Справа № 2-а-1048/11
08.06.2011 Жидачівський районний суд Львівської області суд в складі :
головуючого - судді Цюмрака М.Д.
при секретарі судового засідання Опока Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, м. Жидачеві справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі про визнання протиправною бездіяльність та зобов"язати перерахувати та призначити пенсію ,-
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі про визнання протиправною бездіяльність та зобов"язати перерахувати та призначити пенсію мотивуючи свої вимоги тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії(вкладка № НОМЕР_1 до посвідчення серії НОМЕР_2 видана 10.12.1997 року), являється інвалідом 2-ої групи захворювання, пов"язаного із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС (довідка СЕК.№1 серія ЛВА-1 № 321551 від 10.10-18.10. 2007 р.).Пенсійна справа позивача знаходиться у відповідача.
10.07.2009 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахування його пенсії згідно із вимогами ст.50, ч.4 ст.54, ст.67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон №796-х11).
Листом № 100/р-4 від 22.07.2009 року Управління повідомило, що пенсія позивача нарахована та виплачується у відповідності до чинного пенсійного законодавства, безпідставно відмовивши позивачу у її перерахунку, а тому позивач вважає таку відмову незаконною, а своє право на отримання пенсії у повному обсязі-порушеним, тому звернувся за захистом порушеного права до суду.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свої вимоги, викладені в позовній заяві, повністю підтримав.
Представник відповідача проти позову заперечив і вважає, що позивач невірно трактує норми законодавства, оскільки провів неіснуючу аналогію щодо понять "мінімальна пенсія за віком" та "прожитковий мінімум", а тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 на дії управління Пенсійного фонду України у Жидачівському районі Львівської області щодо зобов"язання відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи."
Суд, заслухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази по справі вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з таких міркувань:
Ухвалою суду від 12.05.2011 року відкрито провадження в межах строку звернення до адміністративного суду, тобто з 12.12.2010 року
Позивач є особою, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2, виданий 10.12.1997р.та вкладкою № НОМЕР_1 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Нормами ст.49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено пенсії особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій у вигляді : а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст.50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю інвалідів, щодо яких встановлено зв"язок з Чорнобильською катастрофою у розмірах - 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст.53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Згідно ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) обчислення і призначенняв пенсій по інвалідності, що настала вніслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв"язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". В усіх випадках розмір пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв"язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для 11 групи - 8-ми мінімальних пенсій за віком.
Відповідно ст.70 названого Закону громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси та інтереси своїх дітей.
Отже, за таких обставин позивач має право на призначення пенсії у розмірі не нижчому від 8-ми мінімальних пенсій за віком, а також на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров"ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується ч.2 ст.46 Конституції України.
Згідно з положенням ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого надана Верховною радою України або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Із змісту ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вбачається, що при визначенні розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" і іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Згідно з ч.3 ст.67 вказаного Закону, яка набрала чинності 31.10.2006 року у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкрду, заподіяну здоров"ю особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, розмір щомісячної компенсації сім"ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму і цей перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Отже пенсія позивачу має визначатися виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі ст.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту.
Згідно з ч.1 ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого надана Верховною радою України або іншому правовому акту, суд застосвує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Конституційний Суд України неодноразово вирішував питання, пов"язані з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку державни. До них, зокрема, належать громадяни, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, звуження змісту та обсягу їхніх прав шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинниз законів за ст.22 Конституції Українине допускається (рішення Конституційного Суду України від 20.03.2002 року № 5-рп/2002, від 01.12.2004 року № 19-рп/2004 року, від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007, від 22.05.2008 року №10-рп/2008.
Згідно з п.2 Постанови Пленуму Верховного суду україни "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" оскільки Конституція України, як зазначено в її ст.8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акту з точки зору його відповідності Конституції і в усіх випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії.
Судові рішення мають грунтуватися на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Статтею 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобо чи інтересів. Позивач про свої порушені права знав понад зазначений строк , оскільки отримував пенсію в меншому розмірі протягом тривалого часу, а до суду звернувся тільки 18.02.2011 року.
Розглянувши адміністративний позов суд вважає, що його необхідно задовільнити в межах шестимісячного строку, передбаченого ч.2 ст.99 КАС України, тобто з 12 грудня 2010 року по 12.05.2011 року. Поскільки має місце неправомірна бездіяльність у проведенні перерахунку та виплаті державної пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи інваліду 2-ої групи та щомісячної додаткової пенсії, поновити його права шляхом зобов"язання відповідача провести перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії згідно зі ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", місячний розмір якої повинен становити 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю згідно зі ст.50 Закону, місячний розмір якої повинен становити 75 процентів мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною першою ст.28 Закону "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", розмір якої визначений у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за виключенням суми фактично проведених виплат.
Керуючись ст.ст.3, 19, 22, 92 Конституції України, рішеннями Конституційного Суду України від 20.03.2002 року № 5-рп/2002, від 01.12.2004 року № 19-рп/2004 року, від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007, від 22.05.2008 року №10-рп/2008, Законами України від 28 лютого 1991 року № 796-Х11 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", "Про Державний бюджет України на 2010 рік, постановою Кабміну від 30.05.1997 року № 523 "Про затвердження ноавого Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала вніслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв2язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи", постановою Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року №9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", ст.ст.8-12, 18,21, 69, 71, 86, 99, 199, 159, 169, 163 КАС України, суд - .
постановив:
Позов ОСОБА_1 на дії управління пенсійного фонду України у Жидачівському районі Львівської області задоволити частково.
Визнати дії управління пенсійного фонду України у Жидачівському районі Львівської області неправомірними та зобов"язати перерахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.державну пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи як інваліду 2-0ї групи згідно ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка повинна становити вісім мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, згідно ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка повинна становити 75 процентів мінімальної пенсії за віком, встановленою ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", розмір якої визначений у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за виключенням суми фактично проведених виплат за період з 12.12.2010 року по 12.05.2011 року включно.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня оголошення постанови до апеляційногоадміністративного суду Львівської області через Жидачівський районний суд.
Головуючий - суддя підпис.
Суддя Жидачівського
районного суду М.Д.Цюмрак.
0