відповідачі поклались на розсуд суду.
Ухвалою від 11.07.11 розгляд справи відкладений на 18.07.11 позивача зобов'язано надати витребувані ухвалою суду документи, а відповідачів -відзиви.
18.07.11 в судове засідання з'явились представники сторін, позивач надав витребувані документи, Київміськрада -відзив та витребувані документи.
Перед початком розгляду справи по суті прокурора ознайомлено з його правами та обов'язками, відповідно до ст.ст. 20, 21, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні оголошено перерву до 26.07.11 відповідно до ст.77 ГПКУ України.
26.07.11 в судове засідання з'явились представники сторін, позивач повідомив про зміну предмету позову та просив оголосити перерву для подання письмової заяви, представники відповідачів поклались на розсуд суду
Для забезпечення процесуальних прав сторін в судовому засіданні оголошено перерву до 14:50, 26.07.11.
Після перерви позивач подав письмову заяву про зміну предмету позову в якій просив визнати поновленим договір від 07.11.2005 року між товариством з обмеженою відповідальністю «Братіслава»та Київською міською радою на підставі рішення Відповідача 1 від 14.07.2005р. №788/3363 оренди земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:63:085:0002). площею 2 047 кв.м.. яка розташована за адресою: м. Київ, просп. Воз'єднання. 5 - В для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом., а також вважати укладеною між Київською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю „Брітіслава” угоду до договору від 07.11.2005 року між товариством з обмеженою відповідальністю «Братіслава»та Київською міською радою на підставі рішення Відповідача 1 від 14.07.2005р. №788/3363 оренди земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:63:085:0002). площею 2 047 кв.м.. яка розташована за адресою: м. Київ, просп. Воз'єднання. 5 - В для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом. в редакції, яка підписана товариством з обмеженою відповідальністю „Брітіслава”, з моменту набрання чинності судового рішення на умовах, визначених угодою.
Дослідивши заяву про зміну предмету позову, судом з'ясовано, що позивач змінив позовні вимоги до Київської міської ради, така заява подана з дотриманням приписів ст. 22 ГПК України та прийнята до розгляду.
Представник Київміськради повідомила, що документи на розгляд ради не передавались.
Представник Головного управління земельних ресурсів повідомив, що документи на поновлення договору оренди та кадастрова справа знаходяться в архіві управління через невиконання заявником -позивачем у справі, приписів листа від червня 2001 року в якому управління повідомляло ТОВ «Братіслава»про необхідність подання доказів виконання п.3.5 договору оренди земельної ділянки щодо вирішення питання пайової участі.
Судом оголошено перерву до 16:30, 26.07.11 для надання можливості уточнення позиції відповідача Головного управління земельних ресурсів стосовно невідповідності наведеної інформації листам Листами Головного управління земресурсів за №03-56/21516 від 05.08.2009р.. №03-56/12479 від 30.01.2009р.. №03-56/31075 від 04.11.2009р. відповідно до яких управління повідомляло, що розроблено технічну документацію № А-14309 щодо поновлення договору оренди земельної ділянки від 13.04.06 № 66-6-00356, укладеного між Київською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю „Братіслава" для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом на просп.Возз'єднання, 5-в, яка у встановленому порядку буде передана на розгляд Київській міській раді.
У зв'язку з неподанням належних і допустимих доказів, що підтверджують наявні перешкоди поновленню договору, з метою забезпечення повного, всебічного, об'єктивного встановлення обставин справи господарський суд відклав розгляд справи до 10:30, 27.07.11 зобов'язав сторони надати проект додаткової угоди про поновлення договору від 07.11.2005 року між товариством з обмеженою відповідальністю «Братіслава»та Київською міською радою на підставі рішення Відповідача 1 від 14.07.2005р. №788/3363 оренди земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:63:085:0002). площею 2 047 кв.м.. яка розташована за адресою: м. Київ, просп. Воз'єднання. 5 - В для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом. в редакції, яка підписана товариством з обмеженою відповідальністю „Братіслава”, а також зобов'язати Головне управління земельних ресурсів надати лист з інформацією про необхідність підтвердження вирішення питання пайової участі ТОВ «Братіслава»та підтвердження його направлення позивачу -чек, опис вкладення, повідомлення про вручення, тощо.
27.07.11 через канцелярію суду представник Київміськради подав клопотання про відкладення розгляду справи через неможливість забезпечення явки ОСОБА_4 в дане судове засідання через участь у засідання ВГСУ для забезпечення представництва КМР.
27.07.11 через канцелярію суду представник ГУ земельних ресурсів подав клопотання про відкладення розгляду справи через необхідність подання письмового відзиву і документів.
27.07.11 в судове засідання з'явились представники позивача та відповідача Головного управління земельних ресурсів, позивач подав документи, що підтверджують внесення плати за оренду землі та відсутність заборгованості, а також друкований примірник зави про зміну предмету позову та примірник додаткової угоди до Договору оренди земельної ділянки від 07.11.2005 року. Відповідач Головне управління земельних ресурсів надав примірники розпорядчих документів на виконання доручень про розгляд звернення позивача та проект додаткової угоди про продовження договору.
Відповідач Київська міська рада свого повноважного представника не направила витребуваних документів не надала.
Розглянувши клопотання представника Київміськради про відкладення розгляду справи, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу які з'явились, судом з'ясовано встановлено, що представництво КМР у даній справи здійснювали ОСОБА_4 та ОСОБА_3, з наданих заявником доказів вбачається, що представництво КМР у судовому засіданні ВГСУ має здійснювати ОСОБА_5 Чинні ГПК України та ЦК України не обмежують коло осіб, що можуть бути представниками учасників господарського процесу, відповідно до ст. 28 ГПК України коло представників сторін не є обмеженим, неможливість направлення повноважного представника не може бути підставою для чергового відкладення розгляду справи. Відповідно до п. 3.7.1 Роз'яснення ВГСУ від 18.09.1997 № 02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" в редакції від 19.07.2010 неподання або несвоєчасне подання стороною у справі, іншим учасником судового процесу доказів з неповажних причин, спрямоване на затягування судового процесу, може розцінюватися господарським судом як зловживання процесуальними правами. За таких обставин клопотання про відкладення не підлягає задоволенню.
Розглянувши клопотання представника ГУ земельних ресурсів подав клопотання про відкладення розгляду справи дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу які з'явились, судом з'ясовано, що наявні у ГУ земельних ресурсів документи і представлені суду є достатніми для розгляду справи, оголошення відзиву усно є зрозумілим суду без виготовлення його у письмово. За таких обставин клопотання про відкладення не підлягає задоволенню.
Перед початком розгляду справи по суті представників учасників судового процесу, які з'явились у судове засідання ознайомлено з їх правами та обов'язками, відповідно до ст.ст. 20, 21, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Позивач підтримав позов вказував, що між ним та Київміськрадою було укладено договір оренди земельної ділянки, якою позивач продовжує користуватись, в установлений договором строк звернувся про поновлення договору, однак КМР і ГУЗР не заперечуючи проти його поновлення та не висуваючи будь-яких нових його умов ухиляються від його поновлення, що є порушенням його, як орендаря прав та закону, пропонована ним редакція додаткової угоди про поновлення договору включає положення норм ст.288 Податкового кодексу України щодо розміру орендної плати не розглянута.
Представник Головного управління земельних ресурсів заперечував проти позову вказав, що закон не передбачає автоматичного поновлення договору оренди, рішення КМР обов'язкове для поновлення договору оренди не приймалось, тому підстав вважати позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню не має також просив позов до управління залишити без задоволення з огляду на те, що договір оренди на даний час відсутній, що виключає його державну реєстрацію.
Крім того, представник Головного управління земельних ресурсів повідомив, що документи на поновлення договору оренди та кадастрова справа знаходяться в архіві управління через невиконання заявником -позивачем у справі, приписів листа від 06.06.11 в якому управління повідомляло ТОВ «Братіслава»про необхідність подання доказів виконання п.3.5 Рішення КМР від 14.07.05 №788/3363 щодо вирішення питання пайової участі.
Представник Київської міської ради не з'явився, причини неявки визнані неповажними. Київська міська рада належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, що підтверджено телефонограмою від 26.07.11 та клопотанням про відкладення розгляду справи.
На підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до вимог ст. 81-1 Господарського процесуального кодексу України, в судових засіданнях складені протоколи, які долучено до матеріалів справи.
Дослідивши і з'ясувавши всі обставини та матеріали справи, які мають значення для вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, господарський суд -
Відповідно до ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ч. 5 ст.16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
07.11.2005 року між товариством з обмеженою відповідальністю «Братіслава»та Київською міською радою на підставі рішення Київської міської ради від 14.07.2005р. №788/3363 було укладено договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:63:085:0002). площею 2 047 кв.м.. яка розташована за адресою: м. Київ, просп. Воз'єднання. 5 - В для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом.
Відповідно до п. 3.1. Договору оренди, останній укладено на три роки.
Згідно до п.4.2 Договору річна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 2(двох) відсотків від її нормативної грошової оцінки на період до початку будівництва об'єкту та 1,5 (однієї цілої і п'яти десятих)відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки на період будівництва.
Відповідно до п. 6.1 Договору оренди передача Земельної ділянки здійснюється за актом приймання-передачі об'єкта оренди в день державної реєстрації Договору оренди.
Згідно п. 6.2 Договору оренди право на оренду Земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього Договору.
Відповідно до п. 8.3 Договору оренди Позивач має переважне право після закінчення строку, на який було укладено Договір оренди, при умові належного виконання обов'язків відповідно до умов Договору оренди, за інших рівних умов на поновлення Договору оренди.
Положеннями п.11.7 Договору оренди також передбачено, що після строку, на який було укладено Договір оренди, за умови належного виконання своїх обов'язків. Позивач має право на поновлення Договору оренди. У цьому разі Позивач повинен не пізніше, ніж за три місяці до закінчення строку Договору оренди повідомити письмово Відповідача 1 про намір продовжити дію Договору оренди.
13.04.2006р. Позивачеві за актом приймання-передачі передано в користування Земельну ділянку та зареєстровано Договір оренди Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Листом від 22.10.2008 року за вих. № 87 позивачем було повідомлено про намір продовжити дію Договору оренди на наступні три роки.
Київміськрада отримала лист-повідомлення за вхідним номером 43487 від 27.10.2008 року. Однак, відповіді на вказаний лист не надано.
Як встановлено наданими платіжними дорученнями про сплату орендної плати за землю №127 від 18.07.11, №112 від 29.06.11№102 від 06.06.11, № 113 від 29.06.11 та Довідкою ДПІ у Дніпровському р-ні м. Києва №13217/10/15211 від 17.06.11 орендар належним чином вносить орендну плату та заборгованості не має.
Землевпорядною організацією розроблено технічну документацію із землеустрою про поновлення Договору оренди, така документація пройшла огляд у Головному управління земельних ресурсів та має бути подана на розгляд Київміськради, що підтверджується Листами Головного управління земресурсів за №03-56/21516 від 05.08.2009р.. №03-56/12479 від 30.01.2009р.. №03-56/31075 від 04.11.2009р.
Так, в своїх вказаних вище листах Головне управління земельних ресурсів повідомляло, що на Ваше звернення повідомляємо, що розроблено технічну документацію № А-14309 щодо поновлення договору оренди земельної ділянки від 13.04.06 № 66-6-00356, укладеного між Київською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю „Братіслава" для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом на просп.Возз'єднання, 5-в, яка у встановленому порядку буде передана на розгляд Київській міській раді.
Водночас, станом на час звернення до господарського суду Головне управління земельних ресурсів не передало документацію із землеустрою про поновлення Договору оренди на розгляд Київміськради, а останньою відповідно не було розглянуто заяву і документи, що підтверджується зверненнями Позивача до Головного управління земельних ресурсів №28 від 07.04.2009р.. №35 від 21.05.2009р.. №70 від 02.10.2009р. та листом Позивача до Київміскради 1 №90 від 07.12.2009р.
30.03.2011 року за вих. 23 повідомлено Київміськраду про укладення додаткової угоди до Договору оренди № 66-6-00356 від 13.04.06р. До листа було надано проект додаткової угоди наступного змісту: Київська міська рада, місцезнаходження: м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141 - далі у тексті «Орендодавець», в особі --, який діє на підставі --, з одного боку та товариство з обмеженою відповідальністю «Братіслава», місцезнаходження: м. Київ, просп. Воз'єднання, 5, код ЄДРПОУ 19121195, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, дата проведення державної реєстрації 18.11.1996 року, номер запису про включення відомостей про юридичну особу 1067 120 0000 004202, місце проведення державної реєстрації Дніпровська районна у місті Києві державна адміністрація далі у тексті «Орендар»- в особі директора ОСОБА_6, що мешкає в АДРЕСА_1, який діє на підставі Статуту, зареєстрованого Дніпровською районною в місті Києві державною адміністрацією 19 вересня 2002 року за №06073 - з другої сторони уклали дану Додаткову угоду до Договору оренди земельної ділянки від 07.11.2005 року про наступне:
1. У відповідності із п. 11.7 Договору оренди земельної ділянки від 07.11.2005 року (зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 13 квітня 2006 року за № 66-6-00356) сторони дійшли згоди поновити Договір оренди земельної ділянки від 07.11.2005 року на новий строк (3 (три) роки).
2. Сторони дійшли згоди викласти п. 4.2 Договору оренди земельної ділянки від 07.11.2005 року в наступній редакції:
«4.2. Річна орендна плата за Земельну ділянку встановлюється на рівні трикратного розміру земельного податку, тобто у розмірі 3 (трьох) відсотків від її нормативно грошової оцінки.»
3. Дана додаткова угода є невід'ємною частиною Договору оренди земельної ділянки від 07.11.2005 року.
4. Всі інші положення Договору оренди земельної ділянки від 07.11.2005 року залишаються без змін.
5. Дана додаткова угода складена у -- примірниках.»
30.03.2011 року за вих. 24 було повідомлено Головне управління земельних ресурсів про укладення додаткової угоди до Договору оренди № 66-6-00356 від 13.04.06р. До листа було надано проект додаткової угоди з наведеним вище змістом.
Як стверджує представник Головного управління земельних ресурсів 06.06.11 у позивача листом №03-56/15663 повідомлено про необхідність надати інформації про стан виконання п. 3.5 Київської міської ради від 14.07.2005р. №788/3363 щодо вирішення питання пайової участі. Докази направлення листа витребувані ухвалою суду. Втім доказів надсилання такого листа суду не надано
На час вирішення спору ні заперечень ні укладених і зареєстрованих договорів Відповідачі не направили на адресу Позивача.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Відповідно до ч.1 ст.777 Цивільного кодексу України Наймач, який належно виконує свої обов'язки за договором найму, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору найму на новий строк. Наймач, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору найму на новий строк, зобов'язаний повідомити про це наймодавця до спливу строку договору найму у строк, встановлений договором, а якщо він не встановлений договором. - в розумний строк.
Статтею 31 Закону про оренду землі визначено, що договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено. Разом з тим, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Таке право орендарю надає стаття 33 Закону про оренду землі, якою також визначено порядок поновлення договору оренди землі.
Згідно з положенням частин 1 та 2 ст. 33 Закону України «Про оренду землі»по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
Відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону України «Про оренду землі»у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Як встановлено позивач в установлений законом і договором строк і у визначеному порядку звернувся до орендодавця про поновлення договору оренди земельної ділянки, продовжує використовувати земельну ділянку. Запропонував проект угоди про поновлення договору оренди.
З проекту вбачається що позивач пропонував викласти п. 4.2 договору «річна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 2(двох) відсотків від її нормативної грошової оцінки на період до початку будівництва об'єкту та 1,5 (однієї цілої і п'яти десятих)відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки на період будівництва»в наступні редакції «річна орендна плата за Земельну ділянку встановлюється на рівні трикратного розміру земельного податку, тобто у розмірі 3 (трьох) відсотків від її нормативно грошової оцінки».
Як встановлено розмір орендної плати за землю визначається у порядку визначеному Податковим кодексом України -(ПК України).
Так, Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Як встановлено підпунктом 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. При цьому вказано, що далі у розділі XIII слова "орендна плати за земельні ділянки державної і комунальної власності" визначаються як "орендна плата".
Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу XIII ПК України.
Пунктом 288.1 ст. 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (пункт 288.2 ст. 288 ПК України).
Відповідно до п. 288.5 ст. 288 ПК України розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Разом з тим, статтею 271 ПК України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII ПК України, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Згідно з підпунктом 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII ПК України - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України від 11.12.2003 р. № 1378-IV "Про оцінку земель" (із змінами та доповненнями, далі - Закон № 1378-IV).
Відповідно до абзацу 5 ст. 5 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 7 Закону № 1378-IV).
Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (стаття 15 Закону № 1378-IV).
Згідно зі статтею 18 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Відповідно до ст. 23 Закону № 1378-IV технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Рішення ради нормативно-правового характеру згідно з пунктом 5 ст. 59 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (із змінами та доповненнями) набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV "Про оренду землі" (зі змінами та доповненнями, далі - Закон № 161), іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону (ст. 125, 126 Земельного кодексу).
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону № 161).
Відповідно до ст. 14 Закону № 161 договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року № 2073 затверджено Порядок державної реєстрації договорів оренди землі (далі - Постанова КМУ № 2073), згідно з пунктом 2 якого державна реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної та міської ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки.
Забезпечення реєстрації договорів оренди покладається на відповідні державні органи земельних ресурсів: районні відділи земельних ресурсів; управління (відділи) земельних ресурсів у містах обласного і районного підпорядкування; Київське і Севастопольське міське управління земельних ресурсів (пункт 3 Постанови КМУ № 2073).
Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Істотні умови договору оренди землі визначені статтею 15 Закону № 161, однією з яких є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Порядок зміни орендної плати встановлено статтею 23 Закону № 161, відповідно до якої за згодою сторін орендна плата переглядається за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб.
Типовий договір оренди землі затверджено постановою КМУ від 03.03.2004 № 220 (із змінами та доповненнями).
Форми розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких не проведена, і за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, затверджені постановою КМУ від 13.12.2006 р. № 1724.
Пунктом 9 Типового договору оренди землі встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій формі та зазначається у відсотках нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.
Розмір орендної плати за землю переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом (пункт 13 Типового договору оренди).
Враховуючи наведене, вбачається належним внесення змін до п.4.2 Договору щодо розміру орендної плати у зв'язку з встановленням Податковим кодексом України порядку відмінного від попереднього.
Відповідач Київська міська рада заперечень проти продовження орендних правовідносин не повідомила, заяву про поновлення не розглянула. Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля є об'єктом права власності Українського народу; від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 19 Основного Закону органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 777 ЦКУ наймач, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору найму на новий строк, зобов'язаний повідомити про це наймодавця до спливу строку договору найму у строк, встановлений договором, а якщо він не встановлений договором, - в розумний строк.
Статтею 181 Господарського кодексу України визначено загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Пропозиція про поновлення договору та про необхідність внесення змін до договору оренди від 07.11.2005 за №66-6-00356, як зазначалась вище, виходила зі сторони ТОВ "Браітслава" (лист-доручення від 01.04.11 №13524 та №13862 від 06.04.11).
Відповідно до договору оренди від 07.11.2005 №66-6-00356 передбачено, що орендар, після закінчення строку Договору, на який його було укладено, за умови належного виконання своїх обов'язків, має за інших рівних умов переважне право на його поновлення.
Судом було встановлено, що позивач повністю виконує всі умови договору оренди земельної ділянки, зокрема сплачує орендну плату та продовжує користуватися земельною ділянкою. Протягом встановленого строку Київська міська рада не повідомила позивача про результати розгляду клопотання.
Головне управління земельних ресурсів своїм листом повідомило про те, що з боку Київради не прийнято відповідного рішення щодо поновлення договору оренди.
Частиною четвертою ст. 188 Господарського кодексу України визначено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Частиною п'ятою ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Таким чином, на виконання ст. 188 та ст. 181 Господарського кодексу України позивач підписав угоду до договору від 07.11.2005 №66-6-00356 та надіслав до Київради ат Головного управління земельних ресурсів, які у двадцятиденний термін зобов'язані була її підписати або надати два примірники протоколу розбіжностей з підписаною угодою.
Відповідно до ст. 42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” міський голова укладає договори від імені територіальної громади та на підставі рішень Київради.
Відповідно до ст. 46 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.
Київська міська рада порушила строки розгляду питання поновлення Договору, що призводить до порушення прав позивача на поновлення договору оренди для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом на просп.Возз'єднання, 5-в
Щодо позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зобов'язання зареєструвати додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 07.11.2005№66-6-00356 між Орендодавцем -Київською міською радою та орендарем - товариством з обмеженою відповідальністю „Братіслава”, у встановленому порядку, то дані вимоги також підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Згідно з ст. 20 Закону України „Про оренду землі” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Відповідно до п.17 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1998р. №2073 «Про затвердження порядку державної реєстрації договорів оренди землі»у разі внесення змін до договору оренди, його поновлення, він підлягає перереєстрації.
Згідно з п. 3.23. рішення Київської міської ради від 19.12.2002р. №182/342 «Про затвердження положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) саме на Відповідача 2 покладено обов'язок здійснення державної реєстрації земельних ділянок у складі державного реєстру земель, ведення книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі та поземельну книгу.
Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 р. №182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
Також, відповідно до рішення Київради від 29 травня 2003 року № 433/593 „Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві” Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до п. "з" ст. 9 та п. "є" ст. 184 Земельного кодексу України.
Таким чином, Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) не забезпечило підготовку угоди до договору оренди земельної ділянки від 07.11.2005 за №66-6-00356, у встановленому порядку та не здійснило її державну реєстрацію.
Відповідно до п. 2.17 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17.05.2011, № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у вирішенні спорів, пов'язаних з поновленням (пролонгацією) договорів оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, судам слід враховувати положення ст. 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", який набрав чинності з 12.03.2011).
Частиною шостою зазначеної ст. передбачено, що договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою і за відсутності протягом місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі.
Відтак господарським судам у вирішенні відповідних спорів необхідно з'ясовувати, зокрема, чи повідомляв орендар орендодавця у встановленому порядку про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк та чи заперечував орендодавець у строк, визначений законом, проти поновлення договору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Посилання відповідача - Головного управління земельних ресурсів на відсутність рішення КМР як на підставу для відмови у позові не ґрунтується на приписах ст.ст. 31, 33 Закону України «Про оренду землі», ст. 288 Податкового кодексу України та положенні п. 11.7 Договору .
Відповідачі доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надали.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю „Братіслава” є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Державне мито, судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідачів.
Керуючись ст.ст. 22, 32-36, 43, 47, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
1. Позов задовольнити.
2. Визнати поновленим договір від 07.11.2005 року між товариством з обмеженою відповідальністю «Братіслава»та Київською міською радою на підставі рішення Київської міської ради від 14.07.2005р. №788/3363 оренди земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:63:085:0002). площею 2 047 кв.м.. яка розташована за адресою: м. Київ, просп. Воз'єднання. 5 - В для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом.
3. Вважати укладеною між Київською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю „Братіслава” додаткову угоду до договору від 07.11.2005 року між товариством з обмеженою відповідальністю «Братіслава»та Київською міською радою на підставі рішення Київської міської ради від 14.07.2005р. №788/3363 оренди земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:63:085:0002) площею 2 047 кв.м., яка розташована за адресою: м. Київ, просп. Воз'єднання. 5 - в для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом в редакції, яка підписана товариством з обмеженою відповідальністю „Братіслава”, з моменту набрання чинності судового рішення на умовах, визначених угодою:
"Додаткова угода
до Договору оренди земельної ділянки
від 07.11.2005 року
Київська міська рада, місцезнаходження: м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141 - далі у тексті «Орендодавець», в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування», з одного боку та товариство з обмеженою відповідальністю «Братіслава», місцезнаходження: м. Київ, просп. Воз'єднання, 5, код ЄДРПОУ 19121195, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, дата проведення державної реєстрації 18.11.1996 року, номер запису про включення відомостей про юридичну особу 1067 120 0000 004202, місце проведення державної реєстрації Дніпровська районна у місті Києві державна адміністрація далі у тексті «Орендар»- в особі директора ОСОБА_6, що мешкає в АДРЕСА_1, який діє на підставі Статуту, зареєстрованого Дніпровською районною в місті Києві державною адміністрацією 19 вересня 2002 року за №06073 - з другої сторони уклали дану Додаткову угоду до Договору оренди земельної ділянки від 07.11.2005 року про наступне:
1. У відповідності із п. 11.7 Договору оренди земельної ділянки від 07.11.2005 року (зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 13 квітня 2006 року за № 66-6-00356) сторони дійшли згоди поновити Договір оренди земельної ділянки від 07.11.2005 року на новий строк (3 (три) роки).
2. Сторони дійшли згоди викласти п. 4.2 Договору оренди земельної ділянки від 07.11.2005 року в наступній редакції:
«4.2. Річна орендна плата за Земельну ділянку встановлюється на рівні трикратного розміру земельного податку, тобто у розмірі 3 (трьох) відсотків від її нормативно грошової оцінки.»
3. Дана додаткова угода є невід'ємною частиною Договору оренди земельної ділянки від 07.11.2005 року.
4. Всі інші положення Договору оренди земельної ділянки від 07.11.2005 року залишаються без змін.
5. Дана додаткова угода складена у двох примірниках.
Орендодавець - Київська міська рада.
Орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю "Братіслава"
3. Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого 13.04.2006 за №66-6-00356, між Орендодавцем -Київською міською радою та Орендарем - товариством з обмеженою відповідальністю „Братіслава”, у встановленому порядку.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя І.Д. Курдельчук
дата складення 27.07.11