"12" червня 2008 р.
Справа № 16а/91-1620
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі
при секретарі судового засідання
Розглянув справу
за адміністративним позовом Прокурора Борщівського району в інтересах держави в особі Тернопільське територіальне управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, вул. Шпитальна,7 м. Тернопіль
До відповідача Відкритого акціонерного товариства «Борщівський райпостач»вул. Залізнична 1, смт. Скала-Подільська, Борщівський район, Тернопільська область
За участю представників сторін:
позивача: Сампара Г.М. - головний спеціаліст-юрисконсульт, доручення № 06-ТЕ від 10.01.2008р.
відповідача: Не з'явився
прокуратури: Свачій М.І. - прокурор, посвідчення №58 дійсно до 09.09.2010 року.
Суть справи: Ухвалою суду від 26 травня 2008 року, керуючись п.п.2,3 ч.1 ст.128, ст.165 КАС України судовий розгляд було відкладено на 12 червня 2008 року на 10 год. 45 хв.
Прокурора Борщівського району в інтересах держави в особі Тернопільське територіальне управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, вул. Шпитальна,7 м. Тернопіль звернувся до господарського суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Борщівський райпостач»вул. Залізнична 1, смт. Скала-Подільська, Борщівський район, Тернопільська область про стягнення 510 грн. штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Як зазначив прокурор в позовній заяві, підставою для звернення до суду з позовом до відповідача стало неподання відповідачем щоквартальної інформації про фінансовий стан та результати господарської діяльності за 3 квартал 2007р. і як наслідок, застосування до відповідача фінансових санкцій за вказане правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді накладення штрафу в сумі 510 грн., які відповідач в добровільному порядку до Державного бюджету України у визначений Постановою №156-ТЕ від 28.11.2007р. термін не сплатив.
Представник відповідача в судові засідання не з'явився, витребуваних судом документів, у тому числі мотивованих та документально підтверджених заперечень на позов, не подав, хоч про час та місце судових засідань належним чином був повідомлений ухвалами суду від 21.04.08р., 08.05.08р., 26.05.08р. та повістками (повідомлення №1602315, №160775, №1749138 про вручення 24.04.08р., 15.05.08р., 30.05.08р. відповідачу рекомендованих листів, відправлених 21.04.08р., 12.05.08р., 27.05.08р. знаходяться в матеріалах справи). За даних обставин, суд вважає, що відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи у відповідності до приписів ст.ст. 33,35 КАС України. Однак, до матеріалів справи від відповідача надійшов відзив на позов №21 від 15.05.08р., в якому він визнає скоєне правопорушення на ринку цінних паперів, але штраф в сумі 510 грн. не може сплатити виходячи з важкого фінансового становища товариства.
Представник позивача в судовому засіданні від адміністративного позову, який заявлений прокурором в інтересах позивача, не відмовився. Також прокурор, який брав участь по справі заявлений адміністративний позов підтримав повністю.
В судовому засіданні учасникам судового процесу роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки згідно ст.ст. 27, 49, 51, 60, 130 Кодексу адміністративного судочинства України.
Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу не здійснювалась за наявності відповідного клопотання представників позивача та прокуратури.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши думку представника прокуратури та пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
Відповідно до вимог ст.121 Конституції України та Закону України «Про прокуратуру», на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб в судах при умові наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними і державою шляхом звернення до суду з позовами для усунення порушення інтересів держави.
У відповідності до ст,ст.5,8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»№ 448/96-ВР від 30.10.1996р. з наступними змінами, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. До її повноважень, зокрема, відноситься проведення самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірок та ревізій фінансово-господарської діяльності емітентів, осіб, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондових бірж; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює свої повноваження через центральний апарат та свої територіальні органи.
Згідно статті 40 Закону України «Про цінні папери і фондовий ринок» № 5241 від 23 лютого 2006 року з наступними змінами регулярною інформацією про емітента є річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку. Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік, для квартальної -є квартали поточного року.
Згідно з п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що територіальні управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку надсилають емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та мають право вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Тернопільським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлено факт вчинення правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем -Відкритим акціонерним товариством «Борщівський райпостач»вул. Залізнична 1, смт. Скала-Подільська, Борщівський район, Тернопільська область, а саме станом на 25.10.2007 року не надано до територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щоквартальної інформації за 3 квартал 2007 рік, в зв'язку з чим Тернопільським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 19 листопада 2007 року складено акт №156-ТЕ про правопорушення на ринку цінних паперів.
Статтею 11 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», встановлено відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів та фондового ринку, зокрема, ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації -Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичну особу штраф у розмірі до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
28 листопада 2007 року Тернопільським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнята постанова №156-ТЕ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, в якій постановлено за ненадання інформації застосувати до Відкритого акціонерного товариства «Борщівський райпостач»санкцію у вигляді накладення штрафу в розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 510 грн.
Згідно постанови №156-ТЕ від 28.11.2007 року відповідача було зобов'язано суму накладеного штрафу перерахувати протягом 15 днів з моменту отримання винесеної постанови в доход Державного бюджету України та копію розрахункового документа, що підтверджуватиме виконання постанови направити в Тернопільське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку протягом 5 днів.
Згідно списку згрупованих поштових відправлень від 28.11.2007 року на відправку кореспонденції Тернопільським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Відкритому акціонерному товариству «Борщівський райпостач»була надіслана постанова №156-ТЕ від 28.11.2007 року.
Відповідач в 15-денний строк суму штрафних санкцій в дохід державного бюджету не перерахував в добровільному порядку.
Згідно частини 3 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку. А відтак прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Тернопільського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про стягнення з відповідача суми штрафних санкцій.
Матеріали справи свідчать, що відповідач на день розгляду справи будь-яких доказів сплати 510 грн. штрафу ні суду, а ні позивачу не надав.
У відповідності до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З врахуванням наявних матеріалів справи, пояснень представників прокуратури та позивача, які брали участь в судовому засіданні, суд прийшов до висновку про правомірність звернення прокурора до суду з адміністративним позовом інтересах держави в особі Тернопільського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Борщівський райпостач»вул. Залізнична 1, смт. Скала-Подільська, Борщівський район, Тернопільська область про стягнення 510 грн. штрафних санкцій за порушення на ринку цінних паперів, а тому заявлений позов слід задовольнити, оскільки ґрунтується на вимогах чинного законодавства та визнаний відповідачем в установленому порядку.
Судові витрати згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 69-71,94,158,161-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
1. Адміністративний позов задовольнити.
2.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Борщівський райпостач»вул. Залізнична 1, смт. Скала-Подільська, Борщівський район, Тернопільська область, ідентифікаційний код 00907361 в дохід державного бюджету України - 510 грн. штрафу на рахунок Управління державного казначейства у Борщівському районі в Головному управлінні Державного казначейства України у Тернопільській області №31113106700030, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, код одержувача коштів 23588869, МФО 838012.
3. Постанову надіслати сторонам по справі та прокурору, який брав участь у справі.
4. Виконавчий лист видати за заявою Тернопільського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
На постанову суду першої інстанції сторони мають право подати заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі "17" червня 2008 року до адміністративного суду апеляційної інстанції, а апеляційну скаргу - протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя