Кіровоградської області
"17" квітня 2008 р.
Справа № 11/19
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Коваленко Н.М.,
при секретарі судового засідання Назаровій Ю.Л., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості, 25015, м. Кіровоград, вул. Маланюка, 15,
до відповідача: фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1,
про стягнення 1'502,49 грн. виплаченої одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності,
від позивача - Косарецьков В.М., довіреність № 02-2133 від 01.10.2007 року;
відповідач - фізична особа - підприємець ОСОБА_1, свідоцтво НОМЕР_1 від 22.01.2007;
Час прийняття постанови: 12 год. 25 хв.
Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості звернувся до господарського суду із адміністративним позовом про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 1'502,49 грн. виплаченої одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності.
В судовому засіданні 17.04.2008 року представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, обґрунтовуючи своє заперечення тим, що ним подавались звіти до органу Державної податкової служби та сплачувались податки.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, господарський суд
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про зайнятість населення" (далі - Закон), державна служба зайнятості створена для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Зазначеною статтею передбачено, що державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Згідно приписів ст. 9 Закону, громадяни, які звернулися до державної служби зайнятості як особи, що шукають роботу, мають право на безплатну професійну орієнтацію, консультацію, підготовку, перепідготовку, одержання відповідної інформації з метою вибору виду діяльності, професії, місця роботи, режиму праці.
Частиною 7 статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що допомога по безробіттю може виплачуватися одноразово для організації підприємницької діяльності безробітними, які не можуть бути працевлаштовані у зв'язку з відсутністю на ринку праці підходящої роботи. Ця допомога виплачується особам, яким виповнилося 18 років, за їх бажанням.
Відповідно до ч. 5 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності здійснюється у розмірі допомоги по безробіттю, нарахованої відповідно до цієї статті, у розрахунку на рік.
Відповідно до заяви фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 від 16.01.2007 року та наказу директора Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості №09 від 18.01.2007 року відповідачу було здійснено виплату допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності в сумі 1502,49 грн.
Вказане підтверджується довідкою Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості, відомістю виплат за видами забезпечення №105(7) від 31.01.2007р., платіжним дорученням №296 від 12.02.2007р.
Абзацом третім частини третьої статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, якщо застрахована особа не здійснювала підприємницьку діяльність протягом шести календарних місяців з дня отримання допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності (за винятком обставин, що унеможливлюють провадження підприємницької діяльності), виплачена сума коштів вважається використаною нею не за призначенням та підлягає поверненню в порядку, установленому спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики за погодженням з правлінням Фонду.
В силу вимог ст. 39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Згідно наданої Державною податковою інспекцією у м. Кіровограді відповіді №1089/9/17-2 від 06.12.2007 року на запит Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості щодо фізичних осіб - підприємців, яким виплачена допомога по безробіттю одноразово для організації безробітним підприємницької діяльності встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 не подавав до органу державної податкової служби передбачені законом звіти, які підтверджують здійснення підприємницької діяльності протягом шести календарних місяців з дня отримання коштів та не сплачував протягом шести календарних місяців з дня отримання коштів єдиний (фіксований) податок.
Відповідно до Порядку повернення у 2006 році коштів, виплачених як допомога по безробіттю одноразово для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2006 року №511 (далі - Порядок), неподання юридичною особою та фізичною особою-підприємцем до органу державної податкової служби передбаченої законодавством звітності, що підтверджує факт провадження підприємницької діяльності, або несплата протягом шести календарних місяців з дня отримання коштів єдиного (фіксованого) податку є підставою для розгляду комісією питання про повернення коштів.
Згідно положень частини 2 вказаного Порядку, рішення про повернення коштів приймає директор центру зайнятості - керівник робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття на підставі висновку комісії з питань одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності, що утворена відповідно до Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності.
Згідно протоколу засідання комісії з питань надання роботодавцю дотації для працевлаштування безробітних та одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності №148 о від 25.12.2007 року та відповідно до пункту 3 Порядку заступником директора Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості прийнято наказ №321 від 26.12.2007 року, відповідно до якого вирішено вжити заходів по поверненню коштів в сумі 1502,49 грн., виплачених ОСОБА_1 як допомога по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності. Даний наказ направлено відповідачу листом №05-2888/8 від 27.12.2007 року.
Між тим, як вбачається з матеріалів справи, зокрема акту державної податкової інспекції у м. Кіровограді №906/17-50/2913712531 від 11.12.2007 року про результати позапланової перевірки суб'єкта господарювання - фізичної особи ОСОБА_1, останнім подавались звіти та сплачувались податки, під час перевірки відповідача встановлено єдине порушення пп. "а" п. 19.1 ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-ІV від 22.05.2003 року (із змінами та доповненнями), а саме: не ведення обліку доходів та витрат.
За довідкою № 587/9/10-0 від 16.04.2008 року ДПІ у м. Кіровограді за звітні періоди, які включають шість календарних місяців з дати виплати одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності, відповідач сплачував єдиний податок - 02.02.2007 року в сумі 140 грн., 19.04.2007 року в сумі 70 грн., 18.05.2007р. в сумі 70 грн. та 15.06.2007р. в сумі 70 грн., а також звітував з 1 та 2 квартали 2007 року. Остання декларація подана 13.11.2007 року - "без доходу".
Враховуючи вимоги п. 3.2.3. Порядку обміну інформацією стосовно фізичних осіб - підприємців, яким виплачена допомога по безробіттю одноразово для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 21.11.2006 року №426/699 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.12.2006 року за №1283/1315 та інформацію, що міститься в листі державної податкової інспекції у м. Кіровограді, господарський суд прийшов до висновку, що обставини, які є підставою для про повернення (стягнення) одноразова виплачено допомоги по безробіттю для організації безробітним - ОСОБА_1 підприємницької діяльності відсутні. Оскільки фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звітував перед державною податковою інспекцією у м. Кіровограді протягом шести календарних місяців з дня отримання допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності, останнім сплачувалися протягом шести календарних місяців з дня отримання допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності податки, податкова заборгованість відсутня, а тому виплачена відповідачу допомога в сумі 1502,49 грн. поверненню не підлягає.
Таким чином, позовні вимоги Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості є необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Керуючись ст. 71, ст. 160, ст. 162, ст. 163, ст. 167, ст. 186, ст. 254, пунктом 6 розділу 7 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її виготовлення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копії постанови направити сторонам.
Суддя 21.04.2008 року
Н.М. Коваленко