ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
19 серпня 2011 р. Справа № 5010/1208/2011-з-16/42
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Калашник В. О.
при секретарі судового засідання Бабенецька А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Івано-Франківської міської ради,
вул.Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76018
до відповідача: ПП ОСОБА_4
АДРЕСА_1, 76018
про стягнення збитків в сумі 256200,58 грн., завданих в наслідок використання земельної ділянки площею 0,7508 га АДРЕСА_2 без правовстановлюючих документів, наданої йому для обслуговування виробничо-складських приміщень .
за участю представників сторін:
Від позивача: ОСОБА_2-представник , (довіреність №1359/01-20/07в від 15.08.11. )
Від відповідача: ОСОБА_3-представник , (довіреність № 3981 від 18.07.11. ),
встановив:
Позивач, Івано-Франківська міська рада звернувся з позовною заявою до Відповідача, Підприємець ОСОБА_4 про стягнення збитків в сумі 256200,58 грн., завданих в наслідок використання земельної ділянки площею 0,7508 га АДРЕСА_2 без правовстановлюючих документів, наданої йому для обслуговування виробничо-складських приміщень .
Як вбачається із змісту позовної заяви, Рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 10.07.2008р., Відповідачу надано в оренду земельну ділянку площею 0,7508 га для обслуговування виробничо-складських приміщень АДРЕСА_2, терміном на три роки.
Цим же рішенням зобов"язано Відповідача укласти з Позивачем договір оренди землі.
Однак, з часу прийняття вказаного рішення, Відповідачем не укладено договір оренди землі в порядку передбаченому чинним законодавством, що призводить до безпідставного використання земельної ділянки та несплати коштів за її використання.
Відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власником землі та землекористувачем, затвердженого Постановою КМ України від 19.04.1993р. за №284, власником землі та землекористувачем відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості грунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведення їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв"язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Відповідно до п. №3 Порядку, відшкодуванню підлягають, зокрема збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обгрунтовані.
Розмір збитків визначається комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 19.07.2007р. за №364 "Про створення комісій по визначенню та відшкодуванню збитків заподіяних власником землі та землекористувачам", створено комісію по визначенню та відшкодуванню збитків власником землі та землекористувачам.
На засіданні вказаної комісії від 23.02.2011р., визначено розмір збитків, у вигляді упущеної вигоди, в сумі 256200,58 грн., нанесених Відповідачем власнику землі, Івано-Франківській міські раді, внаслідок використання земельної ділянки площею 0,7508 га АДРЕСА_2 без правовстановлюючих документів, наданої йому для обслуговування виробничо-складських приміщень .
Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за №170 від 23.03.2011р. "Про затвердження Актів визначення розміру збитків Івано-Франківській міській раді (неодержаних доходів від орендної плати за землю)", вказаний розмір збитків затверджено.
Відповідно до п.2 зазначеного рішення виконавчого комітету міської ради, збитки повинні відшкодовуватись суб"єктами господарювання, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця, з моменту прийняття даного рішення.
Однак, Відповідачем не виконано рішення виконавчого комітету та не проведено сплату заподіяних збитків в сумі 256200,58 грн. до міського бюджету.
Враховуючи викладені обставини та з метою захисту свого порушеного права Позивач звернувся до господарського суду з позовом про примусове стягнення з Відповідача заподіяних збитків.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві та просить суд позов задоволити.
Відповідач позовні вимоги не визнав, вважає їх необгрунтованими та безпідставними. Свої заперечення стосовно позову виклав у відзиві на позов.
Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що збитки, які є предметом позову, розраховані Позивачем виходячи з грошової оцінки земельної ділянки та відповідно до рішення сесії Івано-Франківської міської ради Про передачу земельної ділянки в орендне користування. Як на правову підставу, Позивач посилається на Постанову КМ України від 19.04.1993р. за №284, якою затверджено Порядок визначення та відшкодування власником землі та землекористувачам збитків, а також Рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №364 від 19.07.2007р.
Однак, Відповідач з даною правовою позицією не погоджується з огляду на наступне:
Івано-Франківською міською радою, 17.08.1995р., ТзОВ "Ремонтно- будівельна фірма "Рембудком-ЛТД" було видано державний акт на право постійного користуваня землею площею 1,56 га на АДРЕСА_2 №ІІ-ІФ №001716 15/04-000089 від 17.08.1995р.
Пунктом 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10.07.2008р. вирішено вилучити у ТзОВ "Ремонтно- будівельна фірма "Рембудком-ЛТД" земельну ділянку площею 0,7508га, а також затверджено технічну документацію з передачею в оренду підприємцю ОСОБА_4 земельної ділянки площею 0,7508 га АДРЕСА_2.
Однак, договір оренди земельної ділянки, згідно п.3 рішення міської ради від 10.07.2008р. , між сторонами не укладався. Земельна ділянка не була вилучена у ТзОВ "Ремонтно- будівельна фірма "Рембудком-ЛТД", у спосіб передбачений законом, а залишилась в користуванні товариства. В зв"язку з цим , підстави для внесення змін у земельно-облікові документи та проведення державної реєстарації речових прав, які пов"язані з вилученням земельної ділянки відсутні.
У відповідності з ст.286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані з державного земельного кадастру.
Отже, Позивачем безпідставно заявлено позов про стягнення коштів за користування землею, не врахувавши те, що обов"язок по платі за землю покладений на належного землекористувача - ТзОВ "Ремонтно- будівельна фірма "Рембудком-ЛТД".
Розраховуючи розмір збитків, ВК Івано-Франківської міської ради взяв як підставу нормативної грошової оцінки п.2 рішення сесії Івано-Франківської міської ради від 10.07.2008р. "Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська. Однак, вказане рішення Івано-Франківським міським судом від 14.12.2009р. визнано незаконним. Постановою Вищого Адміністративного Суду України від 22.12.2010року винесеної у справі №К-35155/10К 35475/10, Постанову Івано-Франківського міського суду залишено без змін. Представник позивача в судовому засіданні підтвердив, що нормативно-грошова оцінка землі, якою користується Позивач проведена на підставі скасованого рішенням суду рішення органу місцевого самоврядування.
Таким чином, будь-які нарахування податкових чи інших зобов"язань до бюджетів, на підставі затвердженої даним рішенням міської ради нормативної грошової оцінки землі, є безпідставними.
Крім цього, незаконність дій Позивача по нарахуванню збитків, як суми неодержаних доходів в розумінні ст.22 ЦК України є неправомірним. Позивач не вказав, яке саме його право порушено Відповідачем, що стало підставою нарахування збитків.
Враховуючи викладені обставини, Відповідач просить суд в позові відмовити, зважаючи на безпідставність позовних вимог.
Заслухавши в судовому засіданні доводи представників сторін, дослідивши обставини у справі і подані докази, суд важає, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступні підстави:
У відповідності зі ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Для застосування відповідальності, у вигляді відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: 1) протиправної поведінки; 2) шкоди; 3) причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою; 4) вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
Згідно зі статтею 22 Цивільного кодексу України збитками є:
1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки );
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Важливим елементом доказування наявності шкоди є встановлення причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою потерпілої сторони. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а шкода, яка завдана особі, - наслідком такої протиправної поведінки.
Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Підставою для звернення Позивача до суду , став факт використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів (без оформлення договору оренди) та наявність підстав, для відшкодування позивачу шкоди у вигляді неодержаної орендної плати нарахована на підставі Положення про комісію по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам , затвердженими рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 364 від 19.07.07 року, а також Акту визначення розміру збитків, нанесених Івано-Франківській міській раді (неодержаних доходів від орендної плати за землю) від 23.02.11 року.
При цьому, судом враховано, що згідно зі ст. 188 Земельного кодексу України, державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, а згідно зі ст. 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", складання актів перевірок дотримання вимог земельного законодавства відноситься до повноважень саме державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, але аж ніяк не до повноважень працівників виконавчого органу місцевої ради.
В позовній заяві позивач вказує, що відповідно до рішення виконавчого комітету від 19.07.2007р. №364, створено комісію по визнанню та відшкодуванню збитків власником землі та землекористувачам, однак не подав суду докази в підтвердження легітивності її створення та наданих їй відповідних повноважень.
Водночас, відповідно до ст. 156 Земельного кодексу України, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок:
а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом;
б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання;
в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок;
г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників;
ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан;
д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Вказаний перелік підстав для відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає, в тому числі шляхом прийняття органами місцевого самоврядування відповідних рішень.
Згідно ст. 157 Земельного кодексу України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, затвердженого постановою КМ України від 19.04.1993 року № 284, на який посилається позивач, відшкодуванню підлягають: вартість житлових будинків, виробничих та інших будівель і споруд, включаючи незавершене будівництво; вартість плодоягідних та інших багаторічних насаджень; вартість лісових і дерево-чагарникових насаджень; вартість водних джерел (колодязів, ставків, водоймищ, свердловин тощо), зрошувальних і осушувальних систем, протиерозійних і протиселевих споруд; понесені витрати на поліпшення якості земель за період використання земельних ділянок з урахуванням економічних показників, на незавершене сільськогосподарське виробництво (оранка, внесення добрив, посів, інші види робіт), на розвідувальні та проектні роботи; інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обгрунтовані.
Суд дійшов висновку про те, що статтею 156 Земельного кодексу України не передбачено такої підстави настання цивільно-правової відповідальності у вигляді відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам як неоформлення правовстановлюючого документу (договору оренди) у строк, встановлений органом місцевого самоврядування. Суд також звертає увагу на те, що Положенням та Порядком також не передбачено відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам за неоформлення правовстановлюючого документу (договору оренди).
Відповідно до приписів ст. 142 ГК України, прибуток (доход) суб'єкта господарювання є показником фінансових результатів його господарської діяльності, що визначається шляхом зменшення суми валового доходу суб'єкта господарювання за певний період на суму валових витрат та суму амортизаційних відрахувань.
Відповідно до статті 22 ЦК України збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки), доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Таким чином, у вигляді упущеної вигоди відшкодовуються тільки ті збитки, які б могли бути реально отримані при належному виконанні зобов'язання.
Водночас, сума збитків, яку просить стягнути позивач, обґрунтовується умовним припущенням про можливість отримання ним прибутку в результаті випадкового збігу обставин. Наявність теоретичного обґрунтування можливості отримання прибутку ще не є підставою для його стягнення. Стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди є одним із видів цивільно-правової відповідальності. Для застосування такого виду відповідальності потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками і вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 623 ЦК України при визначенні неодержаних доходів (упущеної вигоди) враховуються заходи, вжиті кредитором щодо їх одержання.
Доказів про вжиття таких заходів Позивачем суду не подано.
Крім цього, відповідно до ст.2 Закону України "Про плату за землю", плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки землі.
Однак, Позивачем не враховано ті обставини, що договір оренди земельної ділянки, згідно п.3 рішення міської ради від 10.07.2008р. , між сторонами не укладався. Земельна ділянка не була вилучена у ТзОВ "Ремонтно- будівельна фірма "Рембудком-ЛТД", у спосіб передбачений законом, а залишилась в користуванні товариства. В зв"язку з цим , підстави для внесення змін у земельно-облікові документи та проведення державної реєстарації речових прав, які пов"язані з вилученням земельної ділянки відсутні.
У відповідності з ст.286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані з державного земельного кадастру.
Отже, Позивачем безпідставно заявлено позов про стягнення коштів за користування землею, не врахувавши те, що обов"язок по платі за землю покладений на належного землекористувача - ТзОВ "Ремонтно- будівельна фірма "Рембудком-ЛТД".
Крім цього, обрахунок нормативно-грошової оцінки землі, якою користується Позивач проведений на підставі скасованого рішенням суду рішення органу місцевого самоврядування.
Представник позивача в судовому засіданні підтвердив вказані обставини.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення збитків, оскільки чинним законодавством не передбачено такої підстави настання цивільно-правової відповідальності у вигляді відшкодування збитків власником землі і землекористувачам, як неоформлення правовстановлюючого документа (договору оренди), а тому в позові слід відмовити.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.152, 156, 157, 188 ЗК України, ст. 22, 1166 ЦК України, ст. 2 Закону України "Про плату за землю", ст. 33, 49, ст. ст. 82 - 84 Господарського процесуального кодексу України, суд
В позові Івано-Франківської міської ради, (вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ) до Відповідача, Підприємець ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1) про стягнення збитків в сумі 256200,58 грн., завданих в наслідок використання земельної ділянки площею 0,7508 га АДРЕСА_2 без правовстановлюючих документів, наданої йому для обслуговування виробничо-складських приміщень - відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Калашник В. О.
рішення виготовлено та оголошено 19.08.11
Виготовлено в КП "Документообіг госп. судів"
________________ Попович В. В. 19.08.11