Постанова від 03.08.2011 по справі 2-а/2218/8643/11

Справа № 2а/2218/8643/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2011 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області в складі: головуючого -судді Навроцького В.А.,

при секретарі Норчук Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2011 року позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому неправомірними, стягнути з Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому недоплачену щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, з червня 2008 р. по березень 20011року, стягнути з Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому недоплачену щомісячну доплату за понаднормовий стаж з 2004 р. по березень 2011 року включно, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому нараховувати щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому обчислювати понаднормовий стаж відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

В судове засідання позивач не з'явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, проте надав суду заперечення проти позову.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ у м. Хмельницькому і отримує пенсію за віком, що була йому призначена зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та додаткову пенсію особі, віднесеної до 2 категорії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 49 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 28 квітня 2011 року адміністративний позов до ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому визнання дій неправомірними, зобов'язання до перерахунку та виплати підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до вимог Закону України “Про соціальний захист війни” за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 22.10.2010 року залишено без розгляду.

Відповідно до ст. ст. 49, 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, позивач як інвалід IІ групи захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, - 30 % мінімальної пенсії за віком.

Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (частина друга статті 46 Конституції України).

Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ч. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не постанова Кабінету Міністрів України “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Зі статей 50 та 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

З огляду на викладене не може братись до уваги положення ч.3 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Оскільки позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, з врахуванням заявлених позовних вимог, позивач має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з 27 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Крім того ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” зі змінами внесеними Законом від 23.05.2005 року визначено, що за кожний рік страхового стажу понад 25 років для чоловіків розмір пенсії збільшується на 1 відсоток пенсії, яка обчислена відповідно до ст. 27, але не більше 1 відсотка мінімального розміру пенсії, яка визначена на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не визначено будь -якої доплати за понаднормативний стаж у відсотках від прожиткового мінімуму, як обраховує та вимагає позивач. Натомість передбачено збільшення пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75%. Дане збільшення пенсії застосовувалось при обчислення пенсії згідно ст. 19 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, згідно якої розмір пенсії за віком визначається у відсотках від заробітку.

З 01.01.2004 року пенсія позивача обчислюється згідно ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та згідно ст. 28 даного Закону за кожний рік страхового стажу понад 25 років пенсії збільшується на 1 відсоток мінімального розміру пенсії, в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, пенсія позивача обчислена вірно з врахуванням Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, згідно ст. 27, з врахуванням норм ст. Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

На думку суду не може бути задоволено вимога ОСОБА_1 про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому в подальшому здійснювати перерахунок пенсії, так як прогнозування можливих порушень зі сторони відповідача в майбутньому є передчасним.

Оскільки нарахування розміру пенсії є обов'язок управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому, тому суд не суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування до пенсії замість органу, на який покладено такі повноваження.

На підставі наведеного та керуючись Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”; ст. ст. 8, 27, 28, 46, 55, 152 Конституції України, ст. ст. 9, 14, 86, 122, 158, 160, 163, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому з 27 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із встановленого ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” розміру мінімальної пенсії за віком та з урахуванням фактично отриманих сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Копії постанови невідкладно надіслати сторонам.

Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Хмельницького

міськрайонного суду В.А. Навроцький