Постанова від 22.07.2011 по справі 2-а-1109/11

Справа № 2-а-1109/11 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.07.2011 року

Полонський районний суд Хмельницької області

в складі головуючого -судді Горщар А.Г.

при секретарі Іщук С.А.

з участю позивачки, представника відповідача Баранської О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полонне адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Полонському районі про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за віком, -

встановив :

17.05.2011 року ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просила визнати протиправними дії УПФ та зобов'язати відповідача здійснити для неї перерахунок і виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2010 рік.

В обґрунтування позову позивачка вказувала, що вона являється пенсіонером за віком і з 1992 року отримує пенсію в УПФ та продовжує працювати. 1.04.2011 року у зв'язку з виникненням права на перерахунок пенсії звернулась з цього приводу до відповідача, який відмовив застосувати вказаний показник заробітної плати за 2010 рік, що на її думку є незаконним, так як такі дії УПФ суперечать положенням статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року (надалі Закон № 1058), та 3 пункту 11 нині діючої постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»

В судовому засіданні ОСОБА_2 позов підтримала та просила її вимоги задовольнити.

Представник відповідача Баранська О.С. позов не визнала, просила відмовити в задоволенні вимог позивачки в повному обсязі, посилаючись на їх безпідставність.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Встановлено, що для ОСОБА_2 в 1992 році призначено пенсію за віком, після чого вона продовжує працювати.

1 квітня 2011 року позивачка звернулась до УПФ з письмовою заявою в якій просила здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010 рік. Відповідач відмовив їй у задоволенні такої заяви.

Вирішуючи питання законності дій УПФ щодо відмови у перерахунку пенсії суд виходить із наступного.

Частина перша статті 40 Закону № 1058 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Частина 2 статті 40 цього ж Закону встановлює, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону № 1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

На думку суду, оскільки поняття обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, тому із змісту наведеної норми, слідує, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова виключно для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону № 1058, і є величиною постійною, не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Положення діючої норми абзацу 3 частини 3 статті 42 Закону № 1058 вказують, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, і не містить в собі вимоги, що при перерахунку пенсії слід застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, або ж показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарні роки, що передують року перерахунку пенсії.

Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Також суд звертає увагу, що згідно підпункту 3 пункту 11 нині діючої постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Тобто фактично у вказаній постанові Кабінету Міністрів України відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені підпунктом 3 пункту 11 цієї постанови, не відповідають положенням, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.

Відповідно пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, частини 3 статті 4 Закону № 1058 виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види, умови та норми пенсійного забезпечення.

Стаття 5 названого Закону регулює відносини між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, та встановлює, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до частини 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст. 40 та частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії.

З огляду на зазначене суд не вбачає підстав покласти зобов'язання на УПФ здійснити перерахунок і виплату пенсії за віком позивачці, як того вона вимагає, з урахуванням згаданого показника заробітної плати за 2010 рік через безпідставність.

Керуючись наведеним ч.3 ст. 160, ст. 161, 163 КАС України, суд, -

постановив:

В позові ОСОБА_2 -відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького адміністративного апеляційного суду шляхом подачі до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти 10 днів з дня отримання копії постанови у повному її обсязі.

Суддя А.Г.Горщар