Справа № 2а/1522/3431
27 липня 2011року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси, в складі:
головуючого - судді Турецького О.С.
при секретарі Курченко В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження, в залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дії УПФ України Приморського району м. Одеса, провулок Світлий 8, п/в 65009, такою, що не відповідає чинному законодавству і зобов'язати його провести перерахунок і виплату недоотриманої пенсії виходячи з закону,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси (далі УПФ) про визнання дії УПФ України Приморського району м. Одеса, такими, що не відповідають чинному законодавству в частині зобов'язання провести перерахунок і виплату недоотриманої пенсії виходячи з закону.
Свої вимоги Позивач обґрунтувала тим, що ОСОБА_1 є пенсіонеркою і продовжує працювати.
На підставі ч.4 ст.42 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 р. "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач в грудні 2010 року звернулася із заявою в УПФ України Приморського району м. Одеси про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати та стажу роботи. Пенсія була перерахована з грудня 2010 року, але при цьому були порушені чинне законодавство і Позивача законні права.
Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України №Ю58-4 від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при перерахунку пенсії необхідно було взяти середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунок пенсії, тобто за 2009 рік з показником середньої заробітної плати 1650,43 грн.
Фактично пенсія Позивача, була перерахована виходячи із середньої зарплати по Україні за 2007 рік, що становить 1197,91 грн., чим були порушені права Позивача і чинне законодавство.
З цього приводу Позивач звернулася письмово в УПФ Приморського р-ну м. Одеси, на що отримала письмову відповідь за № 2272-П-11 від 25 травня 2011 року в якому, виправдовуючи свої дії УПФ Приморського р-ну м. Одеси посилається на документи, які ніяким чином не можуть залишити чинний на сьогодні закон України №1058-4 від 09.07.2003 р. у тому числі і щодо перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам.
А саме : в п.п.3 п .11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" на який посилається УПФ у своєму листі також підтверджено, що необхідно застосовувати при перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати по Україні, за рік, що передує зверненню за перерахунком.
Те ж саме передбачає і п.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 5 Рішення № 10-рп / 208 від 28.05.2008 року Конституційного суду України у справі № 1 -28 / 2008 року були внесені до ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про бюджет на 2008 р." визнані не констуційними і втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Рішення Констуційного суду України є остаточним і обов'язковим для виконання на території України.
Статтею 45 Закону України №1058-іу від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається (проводиться перерахунок) з дня звернення за пенсією.
Днем звернення згідно з п. 5 Постанови правління ПФУ від 25.11.2005 року №22 -1 "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахування) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вважається день прийняття заяви органом, що призначає пенсію, яку подано заяву мною в грудні 2010 року.
Таким чином позивач просить визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо відмови у перерахунку пенсії з грудня 2010 року відповідно до ст. 40, ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у розмірі показника середньої зарплати за 2009 рік.
У судове засідання позивач не з'явилась, будучи повідомленою про час та дату судового засідання по справі.
Представник відповідача надав до суду заперечення та заяву про розгляд справи в його відсутність.
Суд дослідивши матеріали справи проаналізувавши доводи, наведені Позивачем у адміністративному позові, нормативну базу, на яку спирається Позивач, визнати вимоги, наведені у адміністративному позові законними а обґрунтованими не здається можливим з наступних підстав:
Твердження Позивача щодо перерахунку йому розміру пенсії не має під собою правових підстав.
Позовні вимоги щодо проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії не відповідають нормам Закону України від 09.07.2003 № 1058-4 "Про загальнообов'язкове, державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини другої статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 05.2008 № 10-рп/2008 визнані неконституційними зміни, внесені до статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим з 22.05.2008 відновилася попередня редакція частини четвертої цієї норми яка передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частина перша статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачає що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії міститься у частині другій статті 40 Закону України '"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку стаття 42 Закону не посилається.
Крім того, як зазначено вищезгаданий показник застосовується при призначенні пенсії., а не при її перерахунку.
Аналіз норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( статей 42 - 45 ) свідчить про те, що поняття ''призначення'' та "перерахунок' пенсії не є тотожними, оскільки умови і порядок реалізації права на них розмежовується.
За таких умов відсутні правові підстави застосовувати для проведення перерахунку пенсії норму, не призначену для цього.
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2010 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 гри.).
Враховуючи зазначене для перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну страхову особу в цілому по Україні за 2009 рік підстав немає.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. ст. 2,105,159,256 КАС України, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Приморського районного суду м. Одеси про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десята днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Турецький О.С.
27.07.2011